Sursum Corda


-???-

-???-


Komunikaty

Z życia parafii

Niedziela Chrztu Pańskiego
09 stycznia 2011 r.


1. Serdecznie witam wszystkich Parafian, Gości, którzy przybyli na dzisiejszą Eucharystię. Wszystkim solenizantom i tym którzy obchodzą swoje urodziny w nadchodzącym tygodniu życzę wielu Łask Bożych i opieki Matki Bożej i polecam ich w codziennej modlitwie kapłańskiej.
2. Dziś Niedziela Chrztu Pańskiego. Przez chrzest pokuty przyjęty od Jana Chrzciciela, Pan Jezus objawia się nam jako nasz Zbawiciel. Chrzest udzielony niewinnemu Bożemu Synowi ukazuje przede wszystkim, że Jezus jest zespolony ze swym ludem, że przyszedł na ziemię, aby wypełnić całą sprawiedliwość. To uniżenie swego Syna, Bóg Ojciec błogosławi z nieba, mówiąc "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Mk 1,11). Obchodząc uroczyście ten dzień kończący okres Bożego narodzenia podziękujmy Ojcu w niebie za największy dar, jaki otrzymaliśmy z Jego dobroci: za Jezusa Chrystusa, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem i nasze grzechy wziął na siebie. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie jest prawdziwym objawieniem zbawienia przyniesionego ludziom. Dzisiejsza uroczystość kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia - od jutra wkraczamy w tzw. okres zwykły.
3. Jutro będziemy obchodzić już po raz XIV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. W tym roku jego hasłem będą słowa z Księgi Rodzaju: Weź syna twego jedynego (…) i złóż go w ofierze… (Rdz 22, 2). Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Jest to element dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
4. We wtorek rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijaństwa. Trwać będzie od 18-25 stycznia br.
5. W sobotę tj. 15 stycznia br. spotkanie Rady Parafialnej. Spotkanie to odbędzie się o godz. 17.00 w Remizie OSP w Smólniku. Obecność obowiązkowa
6. W przyszłą niedziele po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie z rodzicami dzieci rocznicowych. Obecność obowiązkowa.
7. Z racji trwającej wizyty duszpasterskiej Msze św. w tygodniu od poniedziałku do środy o godz. 7.30, a od piątku do soboty o godz. 8.00. Ta zmiana jest podyktowana tym, że mam zajęcia w szkole.
8. Trwa wizyta duszpasterska, która jest spotkaniem duszpasterza z jego wiernymi, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne, a także spotkaniem modlitewnym całej rodziny, dlatego bardzo proszę, o ile jest to możliwe, aby na kolędzie byli wszyscy domownicy. Proszę sołtysów o zorganizowanie dojazdów na kolędę.

Plan wizyty duszpasterskiej w naszej parafii:

10.01.2011: Pn. - od godz. 15.30 - Telążna Stara
11.01.2011: Wt. od godz. 15.30 - Mostki
12.01.2011: Śr. od godz. 15.30 - Zuzałka
13.01.2011: Czw. od godz. 9.00 - Przerytka
14.01.2011: Pt. od. godz.14.00 - kolęda uzupełniająca

9. Jest do nabycia nowy Przewodnik Katolicki.

Zapowiedzi

  • Michał Mirosław Pietrzak, kawaler, zam. Łódź, ul. Felsztyńskiego i Natalia Katarzyna Barańska, panna, zam. Ładne




BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI




,,Lulajże Jezuniu". Koncert kolęd Zespołu Folklorystycznego "Smólnik"


Okres Bożego Narodzenia i bezpośredni czas po nim do święta Matki Bożej Gromnicznej, w tradycji polskiej to czas spotkań przy śpiewie kolęd. Słowo "kolęda" pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae". Początkowo kolędy wywodziły się z tradycji ludowej, inspirowały także wielu znanych kompozytorów. Fryderyk Chopin w jednym ze swoich utworów wykorzystał na przykład fragment znanej kolędy "Lulajże Jezuniu". Pastorałki to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego, które ze względu na swój świecki charakter nie są jednak wykorzystywane w nabożeństwach religijnych. Zgodnie z tradycją autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najbardziej znaną kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów, jest "Cicha noc". Piękno treści i aranżacja powoduje, że słuchający otrzymują prawdziwą ucztę, która pozwala na mistyczne przeżywanie tajemnic naszego Odkupienia. Ks. Krzysztof Graczyk wychodząc naprzeciw pragnieniom swoich parafian, zorganizował koncert kolęd. Dnia 2 stycznia roku Pańskiego 2011 Mszę świętą uświetnił występ zespołu ,,Smólnik", który zaśpiewał przepiękne polskie kolędy w rytm równie pięknej muzyki. Kolędy takie jak: ,,Wśród nocnej ciszy", ,,Do szopy, Hej pasterze", ,,Gdy śliczna Panna'', ,,Lulajże Jezuniu'', ,,Jezus malusieńki'' i wiele, wiele innych, przepięknie zostały wkomponowane w strukturę sprawowanej Mszy św. Wszyscy obecni parafianie, głęboko wsłuchiwali się w słowa tych pieśni, nucąc po cichu razem z zespołem. Po koncercie, Zespół Folklorystyczny ,,Smólnik" został nagrodzony gromkimi brawami i słowami podziękowania ze strony ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka.


Obrzęd przyjęcia do posługi lektora

Dnia 25 grudnia 2010, podczas Pasterki, miał miejsce obrzęd przyjęcia do posługi lektora. Po rocznym przygotowaniu do posługi lektora, kandydaci zostali poddani egzaminowi, który był weryfikacją do dopuszczenia do posługi lektora. Egzamin przeprowadził Ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. Kandydaci musieli sie wykazać znajomością Pisma Świetego, jego interpretacją i sposobem czytania zrozumiale i ze czcią. Podczas Mszy ksiądz proboszcz Krzysztof Graczyk uroczyście dokonał obrzędu przyjęcia do posługi lektora 7 kandydatów. Byli nimi: Bogdanowicz Eryk, Ruczewski Bartłomiej, Falkowski Łukasz, Szatkowski Brajan, Ulanowicz Dominik, Jarzębiński Cezary, Jarzębiński Hubert. Podczas przemowy do kandydatów Ks. Proboszcz zachęcił ministrantów do głębszego poznawania Boga, do rozwijania swojej wiary. Podkreślił, że zadaniem lektora jest cztanie Pisma Świętego w zgromadzeniu liturgicznym i że przez ich usta będzie przemawaiłą sam Bóg. Prosił, aby pamiętali zawsze, jak wielką i świetą pełnić będą służbę i dlatego wymaga to od nich samych wielkiej pilności i staranności w jej wypełnianiu. Natępnie Ks. Proboszcz odmówił błogosławieństwo na kandydatami i wręczył każdemu z nich Pismo Święte, na które kandydaci złożyli ślubowanie. Dla naszej wspólnoty ministranckiej było to ogromne przeżycie i zaszczyt, że podczas tak wielkiego świeta zgromadziła się wielka rzesza naszych krewnych.


Parafialne rekolekcje adwentowe

Tegoroczne rekolekcje adwentowe odbywały się w dniach od 10 do 12 grudnia 2010 roku. Nauki głosił o. Łukasz z zakonu oo. Franciszkanów z Włocławka. W wygłoszonych naukach rekolekcyjnych o. Łukasz nawiązywał do nauczania Sługi Bożego Jana Pawła II. Podkreślił, że to człowiek zdążający w pielgrzymce wiary winien często spotykać się z Jezusem Miłosiernym w sakramencie Pokuty, aby bardziej otwierać swoje życie na przemianę. Ta przemiana ma doprowadzać nas do podchodzenia do Sakramentu Miłości, jakim jest Eucharystia. W Eucharystii człowiek zespala się z ofiarą Jezusa Chrystusa, czerpiąc uzdrowienie duszy i ciała. W ten sposób otwiera się na łaskę, która czyni w sercu jego pokój i uzdalnia go do dobra.



Poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do
I Komunii Świętej


W środę 8 grudnia br. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Mszy Świętej o godz. 16.00 miał miejsce kolejny etap przygotowania do Pierwszej Komunii św. dzieci z klas drugich naszej parafii. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk jak również wygłosił kazanie. Ksiądz Krzysztof poświęcił medaliki, a rodzice uroczyście wręczyli je dzieciom, aby były dla nich drogowskazem na drodze życia. W kazaniu ks. Krzysztof podkreślił rolę medalika w życiu człowieka. Człowiek jest jednak istotą duchowo-cielesną. Potrzebuje symboli, by się przybliżyć do tego, co duchowe. Symbole religijne łączą w sobie znak widzialny z tym, co bezpośrednio bez pomocy rzeczywistości widzialnych trafia do duszy człowieka. Taką rolę pełni medalik. Nosząc na szyi medalik wyrażam naszą przynależność do Boga - podkreślił ks. Krzysztof. Noszenie krzyżyka lub medalika z wyobrażeniem Pana Jezusa, czy Matki Bożej jest takim właśnie przyznaniem się do Boga, wyznaniem wiary. Nosząc medalik ufamy także, że Maryja, której postać widoczna jest na medaliku, ochroni nas od złego. Medalik przypomina nam, że Najświętsza Maryja Panna jest Matką Chrystusa i naszą Matką; do Niej możemy się uciekać w każdej potrzebie. Dzisiaj modlimy się, abyśmy, jak Ona, naśladowali Pana Jezusa - powiedział ks. Krzysztof.


Krzyż Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii

W związku z przygotowaniami do XXVI Światowych Dni Młodzieży J.E. Ks. Bp Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering w Niedzielę Palmową w bazylice katedralnej podczas spotkania z młodzieżą naszej diecezji dokonał poświęcenia kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Z dniem 12 października br. rozpoczęła się peregrynacja tegoż Krzyża po dekanatach naszej diecezji. Celem peregrynacji jest przypomnienie historii ŚDM, przygotowanie do kolejnego spotkania w Madrycie w 2011 r., przypomnienie nauczania i przesłania Jana Pawła II i Benedykta XVI skierowanego do młodych, jak również zwrócenie uwagi w zaistniałej sytuacji w naszym kraju na potrzebę szacunku dla symboli religijnych, szacunku do Krzyża - znaku zbawienia. W naszym kościele ta peregrynacja odbyła się w dniach 30. 11 - 01.12 br. Nabożeństwo uroczystości przyjęcia Krzyża ŚDM rozpoczęliśmy we wtorek tj. 30.11 o godz. 16.00 adoracją Krzyża ŚDM przygotowaną przez naszą młodzież pod kierunkiem p. Violetty Skrajnej i p. Bartłomieja Wiśniewskiego, po czym była sprawowana Msza św. Oprawę liturgiczną przygotowali ministranci. Natomiast w środę tj. 01.12 odbyła się całodzienna adoracja Krzyża ŚDM w następującym porządku: godz. 10.00 - 11.00 - mieszkańcy Telążnej Starej i Telążnej Leśnej, godz. 11.00 - 12.00 - mieszkańcy Wistki Królewskiej, Wistki Szlacheckiej, Mostków, Dobiegniewa, godz. 12.00 - 13.00 - mieszkańcy Ładnego, Zuzałki, Przerytki i Murska, godz. 13.00 - 14.00 - mieszkańcy Dębu Polskiego, Dębu Wielkiego, Dębu Małego i Stasina, 14.00 - 15.00 - mieszkańcy Adaminowa, Rudy, Kosinowa, Smólnika. O godz. 15.00 zostało odprawione Nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia i pożegnanie Krzyża ŚDM. Krzyż ŚDM został przekazany uroczyście przedstawicielom par. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku



Pojechali ministranci do Warszawy...


12 listopada 2010 roku we wczesnych godzinach rannych spod naszego parafialnego Kościoła wyruszyła wycieczka ministrantów do Warszawy. Mimo wczesnej godziny, wszyscy z uśmiechami na twarzy stawili się na zbiórce i wyczekiwali przeżyć związanych z wycieczką. Droga minęła szybko i bezpiecznie, każdy czekał na to, co spotka go w Warszawie. Pierwszym naszym celem było nawiedzenie cmentarza na Warszawskich Powązkach. Poddani zadumie przemierzaliśmy cmentarne alejki, aby spotkać się z historią Polski i człowieka. Wielu znanych ludzi odświeżało nam wyuczone wiadomości ze szkoły. Była to wspaniała lekcja historii. Następnie nasze drogi powiodły do kolejnej stacji historii naszej Ojczyzny, do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Po dojeździe zwiedziliśmy kościół, przy którym pochowany jest Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, pomodliliśmy się przy Jego grobie, a także zwiedziliśmy muzeum ks. Jerzego, które pokazywało i odwzorowywało, całe życie ks. Jerzego oraz to jak zginął. Następnie przejechaliśmy na Stare miasto, gdzie zwiedziliśmy cenne dla dziedzictwa kulturowego zabytki, które także wywarły na nas ogromne wrażenie: Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, zobaczyliśmy pałac prezydenta RP, a grupa najmłodszych, kandydatów na ministranta, pod opieką starszych kolegów zwiedziła Muzeum Literatury i Twórczości Adama Mickiewicza. Był także czas na pamiątki. Niestety nie starczyło już czasu na zwiedzenie Wilanowa i Muzeum Powstania Warszawskiego, ale mimo to wszyscy z uśmiechami na twarzy wracali, pełni wrażeń do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mc Donald, aby zjeść. Jest to już tradycja, że po każdej wycieczce, Ks. proboszcz funduje nam nasze ulubione fast foody Szczególne podziękowania należą się ks. proboszczowi Krzysztofowi Graczykowi, bez którego wyjazd by się nie odbył, paniom opiekunkom: Iwonie Szatkowskiej, Krzysztofie Jarzębińskiej, Sybilli Bąkowskiej i Beacie Ulanowicz, a także panu kierowcy- Zygmuntowi Lejmanowiczowi. Za dobroć serca wszystkim- Bóg Zapłać.

Ministranci



Uroczystości gminno-parafialne w par. Smólnik w dzień Święta Niepodległości 11 listopada 2010 roku

Mszą św. o godz.10.00 w kościele parafialnym w Smólniku, uczczono 92 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystość zorganizowano dzięki staraniom Pani Wójt Ewy Braszkiewicz i naszego Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka. Na uroczystej Mszy św., którą sprawował nasz Ks. Proboszcz a koncelebrował o. Kamil Kraciuk ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli, proboszcz Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, zgromadziła się cała Rada Gminy na czele z Panią Wójt Ewą Braszkiewicz, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Elżbietą Sadowską, wiceprzewodniczącym Gminy Feliksem Bogdanowiczem, radnymi Gminy: Wandą Olejniczak,Pawłem Bogdanowiczem. Obecni byli również przedstawiciele władz powiatowych na czele z wiceprzewodniczącym Wiktorem Muratow oraz młodzież szkolna na czele z Panią Dyrektor Marzenną Kwiatkowska i Panią wicedyrektor Jolantą Wilińską, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni parafianie. Podniosłą uroczystość wzbogacił swym śpiewem nasz miejscowy zespół folklorystyczny "Smólnik". Młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przedstawiła program patriotyczno-religijny, będący krótką lekcją historii o drodze dojścia do wolności naszej Ojczyzny. Po Mszy św. zebrani na niej uczestnicy udali się, przy dźwięku bijących dzwonów kościelnych, pod pomnik pamięci narodowej, aby tam złożyć kwiaty i zapalone znicze. Przy pomniku pamięci narodowej po odśpiewaniu Hymnu Narodowego złożono kwiaty i znicze, a następnie Przewodnicząca Rady Gminy Pani Elżbieta Sadowska wygłosiła przemówienie, po niej Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku p. Marzenna Kwiatkowska, a po nich Ks. Proboszcz, który podkreślił znaczenie tegoż święta, powiedział min. 11 listopada obchodzony był w II Rzeczpospolitej jako Święto Narodowe mające ogromne znaczenie dla milionów Polaków. Jest to dzień naszego szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadziei przyszłych - myślących o jej rozwoju oraz potędze. Pamięć o tym dniu, pomimo niekorzystnych dla Polski następstw II wojny światowej, pozostała nadal w mentalności Polaków. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny, a następnie o. Kamil odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny według Ks. Piotra Skargi. Po czym odśpiewano "Rotę" i zakończono uroczystości błogosławieństwem i rozesłaniem.



Poświęcenie odnowionego wnętrza kościoła, płaskorzeźby
św. Bartłomieja Ap. oraz iluminacji w par. Smólnik


03 listopada 2010 roku parafia pw. św. Bartłomieja Apostola w Smólniku obchodziła podniosłą uroczystość poświęcenia odnowionego wnętrza naszego kościoła, płaskorzeźby obrazu tytularnego św. Bartłomieja Ap. oraz iluminacji na zewnątrz kościoła. Ceremonii przewodniczył ks. bp Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering. W tym dniu do świątyni smólnickiej przybyli kapłani z dekanatu włocławskiego II z ks. dziekanem Bronisławem Kazimierzem Grabowskim na czele oraz kapłan rodak ks. Radosław Nowacki. W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli parafianie i wierni z sąsiednich miejscowości. Po uroczystym wprowadzeniu do kościoła, ucałowaniu ołtarza i okadzeniu, słowa powitania skierował do ks. Biskupa przedstawiciel Rady Parafialnej. Następnie po pozdrowieniu, księdza Biskupa i wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitał ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk oraz przypomniał historię remontów prowadzonych na obiektach parafialnych (kościele i plebanii) od roku 2009. Ks. Proboszcz wyraził wdzięczność za przeprowadzone dzieło remontów - wszystkim zaangażowanym w realizowane zadania, a w szczególności Radzie Parafialnej za zapoczątkowanie i prowadzenie wielkiego zadania, którego uwieńczenie dziś parafia świętuje. Ks. Proboszcz w powitaniu zaznaczył, że jest to miejsce święte - miejsce spotkania z Bogiem, z Jego przykazaniami, z Matką Jezusa Chrystusa. To miejsce uświęcone przez wieki modlitwą przodków, ich życiem. Teraz, w tym łańcuchu pokoleń, my przeżywamy nasz czas, dany nam przez Boga jako zadanie. Ten czas mamy zapełnić po Bożemu. Najpierw poprzez przyjęcie tej prawdy, że Jezus jest Synem Bożym. Udowodnić, że znamy Boga, możemy poprzez świadectwo naszego życia zgodnego z Bożymi przykazaniami, życia, które ma swoje źródło w sakramentach: Chrztu św. Bierzmowania, Eucharystii. Codzienna wierność Bożej nauce to jest konieczny warunek, aby osiągnąć zbawienie. Nie można być katolikiem "deklaratywnym", tzn. przyznawać się do przynależności do kościoła powszechnego, a żyć tak jakby Boga nie było. Słowa wdzięczności i uznania ks. Proboszcz skierował pod adresem p. wójt Ewy Braszkiewicz i całej Rady Gminy Włocławek za pomoc jaką okazali w podjętym dziele. Następnie rozpoczęto sprawowanie Eucharystii, podczas której Słowo Boże wygłosił ojciec duchowny dekanatu włocławskiego II o. Damian Kossecki, który mówiąc o roli kapłana we wspólnocie Ludu Bożego podkreślił, że każdy człowiek jest powołany do świętości. Każdy powinien prowadzić moralnie dobre życie. Wiara, która traci kontakt z życiem staje się martwa, a życie nijakie. Powinniśmy się troszczyć o to, aby nasze życie wynikało z wiary, aby było jej potwierdzeniem. Tego potrzebuje młode pokolenie. Nie chce pustych słów i pouczeń. Chce dobrego przykładu. Chce spotykać i doświadczać świadków, którzy tak żyją jak wierzą i mówią. Po homilii ks. Proboszcz poprosił ks. Biskupa o poświęcenie odnowionego wnętrza świątyni i płaskorzeźby św. Bartłomieja Ap, której wykonawcą był p. Zdzisław Ostrowski. Po czym nastąpiło poświęcenie odnowionej świątyni. Ks. Biskup po modlitwie poświęcającej pokropił wodą ściany kościoła, płaskorzeźbę oraz wszystkich wiernych zebranych w świątyni. Po ceremonii poświęcenia rozpoczęła się Liturgia eucharystyczna. Na ołtarzu ofiarnym przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli chleb - symbol miłości i troski o potrzebujących; przedstawiciele młodzieży przynieśli kwiaty - symbol wdzięczności za dar poświęcenia odnowionego wnętrza kościoła i płaskorzeźby św. Bartłomieja Ap; Liturgiczna Służba Ołtarza - chleb i wino - symbol Bożego błogosławieństwa i pracy rąk ludzkich, które przemienione w Ciało i Krew Chrystusa umocnią nas na drodze do życia wiecznego. Po modlitwie pokomunijnej na prośbę skierowana przez ks. Proboszcza, Ks. Biskup poświęcił iluminację na zewnątrz kościoła i płaskorzeźbę św. Bartłomieja na frontonie kościoła. Na zakończenie Liturgii Eucharystycznej ks. Biskup najpierw podziękował za zaproszenie do tej pięknej, odnowionej świątyni. Następnie podziękował za wspólne działanie i współdziałanie - księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Graczykowi, Radzie Parafialnej, wszystkim ofiarodawcom i zaangażowanym w prace przy kościele. Podkreślił, że renowacja, odnawianie parafii nigdy się nie kończy. Ustawicznie trwa odnowa duchowa człowieka i całej wspólnoty. Życzył ks. Biskup wytrwałości w modlitwie i nieustannej renowacji duchowej całej parafialnej wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu kościoła powszechnego. Zaznaczył swoją radość z tak licznej Liturgicznej Służby Ołtarza, która swoją postawą i wyczuciem powagi uroczystości przyczyniła się do przebiegu Eucharystii oraz obecności lokalnego zespołu folklorystycznego "Smólnik", który swoim śpiewem ubogacał liturgię. Po zakończeniu Eucharystii zaproszeni goście udali się na agapę.

Prezes ministrantów


Spotkanie Rady Parafialnej

Dnia 22 października 2010 roku odbyło się spotkanie Rady Parafialnej. Tematem spotkania była zbliżająca się wizyta Księdza Biskupa Ordynariusza w naszej wspólnocie parafialnej w dniu 03 listopada br. Rada Parafialna z całym zaangażowaniem podjęła sie przygotowań i organizacji tejże wizyty. Poczyniła konkretne ustalenia i wybrała odpowiedzialnych za poszczególne zadania z tym związane. Ustalono miejsce spotkania z Księdzem Biskupem po Mszy św. oraz formę tego spotkania. Ponadto Rada Parafialna z zadowoleniem przyjęła sprawozdanie dotyczące ukończonego remontu i zaprobowała obraz-płaskorzeźbę św. Bartłomieja w prezbiterium. Spotkanie zakończono modlitwą.


Spotkanie rodziców i dzieci klasy I Szkoły Podstawowej


W niedzielę 17 października br., po Mszy św. o godz. 12.00 odbyło się spotkanie rodziców i dzieci klasy I Szkoły Podstawowej. Było to spotkanie formacyjno-organizacyjne. Podczas krótkiej katechezy, którą wygłosił ks. Krzysztof Graczyk, została nakreślona rola modlitwy różańcowej i wspólnotowej dla wzrostu duchowego rodziny. Katecheza miała na celu przypomnienie i uwrażliwienie rodziców na wspólnotową modlitwę w rodzinach. Zaniedbanie tej powinności bardzo mocno odbija sie na dzieciach, które wkroczyły w dwuletni cykl przygotowania do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Konsekwencją tego jest, że dzieci nie modląc się w rodzinach bardzo szybko zapominają podstawowych modlitw katechizmowych. Ks. Krzysztof w swojej katechezie podkreślał tę rolę, a jednocześnie położył na sumienie rodziców troskę o zadbanie na nowo o rozwój swego dziecka. Ks. Proboszcz wskazał na konieczność zainteresowania się dzieckiem w aspekcie religijnym. Uwypuklił potencjalne zagrożenia na jakie podatne są ich dzieci i co obserwuje wśród dzieci podczas lekcji religii.


Pielgrzymka klas III Gimnazjum do Lichenia

12 października licheńskie sanktuarium nawiedziło blisko 4 tysiące młodych osób z klas III Gimnazjum, którym towarzyszyli kapłani, katecheci, wychowawcy i rodzice. Jest to już tradycyjny punkt w programie duszpasterskim realizowany z wielkim powodzeniem w naszej diecezji. Wśród tej rzeszy młodych ludzi znaleźli się również nasi gimnazjaliści z klas II i III wraz ze swoim opiekunem Ks. Proboszczem Krzysztofem Graczykiem. Głównym celem pielgrzymki jest przygotowanie tych młodych ludzi do odpowiedzialnego przeżycia sakramentu bierzmowania, a także wskazanie właściwej drogi do pogłębienia osobistej relacji z Bogiem. Pielgrzymka rozpoczęła się w Kaplicy Trójcy Świętej licheńskiej bazyliki - koncertem ewangelizacyjnym zespołu "Ps 150" z Piotrkowa Kujawskiego. Uczestnicy podczas koncertu uwielbili Boga śpiewem, tańcem i gestami. Kolejnym punktem spotkania była katecheza wygłoszona przez miejscowego duszpasterza na temat sakramentu pojednania - wszyscy otrzymali rachunek sumienia w formie poręcznego folderu . W samo południe rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji ks. bp. Wiesława Meringa, koncelebrowana wraz z 60 kapłanami. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił zespół "Ps 150", a liturgiczną młodzież z parafii św. Jakuba z Piotrkowa Kujawskiego. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Nowicki. Bardzo ważnym momentem tego dnia było także przekazanie Krzyża Światowych Dni Młodzieży wraz z różańcem - młodym z dekanatu lipnowskiego - gdzie rozpoczyna się Jego peregrynacja po wszystkich dekanatach diecezji. Kopię Krzyża ŚDM, którą dzięki staraniu ks. Radosława Nowackiego - dyrektora Wydziału Duszpasterskiego - od roku posiada nasza diecezja, poświęcił Ksiądz Biskup Ordynariusz w minionym roku, w czasie spotkania młodych w Niedzielę Palmową w Bazylice Katedralnej we Włocławku. Pielgrzymka zakończyła się podziękowaniami w których młodzież szczególnie wdzięczna była Pasterzowi diecezji za odwagę bycia z nimi, a także za sumienne i zdecydowane wskazywanie duchowych drogowskazów pomocnych a wręcz nieodzownych w pogłębianiu relacji z Jezusem Chrystusem.

Uczestnicy Pielgrzymki


Ministranci na pielgrzymce do Bieniszewa i Lichenia

Dnia 09 października 2010 ministranci naszej parafii pod opieką Księdza proboszcza 38 ministrantów wyruszyło na pielgrzymkę do Bieniszewa- Klasztoru Kamedułów, i Lichenia- miejsca objawień Matki Bożej. Wyruszyliśmy ok. godz. 8.00 i zmierzaliśmy ku owianemu rąbkiem tajemniczości klasztorowi w Bieniszewie. Gdy już dojechaliśmy pod bramy Klasztoru widać było, że nie jest to Klasztor zwyczajny. Wchodząc do Bieniszewskiego Klasztoru powitał nas tylko furtianin, gdyż pozostali zakonnicy, nie mają prawa kontaktu z osobami zewnątrz. Całe swoje życie poświęcają Bogu, i modlitwie. Przed wejściem za mury klasztorne pozostawiają całą rodziną, gdyż w klasztorze żyją bardzo skromnie i nie korzystają z udogodnień. Żyjąc pod ścisłą klauzurą odzywają się dwa razy do roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie, a przechodząc obok siebie pozdrawiają się słowami: Memento Mori- Pamiętaj, że umrzesz. Sami zaopatrują się w pożywienie, w gospodarstwie, a wspierani są przez ludzi. Na teren klasztoru wstęp mają tylko mężczyźni, kobiety tylko w niedzielę na główną Mszę św. Następnie udaliśmy się do Lichenia, gdzie była modlitwa przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, wejście na Licheńską Golgotę, zwiedzanie, i zdobycie wieży Licheńskiej (141,59m). Po pełnym dniu wrażeń wszyscy wrócili pod Kościół naszej parafii. Serdeczne podziękowania należą się naszemu proboszczowi, bez którego wyjazdu by nie było, panią opiekunką i panu kierowcy. Serdeczne Bóg zapłać.

Ministranci


Spotkanie Rady Parafialnej

Dnia 08 października 2010 roku odbyło się spotkanie Rady Parafialnej mające na celu przestawienie bilansu wykonanych prac remontowych oraz omówieniu dalszych inwestycji a także zbliżającego sie spotkania Księdza Biskupa Ordynariusza z naszą wspólnotą parafialną. Ks. Proboszcz przedstawił sprawozdanie Radzie Parafialnej. Zakończono inwestycje już w 90%. Jeszcze czeka parafian jedna miła niespodzianka, ale dopiero po 20 października br. Oto bilans: renowacja ławek, konfesjonału, klęczników, boazerii i drzwi - 19 tys. 500 zł.; malowanie kościoła, okien od wewnątrz - 16 tys. 500 zł.; diamentowanie podłogi i naniesienie warstwy polimeru, odrestaurowanie tabernakulum - 7 tys. 500zł.; zakupienie odkurzacza do sprzątania podłogi mokro-sucho - 2 tys. 500 zł., zało,żenia ociepleń na ławki 5 tys. zł. oraz to co jest dla was jeszcze niespodzianką - 12 tys. zł. To wszystko uczyniło kwotę 63 tys. zł. Na koniec Ks. Proboszcz powiedział: myślę, że kiedy teraz patrzycie na nasz kościół, to wasze serca zaczną bić coraz mocniej i wierzę, że pokochacie go i będziecie za niego odpowiedzialni. Myślę tu o uszanowaniu wykonanej pracy oraz o dbałość o jego dalszy wygląd i troskę materialną.

Poświęcenie różańców dzieciom pierwszokomunijnym

Dnia 03 października br. na Mszy św. o godz. 12.00 zgromadziły się dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej. Wraz z nimi uczestniczyli ich rodzice. Był to I etap ich przygotowania do pełnego uczestnictwa we Mszy św. Po homilii ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk poświecił różańce. Cała uroczystość obejmowała: przyrzeczenie rodziców złożone na ręce ks. proboszcza, że będą dokładać starań, aby wiarę swych dzieci pogłębiać, zapewnili o codziennej modlitwie wraz ze swymi dziećmi, przyrzekli uczęszczać na coniedzielną Mszę św. Po tym przyrzeczeniu wręczyli swoim dzieciom różańce prosząc o to, aby modlitwa różańcowa była dla nich orężem obronnym przed złem.



Spotkanie formacyjne rodziców młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej


W niedzielę 19 września 2010 r., po Mszy św. o godz. 12.00 odbyło się spotkanie rodziców młodziezy gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Było to spotkanie organizacyjne. Podczas krótkiej katechezy, którą wygłosił ks. Krzysztof Graczyk, zostało nakreślone zadanie, jakie ciąży na rodzicach chrześcijańskich, wobec ich dzieci. Podkreślono konieczność stałej formacji duchowej z uwzględnieniem modlitwy wspólnotowej, uczestnictwa we Mszy św. i troski o rozwój intelektualny młodziezy. Ks. Proboszcz wskazał na konieczność zainteresowania się dzieckiem w aspekcie religijnym a także wzmożoną kontrolę nad ich rozwojem intelektualnym i moralnym. Ks. proboszcz położył szczególny nacisk na to, aby rodzice kontrolowali swoje dzieci, gdzie przebywają po godz. 20.00, gdyż ostatnie wydarzenia i to nie chlubne niejako zmuszają nas wszystkich do głebokiej refleksji nad odpowiedzialnościa rodzicielską. Młodzież przygotowująca sie do sakramentu Bierzmowania ma nie tylko uczestniczyć we Mszy św, w nabożeństwach, ale również dojrzewać moralnie i żyć wedłu zasad moralnych. Uwypuklił potencjalne zagrożenia na jakie podatne są ich dzieci.

Młodzież i dzieci uczciły swojego Patrona


Dnia 18 września 2010 r. w naszej świątyni zgromadzili się uczniowie naszej szkoły, aby obchodzić święto patronalne ku czci patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki. W celebrowanej wieczornej Mszy św. Ks. Proboszcz w homilii przybliżył postać tegoż Świętego. Na zakończenie homilii jako jej dopełnienie dzieci ze SP pod kierunkiem katechety Bartłomieja Wiśniewskiego przedstawiły dramę z życia św. Stanisława Kostki. Na zakończenie Ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa. Całą oprawę liturgiczną przygotowały nasze dzieci ze SP.

Dzień intronizacji Krzyża Świętego

Dnia 14 września 2010 r. na wieczornej Mszy św. zgromadziła się nasza społeczność parafialna, aby uczestniczyć w celebracji intronizacji Krzyża św. Na Liturgię przybyli: młodzież gimnazjalna, dzieci oraz pozostali wierni naszej parafii. Cała oprawa liturgiczna miała uroczysty charakter. Procesjonalnie zostało wniesione "Drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", po czym cała liturgia oparta o tematykę Krzyża św. sprawiła, że wierni przeżyli bardzo duchowo to nabożeństwo.


Spotkanie formacyjne rodziców dzieci klas I-VI Szkoły Podstawowej

W niedzielę 12 września br., po Mszy św. o godz. 12.00 odbyło się spotkanie rodziców dzieci klas I-VI Szkoły Podstawowej. Było to spotkanie organizacyjne. Podczas krótkiej katechezy, którą wygłosił ks. Krzysztof Graczyk, zostało nakreślone zadanie, jakie ciąży na rodzicach chrześcijańskich, wobec ich dzieci. Podkreślono konieczność stałej formacji duchowej z uwzględnieniem modlitwy wspólnotowej, uczestnictwa we Mszy św. i troski o rozwój intelektualny dzieci. Ks. Proboszcz wskazał na konieczność zainteresowania się dzieckiem w aspekcie religijnym. Uwypuklił potencjalne zagrożenia na jakie podatne są ich dzieci.



Rada Parafialna u Matki Bożej Ostrobramskiej

W dniach 9-11 września br. Rada Parafialna wyruszyła w podróż do Matki Bożej Ostrobramskiej. Pierwszy dzień to dzień, kiedy Rada Parafialna zwiedziła Wigry, Augustów i późnym wieczorem dotarła do miejsca zakwaterowania niedaleko Augustowa. Następnego dnia Rada Parafialna udała się na Litwę, aby tam u stóp Matki Bożej zawierzyć całą naszą parafię. Podczas sprawowanej Mszy św. przez naszego Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka nastąpiło oddanie się Matce Bożej Ostrobramskiej. Po mszy św. Rada udała się na zwiedzanie Wilna. Jakże było to bliskie naszemu sercu. Po zwiedzaniu udali się do Polski do naszego miejsca zamieszkania. Ostatniego dnia nawiedzili sanktuarium w Studzienniczej, a następnie Rada Parafialna autokarem udała się w drogę powrotną, odwiedzając jeszcze sanktuarium Maryjne w Oborach.



Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2010/2011 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku


Dnia 01 września 2010 roku o godz. 9.00 cała społeczność naszej szkoły w Smólniku wraz z p. Dyrektor Marzenną Kwiatkowską i Gronem Pedagogicznym zebrała się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przez naszego ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka, na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego. Liturgię przygotowali nasi uczniowie, a oprawę liturgiczną p. Bartłomiej Wiśniewski i p. Wioleta Skrajna z chórkiem młodzieżowym. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego. Na tę urczystość przybyła p. wójt Ewa Braszkiewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Sadowska, wiceprzewodniczący Feliks Bogdanowicz i inni. Po przemówieniach okolicznościowych odczytach uczniowie wraz ze swymi wychowawcami rozeszli się do klas.


Delegacja z naszej parafii na Dziękczynieniu za Plony Diecezji Włocławskiej


W niedzielę 29 sierpnia, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli, pod patronatem Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa odbyło się diecezjalne Dziękczynienie za Plony. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. sprawowana przez Pasterza Diecezji przy współudziale przybyłych księży, wśród których obecni byli m. in. kanclerz Kurii - ks. prałat Artur Niemira, wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego- ks. prałat Marian Bronikowski, diecezjalny duszpasterz rolników - ks. Radosław Nowacki, księża dziekani, proboszczowie i wikariusze, którzy towarzyszyli delegacjom rolników ze swoich parafii. Wszystkich przybyłych i związanych z organizacją dożynek serdecznie witał dziekan dekanatu zduńskowolskiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP ks. dr Dariusz Kaliński. Na zakończenie Mszy św. ks. Radosław Nowacki - diecezjalny duszpasterz rolników podziękował wszystkim organizatorom za trud, którzy włożyli w przygotowanie uroczystości oraz wszystkim obecnym za przybycie. Podczas dziękczynienia za plony Biskup Ordynariusz poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników diecezji włocławskiej i powiatu zduńskowolskiego z tegorocznych zbiorów. Wszystkie wieńce zachwycały pięknem i pomysłowością twórców. Cieszy zwłaszcza fakt, że wiele z nich było wykonanych przez młodzież, która zachęcona przez starszych przejmuje inicjatywę w zachowywaniu tradycyjnych obrzędów i zwyczajów. W trwającym podczas uroczystości konkursie wieńców dożynkowych w części diecezjalnej wyróżnione zostały wieńce z parafii: Lubstówek, Wierzchy oraz z naszej parafii Smólnik. Po zakończeniu Mszy św., która była sprawowana na placu przed bazyliką, uformował się dożynkowy korowód, którego uczestniczy przemaszerowali do Parku Miejskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości: powitania władz gminnych, powiatowych, miejskich i wojewódzkich, tradycyjne krojenie chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów oraz występy zespołów ludowych.


Piknik na zakończenie wakacji


Dnia 28 sierpnia 2010 roku odbył się Piknik na zakończenie wakacji zorganizowany przez naszego Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka. Dzieci, młodzież i rodzice z naszej wspólnoty parafialnej przybyli, aby wspólnie w sposób twórczy zakończyć wakacje. Niestety pogoda pokrzyżowała nam nieco plany. Wytyczona trasa rowerowa musiała ulec zmianie, zamiast jechać w kierunku szkółki leśniej, gdzie byliśmy umówieni z panem leśniczym p. Krzysztofem Śmietaną, musieliśmy obrać krótszą trasę, a nasze spotkanie na szkółce przełożyliśmy na inny termin. Wszyscy uczestnicy udali się na rowerach przez Smólnik, Adaminowo, Kosinowo i Zuzałkę. Tym razem do naszej przygody przyłączyła p. Elżbieta Sadowska - przewodnicząca Rady Gminy. Następnie dojechaliśmy do kościoła parafialnego, gdzie na nas czekały już samochody, którymi pojechaliśmy do Multikina na seans filmowy Shreak Forever. Po filmie wróciliśmy do Smólnika, aby ponownie wsiąść na rowery i pojechać dalej realizować nasz plan. Dojechaliśmy do Rudy, gdzie p. leśniczy Feliks Bogdanowicz wraz ze swoją małżonką Krystyną zoorganizowali ognisko. Tam po posileniu się gorącymi pieczonymi kiełbaskami zaczęliśmy zespołowe zabawy. Uciechy było nie mało. Wszyscy pomęczeni, ale radośni powróciliśmy do Smólnika skąd rozjechalismy się do swoich domów. Dziękujemy ks. Proboszczowi, za serce i ofiarność, bo przecież bez niego nie byłoby tego, p. Feliksowi i Krystynie Bogdanowicz za zorganizowanie ogniska i otwartość serca, p. Annie i Mariuszowi Ulanowicz, Krzysztofowi Bąkowskiemu, Sybilli Bąkowskiej, Beacie Ulanowicz i Emilii Kopycińskiej za opiekę i wszelką pomoc w przygotowaniu pikniku i za to że znaleźli czas na to, aby z nami się bawić i z nami przebywać.

Wdzięczni uczestnicy pikniku


Odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja Apostoła


Dnia 22 sierpnia 2010 roku nasza wspólnota parafialna przeżywała kolejną swoją coroczną uroczystość parafialną ku czci św. Bartłomieja Apostoła. Tegorocznym uroczystością przewodniczył ks. dr Artur Niemira, Kanclerz Kurii Diecezji Włocławskiej. W homilii ks. dr Artur Niemira ukazał wspólczesne zagrożenia wiary, jej laicyzację i opieszałość w walce o chrześcijańskie korzenie. Nakreślił drogę jaką chrześcijanin powinien kroczyć , aby nie zaprzepaścić szansy życia wiecznego. Dzisiaj potrzeba każdemu z nas głębokiej wiary i ufności, abyśmy na nowo umieli odkryć prawdziwą potrzebę służby Jezusowi. Ks. kaznodzieja kończąc homilię zadał pytanie: czy my dzisiaj jesteśmy wierni Chrystusowi, w świecie gdzie czyha na nas wiele niebezpieczeństw, zarówno doktrynalnych jak i ideologicznych. Po zakończonej Mszy św. ks. dr Artur Niemira poprowadził procesję eucharystyczną i na koniec udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Uroczystość zgromadził liczną rzeszę wiernych, kapłanów z dekanatu jak i gości, którzy przybyli na naszą uroczystość do swoich rodzin.


Spotkanie Rady Parafialnej

Dnia 19 lipca 2010 roku w kaplicy zimowej o godz. 18.00, odbyło się spotkanie Rady Parafialnej. Tematem spotkania było omówienie spraw bieżących, zapoznanie ze stanem finansowym parafii a także odbiór remontu dachu na kościele i plebanii. Pozostałe tematy to: renowacja ławek w kościele parafialnym, malowanie wnętrza kościoła parafialnego i diamentowanie podłogi w kosciel parafialnym oraz konieczność zakupu blachy cynkowej brakującej na części dachu okiennego.


Zakończono prace remontowe na kościele parafialnym i plebanii

Prace remontowe na kościele parafialnym dobiegły końca. Koszt całego remontu tj. : piaskowanie "sweeping" ścierniwem całej powierzchni dachu, przedmuchanie po piaskowaniu sprężonym powietrzem, uszczelnianie pianką poliuretanową rantów dachu, naniesienie w całości podkładu na całą powierzchnię dachu, pomalowanie trzykrotne całej powierzchni dachowej poliwinylową farbą nawierzchniową, smołowanie dachu na zakrystii i dachu nad wejściem do kościoła, oczyszczenie podcieni dachowych poprzez zmycie, położenie unigruntu i pomalowanie, zdjęcie odpadającej farby z okien i ich pomalowanie, pomalowanie i przeczyszczenie rynien dachowych, oczyszczenie i pomalowanie przewodu wentylacyjnego, zmycie dachu na plebanii i pomalowanie oraz przeczyszczenie rynien wyniosło 37 tys. 950 zł., oprócz tego dokonano zamurowanie nieczynnego okna na froncie kościoła tj. wykonano następujące prace: wyjęcie niektórych zniszczonych szyb okiennych, zamurowanie otworu, położenie tynku cyklinowego na sumę: 4 tys. 967 zł 52 gr. Łącznie cały remont wyniósł 42 tys. 917 zł 52 gr. Ofiary złożone przez was kochani Parafianie to: 35 tys. 256 zł. Do całości wypłacenia brakuje nam 7 tys. 661 zł 52 gr. Kochani chcę powiedzieć wszystkim, którzy złożyli ofiary Ne zawiodłem się na was. Niech Bóg za dobroć waszych serc i poczucie przynależności do wspólnoty parafialnej Wam wynagrodzi. Bóg zapłać.

Harcerska dola

Już kolejny raz przyszło mi zakosztować życia harcerskiego. W tym roku na terenie naszej parafii swój obóz harserski rozbili harcerze z ZHP z Warszawy. Baza ich znajdowała się w środku lasu leśnictwa Ruda a za drzewami wieczorem było czuć chłodny powiew jeziora Święte. Na zaproszenie komendanta obozu spotykałem się z uczestnikami obozu, na wieczornych spotkaniach gawiedziowych. Mogłem być świadkiem jak młodzi ludzie pomagają przy rozkładaniu posiłków, pełnią służbę wartowniczą, wreszcie sami wykonują niektóre prace przy urządzaniu obozu. A co robili obozowicze z Warszawy w naszych smólnickich lasach. Patrząc na plan obozu, można wymienić kilkanaście różnych form zajęć, w których również udało mi się uczestniczyć jako obserwator. Były warsztaty, w czasie których, np. obozowicze sami malowali sobie logo obozu na koszulkach czy tworzyli pamiątkowy znaczek, ale też uczyli się fotografii, filmowania czy mogli wziąć udział w zajęciach z treeclimbingu, czyli wspinaczce po drzewach przy pomocy lin. Swoje wokalne, aktorskie czy taneczne umiejętności odkrywali w czasie integracyjnych wieczorów kabaretu, karaoke czy śpiewanek. Adrenalina rosła, gdy brali udział w grze przygodowej. Celem było zdobycie proporca przeciwnej drużyny. Trzeba było biegać, maskować się, podchodzić, skradać i wykazywać ciągle sprytem. To okazał się hit obozu. Ale też nie zabrakło sportowych rozgrywek, wycieczek pieszych. Jeśli do tego dołożyć naukę samodzielności czy zaradności, bo harcerze na obozie przecież swoich "mam" nie mają, wszystko wykonują samodzielnie, naukę posługiwania się narzędziami, przy budowie urządzeń obozowych i edukację ekologiczną, w czasie licznych zwiadów czy zajęć przyrodniczych, to trudno tu o nudę. Temu również przypatrywała się moja parafialna młodzież, którą zabierałem do obozu, aby tam zapoznali się z codziennością harcerską.


Obłóczyny nowych ministrantów

27 czerwca br. w naszej parafii odbyły się obłóczyny trzech nowych ministrantów: Tomasza Proszkiewicza, Przemysława Proszkiewicza i Kamila Falkowskiego. Był to dla mnie ważny dzień z kilku powodów. Po pierwsze miałem okazje przypomnieć sobie jak ja po raz pierwszy sam zakładałem komżę i jak wiele to zmieniło w moim życiu. Skłoniło mnie to również do refleksji nad tym, kim mógłbym być, gdyby nie Kościół, wspólnota ministrancka, jaką tworzymy. Jestem naprawdę zadowolony i wdzięczny wszystkim za pomoc w dokonaniu wyboru, by zostać ministrantem. Myślę, że w tym roku były to dla mnie szczególne obłóczyny z jeszcze jednego powodu, ponieważ zostało obłóczonych trzech ministrantów, których przygotowywałem do służby ministranckiej. Przyjemnie było rozmawiać z ,,nowymi" i patrzeć jak bardzo przejęci są obłóczynami i jak jest to dla nich ważne. Rytuał obłóczyn wyglądał następująco: większość ministrantów służących przy naszej parafii przyszła na Mszę św. o godz.12.00. Była to bowiem nasza Msza sprawowana w intencji ministrantów. Całą Eucharystię przygotowali najmłodsi ministranci pod moją opieką. Po kazaniu złożyli przysięgę ministrancką i założyli po raz pierwszy "kardynałki" i komże. Życzymy nowym ministrantom wielu Łask Bożych i wytrwałości w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi.

Prezes ministrantów



Zakończenie Roku szkolnego 2009/2010

Dnia 25 czerwca 2010 roku o godz. 11.00 w naszym kościele parafialnym była sprawowana Msza św. na zakończenie roku szklonego. Na tej Mszy św. zgromadzili się wszyscy uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku. Byli również obecni nasi pedagodzy z Panią Dyrektor na czele. Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił nasz Ks. proboszcz Krzysztof Graczyk. Po Mszy św. udaliśmy się na oficjalne zakończenie roku szkolnego dla klas I-III i oddziałów wczesnoszkolnych, wcześniej zakończenie roku o godz. 9.00 miały klasy IV-VI SP i I-II Gimnazjum.


Szlakiem Piastowskim

Dnia 15 czerwca 2010 roku odbyła się wycieczka Szlakiem Piastowskim. Udział w niej wzięli uczniowie II i III klasy podstawowej. Opiekunami byli p. Halina Jachimczak, p. Małgorzata Michalska, Ks. Krzysztof Graczyk i czterech rodziców. Trasa obejmowała Biskupin, Wenecję, Żnin i Rogowo. Uciech było niemało. Począwszy od przejażdżki kolejką wąskotorową, zwiedzaniem muzeum starych kolei w Wenecji i ruin zamku, po poznawanie życia Piastów w Biskupinie. W Biskupinie zwiedziliśmy pierwszy gród Piastów, tam też zapoznaliśmy się z tradycją i kulturą dawnych osadników. Sami uczestniczyliśmy w warsztatach bicia monet. Wielu z nas po raz pierwszy strzelało z łuków i kusz, jak również jeździło na koniach. Zwiedziliśmy scenerię "Starej Baśni". Po obiedzie pojechaliśmy do Rogowa do Jura Parku, a potem wróciliśmy do naszych domów. Wycieczka ta była bardzo pouczająca i atmosfera panująca nie niej bardzo wspaniała. Nasi opiekunowie swoim zaangażowaniem i pomysłowością umilali nam nasz pobyt. Dziękujemy Ks. Proboszczowi i naszym opiekunom.

Uczestnicy wycieczki


Piknik Rodzinny


Dnia 12 czerwca br. 53 osób z naszej wspólnoty parafialnej udało sie rowerami na Piknik Rodzinny na "Króla" zorganizowny przez naszego Księdza Proboszcza Krzysztofa Graczyka. Uczestnicy rajdu rodzinnego zgromadzili się o godz. 9.00 przed kościołem parafialnym, aby po wspólnej modlitwie udać sie w drogę. Trasa liczyła 35 km. Uczestnicy świetnie sobie radzili z pokonaniem trasy. Nad jeziorem "na króla" czekała ich niespodzianka. Było ognisko, muzyka a przy niej dyskoteka, zażywaliśmy kąpieli w jeziorze. Było wiele zabawy i uciechy. Księdza Proboszcza wspomagali starsi ministranci oraz: p. Anna Ulanowicz, p. Wanda Grabowskaj, p. Sylwia Kownacka, p. Wiesława Kepke, p. Beatae Ulanowicz, p. Sybila Bąkowska, p. Marlena Wesołowska, które sprawowały opiekę nad dziećmi i młodzieżą, p. Krzysztof i Kamil Bąkowscy, p. Tomasz Jaroszewski, którzy zorganizowali ognisko i zapewnili oprawę muzyczną. Serdeczne wszystkim Bóg zapłać.

Uczestnicy Pikniku Rodzinnego



Wyruszyli w podróż w przeszłość

Dnia 08 czerwca 2010 roku dzieci II i III klasy Szkoły Podstawowej w Smólniku wyruszyły w fantastyczną podróż w przeszłość do skansenu w Kłóbce. Dzięki zorganizowanej wycieczce przez Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka mogły zapoznać się z kulturą, folklorem i stylem życia ludności z minionych lat. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce. Udostępniono go dla zwiedzających 31 lipca 1993 roku. Znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka w gminie Lubień Kujawski, oddalony około 3 km od drogi Gdańsk - Toruń - Łódź. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich. Na obszarze ok. 6 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Docelowo na terenie muzeum znajdzie się 40 budynków reprezentujących typowe dla naszego regionu przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej, zarówno drewnianej jak i murowanej z gliny czy cegły. Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są różnego rodzaju płotki i ogrodzenia, studnie, słomiane ule czy piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne: drewniana słupowa z rzeźbą św. Antoniego i murowana w kształcie neogotyckiej wieżyczki kościelnej z figurką Matki Boskiej Skępskiej. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, ze starymi odmianami kwiatów, z tradycyjnymi ziołami: lawendą, tymiankiem, lubczykiem czy zapomnianą dzisiaj rutą, poletka uprawne, sady, a przede wszystkim zwierzęta hodowlane i domowe. Dodatkową atrakcją dla dzieci było zorganizowanie spotkania z cyklu "Z życia dawnej wsi". Przygotowane zostały dla nich pokazy zapomnianych dzisiaj zajęć domowych i gospodarskich m.in. pranie w baliach, młócenie cepami, mielenie ziarna, chodzenie na szczudłach, noszenie wody na nosidłach, farbowanie tkaniny, robienie kwiatów z bibułki. W muzeum mogły podziwiać zarówno różnorodne zagrody chłopskie, jak i budynki, w których funkcjonowały zakłady rzemieślnicze (kuźnia, garncarnia), obiekty przemysłu wiejskiego (wiatrak, młyn), obiekty związane z życiem społecznym wsi (remiza, karczma, szkoła) oraz obiekty sakralne. Uroku ekspozycji dodawał również żywy inwentarz (kaczki, kury, gęsi, kozy), typowy wiejski klimat (stogi siana, słomy, strach na wróble). Opiekunami byli: Ks. Krzysztof Graczyk, Halina Jachimczak i Magdalena Jędrusik.


Nietypowe spotkanie wspólnoty parafialnej z niepełnosprawnym kapłanem


W Kościele Katolickim dobiega koniec Roku Kapłańskiego. Nasz Ksiądz Proboszcz w sposób szczególny podkreśla znacznie kapłaństwa i jego służebny charakter. Podczas każdego nabożeństwa czerwcowego modli się w intencji nowych powołań kapłańskich. Organizuje nabożeństwa. Dnia 06 czerwca br. w naszej wspólnocie parafialnej, na zaproszenie Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka, gościliśmy ks. Marka Bałwasa, niepełnosprawnego kapłana naszej diecezji. Podczas niedzielnych Mszy św. dawał świadectwo życia kapłańskiego oraz dzielił się doświadczeniem cierpienia. To świadectwo wywarło wielkie wrażenie na naszej wspólnocie. Wielu słuchając świadectwa ks. Marka roniło łzę. Po zakończonych Mszach św. długo jeszcze rozmawiali z ks. Markiem, chcąc się dowiedzieć o sposób na radość życia.



Uroczystość Bożego Ciała



Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to wielkie święto Eucharystii w Kościele Katolickim celebrowane w pierwszy czwartek po pierwszej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego, między 21 maja a 23 czerwca. W Europie obchodzone od XIII w., najpierw (od 1246 r.) w Belgii, w diecezji Liege; bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia, jakie otrzymała belgijska zakonnica, bł. Julianna (1193 - 1258), przeorysza klasztoru augustynek w Comillon; później legat papieski rozszerzył je na całą Germanię; w 1264 r. papież Urban IV specjalną bullą wprowadził Boże Ciało do kalendarza liturgicznego, obowiązującego w Kościele katolickim. Następcy Urbana IV wzbogacili obchody Bożego Ciała o oktawę i uroczyste błogosławieństwo. Z XV w. datują się procesje Bożego Ciała. W Polsce obchody Bożego Ciała rozpoczęły się w 1320 r. w Krakowie i diecezji krakowskiej, wprowadzone tam przez biskupa Nankera; stopniowo wprowadzono je również w innych polskich diecezjach. Począwszy od XV w. w całej Polsce najważniejszym momentem obchodów Bożego Ciała są uroczyste procesje, które wychodzą z kościołów do czterech ołtarzy, przybranych zielenią (najczęściej gałęziami brzozowymi) oraz kwiatami, ustawionych na zewnątrz świątyń. Prowadzi je kapłan niosący konsekrowaną hostię w monstrancji Boże Ciało. Przy każdym ołtarzu jest śpiewana bądź czytana Ewangelia i udziela się wiernym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem. Dotychczas w całej Polsce w procesjach uczestniczą rzesze wiernych, a wśród nich wojskowi i strażacy w galowych mundurach i ich orkiestry, dziewczynki w bieli sypiące kwiaty, ministranci z dzwonkami, harcerze i in. W naszej parafii Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. proboszcza Krzysztofa Graczyka. Słowo Boże o tematyce eucharystycznej wygłosił celebrans. Na zakończenie Eucharystii wystawiono Najświętszy Sakrament i wyruszono tradycyjnie do czterech ołtarzy, przygotowanych przez parafian. Procesję Bożego Ciała zakończono uroczystym błogosławieństwem przy ostatnim ołtarzu. W procesji uczestniczyły dzieci Pierwszokomunijne i Rocznicowe w strojach liturgicznych, ministranci, strażacy i wielka rzesza wiernych.


Pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych do Lichenia

W środę 02 czerwca dzieci i opiekunowie: Ks. Krzysztof Graczyk, Pani Izoletta Bitkowska, p. Mariola Jankowska, p. Halina Jachimczak i Rodzice, udali się na pielgrzymkę do Lichenia, aby oddać swoje życie, Najlepszej z Matek - Najświętszej Maryi Pannie. W Bazylice Mniejszej gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej w czasie Uroczystej Mszy świętej, dzieci, w strojach komunijnych, gorąco modliły się w powierzonych im intencjach. Po modlitwie udaliśmy się na najwyższą wieżę liczącą 30 pięter z jej szczytu mogliśmy podziwiać panoramę okolic sanktuarium. Następnie przeszliśmy śladami Jezusa Cierpiącego, czyli dotarliśmy na szczyt "Golgoty" oraz modliliśmy się w miejscach związanych z historią naszej Ojczyzny i Kościoła. Nie zabrakło również zakupu pamiątek i różnych przysmaków. Rozśpiewani i zadowoleni wróciliśmy do domu pełni zapału, aby trwać w przyjaźni z Bogiem. Bo najpiękniejsze prezenty kiedyś się zepsują a Pan Jezus zostanie nam w sercu do końca życia i tego bardzo bym pragnął, aby On wzrastał.

Uczestnicy Pielgrzymki


Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Dnia 30 maja 2010r. o godz. 11.00 w naszej parafii św. Bartłomieja Apostoła w Smólniku odbyła się Pierwsza Komunia św. dzieci klas drugich. W tym roku do komunii świętej przystąpiło 17 dzieci, którzy z przejęciem i zaangażowaniem przez dwa lata przygotowywali się do tej wspaniałej uroczystości. Głównym animatorem tego przygotowania był nasz Ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. Comiesięczną formację duchową rodziców prowadził również Ks. Krzysztof Graczyk. W przygotowaniu bezpośrednim do uroczystości zaangażowani również byli starsi ministranci: Damian Szatkowski i Eryk Bogdanowicz.. Stronę muzyczną przygotował Pan organista Mariusz Deptulski. Nad wystrojem kościoła wewnątrz i zewnątrz czuwali rodzie dzieci komunijnych. Na szczególną wdzięczność zasłużyli rodzice dzieci komunijnych, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w dekorację kościoła i inne niezbędne prace związane z uroczystością Pierwszej Komunii. Niech Pan Jezus błogosławi dzieciom i rodzicom naszej parafii, a Matka Boża niech otacza swoją opieką nasze rodziny i całą naszą parafię! A oto lista dzieci, które pierwszy raz uczestniczyły w sposób pełny we Mszy Świętej: Piotr Bińkowski, Eryk Cienkowski, Dawid Czapski, Dawid Kepke, Hubert Jakub Kosiński, Jakub Wiesław Kosiński, Klaudia Kownacka, Emilia Krzeszewska, Ewelina Kwiatkowska, Mateusz Maron, Jakub Pietrzak, Weronika Podgórska, Oliwia Stasińska, Kamila Sudo, Klaudia Sudo, Iwona Walczak, Dawid Tomasz Wolski


Majówka na rowerach

43 osoby wzięły udział w Rajdzie Rowerowym zorganizowanym 16 maja br. przez Proboszcza Parafii Smólnik Krzysztofa Graczyka. Wspomagali go w tym ministranci jak również parafianie: p. Anna i Mariusz Ulanowicz. Beata Ulanowicz, Sybilla Bąkowska, Krzysztof Bąkowski, Tomasz Jaroszewski i Sylwia Kownacka. Celem imprezy było zachęcenie mieszkańców parafii do czynnego spędzenia wolnego czasu na łonie natury i zapoznania się z bogactwem przyrodniczym regionu i większym scaleniem wspólnoty parafialnej. Uczestnicy z uśmiechem na twarzach zebrali się pod kościołem parafialnym w Smólniku, aby wspólnie udać się na ,,Króla", miejsce odpowiednie do miłego spędzenia czasu, ogniska i zabaw. Niestety pogoda pokrzyżowała nam trochę plany i musieliśmy obrać inna trasę. Dlatego też w trasa rajdu wiodła przez: Kosinowo, Adaminowo, Ruda, okolice jeziora Święte, Telążna Leśna do Smólnika, a po biesiadzie na terenie Zespołu Szkół w Smólniku trasa biegła dalej przez Przerytkę, Mursk i Ładne do Smólnika. Łącznie rowerzyści mieli do pokonania 20 km. Przedsięwzięcie było też okazją do popularyzacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszania się rowerem w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami ruchu drogowego. Ruszyliśmy więc przez Kosinowo do Adaminowa, następnie pod leśniczówkę ,,Ruda", gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę i zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Potem ruszyliśmy dalej nad jezioro ,,Święte" gdzie po chwili odpoczynku ruszyliśmy przez Telążną do Smólnika pod tutejszą szkołę, gdzie rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy poczęstunek. Potem przy ognisku i akompaniamencie gitary, na której grała p. Anna Ulanowicz zaśpiewaliśmy kilka znanych piosenek, jak również niektórzy z nas pokazali swoje taneczne umiejętności. Po czym znów wsiedliśmy na rowery i ruszyliśmy dalej przez Przerytkę, Mursk i Ładne dojeżdżając do Smólnika pod nasz kościół, gdzie po wspólnej fotografii, z uśmiechami na twarzach rozjechaliśmy się do domów. Mamy nadzieję, że takie wypady będą częściej, gdyż to pozwoliło nam oderwać się od siedzącego trybu życia i rozruszać trochę zasiedziałe kości. Dziękujemy organizatorom za ten mile spędzony czas

Uczestnicy rajdu



3-4 maja 2010 - Obchody Święta Ustanowienia
Konstytucji 3 maja - ,,Polski My Naród, Polski Ród".



3 maja 2010 roku, uroczystą Mszą Świętą rozpoczęliśmy obchody święta pierwszej Konstytucji w Europie, a drugiej na Świecie. Msza święta rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Smólniku. Koncelebrowali ją wspólnie proboszcz parafii- ks. Krzysztof Graczyk, a także o. Kamil z parafii Matki Bożej Fatimskiej z Włocławka. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele Gminy Włocławek: Feliks Bogdanowicz, Wanda Olejniczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiktor Muratow,. Niestety wójt gminy- Pani Ewa Braszkiewicz, z powodu obowiązków nie mogła brać udziału w uroczystościach. Msza św. była bardzo uroczysta, o czym może świadczyć obecność sztandarów: Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Smólniku. Na mszy św. obecna była również Pani Marzenna Kwiatkowska- dyrektor ZSzOI w Smólniku i przedstawiciele grona pedagogicznego. Obchody uroczystości uświetniały piękne pieśni patriotyczne zespołu pod batutą pana Dariusza Gliszczyńskiego oraz chóru szkolonego, a także recytacja pięknych wierszy w wykonaniu uczennic Gimnazjum w Smólniku. Po zakończeniu Mszy świętej procesjonalnie udaliśmy się pod pomnik poległych w Smólniku, gdzie zostały złożone kwiaty i znicze, odśpiewano tam również pieśń- ,,Boże coś Polskę..", a kapłani udzielili błogosławieństwa, kończąc tym samym pierwszą część obchodów święta ustanowienia Konstytucji 3 maja. Wcześniej jednak dyrektor ZSzOI zaprosiła wszystkich na ciąg dalszy uroczystości, który odbył się następnego dnia tj. 4 maja w budynku szkoły w Smólniku. Wtedy to przy obecności przedstawicieli gminy, rady rodziców, rodziców i wszystkich gości mogliśmy wysłuchać pięknego przedstawienia w wykonaniu uczniów szkoły, a także pięknych pieśni: ,, Wiwat maj", ,,Roty",. Potem uczniowie wykonali wspaniały taniec- Polonez, w pięknych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego. Podziwiać było można harmonię i takt z jakimi taniec został wykonany. Po tych uroczystościach, po podziękowaniach i nagrodzeniu artystów gromkimi brawami wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny polski żur, tym samym kończąc obchody świąt związanych z 3 maja- ustanowieniem Konstytucji z 1791 roku. Od strony artystycznej program uroczystości przygotowali nauczyciele: p. Leszek Górczyński, p. Krzysztof Jarębski, p. Radosław Więckowski i Ks. Krzysztof Graczyk.


Społeczność szkolna uczestniczy we Mszy św. za tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem oraz za wszystkich pomordowanych w Katyniu w 1940 roku


Dnia 15 kwietnia 2010 roku o godz. 11.00 nasza społeczność szkolna zgromadziła sie w kościele parafialnym, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przez Ks. proboszcza Krzysztofa Graczyka. Inicjatywa tej Mszy św. była całej społeczności, która od samego początku godnie przeżywała żałobę narodową. Dzieci i młodzież naszej szkoły od samego poniedziałku objęła wartę przy okolicznościowej tablicy przygotowanej ku uczczeniu ofiar nad Smoleńskiem. Postawa i zaangażowanie duchowe naszej społeczności jest godne zauważenia. Zamilkły rozmowy na przerwach, odświetnie ubrani z kirami na ubraniach, okolicznościowe pogadanki patriotyczne to efekt wielkiego poczucia soldarności z rodzinami tragicznie zmarłych. Na Mszy św. zgromadzili się również nasi parafianie jak również cała Rada Gminy z panią wójt Ewą Braszkiewicz. Po Mszy św. zebrani na Mszy św. udali sie w ciszy przy biciu kościelnych dzwonów do miejsca pamięci narodowej i tam po odmówieniu modlitwy za zmarłych złożono znicze.


Nabożeństwo Godziny Miłosierdzia w naszej parafii

Punktualnie o godzinie 15.00 rozbrzmiały nasze przykościelne dzwony oznajujące Godzinę Miłosierdzia. W tej godzinie w Świeto Miłosierdzia Bożego Bóg udziela szczególnych łask każdemu, kto z ufnoscią wzniesie swoje modlitwy do Jezusa Miłosiernego. Wierni naszej parafii, zgromadzeni w naszym smólnickim Wieczerniku pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka rozpoczęli modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. Ks. Proboszcz przed każdą dziesiątką Koronki odczytywał zapiski św. siostry Faustyny Kowalskiej, po czym następowała chwila refleksji. Na zakonczenie cała wspólnota parafialna zawierzyła sie Bożemu Miłosierdziu. Po zakończonym nabożeństwie długo jeszcze wspólnota trwała na modlitwie w ciszy swych serc

Msza św. za tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem


Dnia 11 kwietnia 2010 roku o godzinie 14.00 na Mszy św. w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem zgromadziła sie wielka rzesza naszych parafian. Ks. Proboszcz rozpoczynając Mszę św. zapowiedział intencję wymieniając nazwiska tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej. W oczach wielu ludzi pojawiły sie łzy, był to dowód na głęboko zakorzenioną tożsamość narodową naszej wspólnoty. Powaga chwili i miejsce jakim był nasz Wieczernik sprawił, że nasze serca prawdziwie otworzyły sie na Boże Miłosierdzie. Ta tragedia w Smoleńsku zabrała nam elitę naszego narodu, zabrała światłe umysły i prawdziwych patriotów, jednakże nie wolno nam tylko na tym się zatrzymywać i to rozważać, ale trzeba nam patrzeć z nadzieją i wielką wiarą na to wydarzenie i odczytywać znaki czasu. Śmierć tych 96 osób z Głową Państwa na czele Lechem Kaczyńskim, musi wydać obfite owoce prowadzące do zjednoczenia się naszego narodu i podjęcia jednej linii walki o dobro społeczeństwa. Ból i cierpienie to wymiar ludzki, ale w tej chwili dla rodzin tych tragicznie zmarłych nie ma innego odczucia, dlatego jesteśmy tutaj, aby jako cząstka narodu Polskiego wspomagać ich swoją modlitwą i wypraszać wieczne zbawienie dla tych tragicznie zmarłych - powiedział ks. Krzysztof. Na zakończenie Mszy św. Ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i rozpoczęła sie Godzina Miłosierdzia


Wyjazd ministrantów
Malbork- Trójmiasto 2010


W dniach 6-7 kwietnia służba ołtarza wraz z księdzem proboszczem i opiekunami uczestniczyli w wyjeździe wypoczynkowym do Malborka i Trójmiasta. 6 kwietnia wczesnym rankiem wyjechaliśmy spod kościoła parafialnego w Smólniku. W godzinach południowych dojechaliśmy do Malborka, gdzie rozpoczęło się zwiedzanie zamku Krzyżackiego. Mogliśmy dokładnie poznać wszystkie pomieszczenia i zakamarki tegoż miejsca dzięki Pani przewodnik, która bardzo prosto przedstawiła nam krótką historię tego zamku i opowiedziała o funkcjach, jakie pełniły poszczególne komnaty i pomieszczenia. Wielkie wrażenie wywiera już sam dziedziniec zamkowy, nie mówiąc już o wnętrzach tej kolosalnej budowli. Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się na obiad, po którym ruszyliśmy w drogę do Trójmiasta. Dojechaliśmy do Sopotu. Tam poszliśmy na plażę, gdzie zabawie i dobremu humorowi nie było kresu. Następnie udaliśmy się na spacer po sopockim molo, następnie pojechaliśmy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdańsku, gdzie mieliśmy przenocować, jednak po zakwaterowaniu, ponownie wyszliśmy na spacer, za cel obierając sobie teraz Stare Miasto. Po powrocie, szybko zasnęliśmy, do czego, przyczynił się również dzień pełen wrażeń. Następnego dnia po śniadaniu, pojechaliśmy do Gdańska, gdzie statkiem wodnym zwiedzaliśmy port gdański kierując sie na Westerplatte, po wycieczce statkiem zwiedziliśmy Dwór Artusa, a następnie udaliśmy sie do Gdyni, gdzie najpierw zwiedziliśmy statek:,,Dar Pomorza", jego ogrom, niespotykanie dobre zagospodarowanie miejsca i wiele niespotykanych dotąd przedmiotów wywary na nas wielkie wrażenie. Potem zjedliśmy obiad i ruszyliśmy ku Oceanarium w Gdyni, gdzie mogliśmy poznać historię rozwoju zwierząt morskich, a także zobaczyć piękne okazy zwierząt wodnych. Po zwiedzaniu oceanarium, jeszcze raz rzuciliśmy spojrzenie na morze i ruszyliśmy w podróż powrotną. Szczególne podziękowania należą się organizatorowi wypadu ks. proboszczowi Krzysztofowi Graczykowi, bez którego wyjazd nie mógłby się odbyć, a także opiekunom: Panią: Sybilli Bąkowskiej, Paulinie Krygier i Beacie Ulanowicz, a także panu Wiesławowi- kierowcy. Za dobroć serca jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy wycieczki



Rezurekcja i Msza w Dzień Zmartwychwstania Pańskiego


O godz. 6.00 rano wspólnota parafialna zebrała się w kościele parafialnym, aby uczestniczyć w Rezurekcji i Mszy w Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Rezurekcji i Liturgii przewodniczył ks. Prałat Witold Kujawski, a koncelebrował Ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk jak również wygłosił Słowo Boże. W procesji rezurekcyjnej brali czynny udział: Ochotnicza Straż Pożarna, asysta, dzieci pierwszokomunijne i parafianie.


Liturgia Wielkiej Soboty


Celebracja Wigilii Paschalnej w naszym kościele rozpoczęła się o godz. 19.00. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. Na Liturgii zgromadziła się wielka rzesza wiernych świeckich. Na początku uroczystości ks. Krzysztof poświęcił na placu przykościelnym nowy ogień. Zapalono od niego duży paschał, wielką świecę woskową symbolizującą Chrystusa, na której ks. Proboszcz umieścił litery "Alfa" i "Omega" oraz cyfry roku 2010. Następnie od paschału zgromadzeni odpalali świece. Po ustawieniu zapalonego paschału pośrodku prezbiterium kościoła i jego okadzeniu ks. Proboszcz odśpiewał hymn "Exsultet", pieśń pochwalną I wieku wychwalającą "magnalia Dei" - wielkie czyny Boże, których ukoronowaniem jest Zmartwychwstanie. Słowo Boże wygłosił również ks. Proboszcz, który przewodniczył Liturgii Eucharystycznej. Po zakończonej liturgii wierni pozostali na adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 22.30.

Liturgia Wielkopiątkowa

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej to uroczysta adoracja Krzyża - adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi. W godzinach wieczornych w naszym kościele rozpoczęło się nabożeństwo wielkopiątkowe. Nabożeństwu przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk jak również wygłosił Słowo Boże. Uczestniczyła w niej liczna rzesza parafian. Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, przeniesione zostało do Grobu Pańskiego eucharystyczne ciało Chrystusa w monstrancji przysłoniętej białą woalką. Adoracja trwała do 22.00. Przygotowaniem do Liturgii Wielkiego Piątku była wspólnie odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 pod przewodnictwem ks. Proboszcza.

Komunia Rocznicowa


W Wielki Czwartek w naszej parafii odbyła się uroczystość Komunii Rocznicowej. Dzieci w tym dniu zgromadziły się w świątyni, aby ponowić swoją gotowość służby Bogu i ludziom. Wcześniej przeszły przygotowanie duchowe i odbyły swoją spowiedź. Odpowiedzialnymi za przygotowanie byli: ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk i p. katecheta Bartłomiej Wiśniewski.


Liturgia Wielkiego Czwartku


O godz. 18.00 w naszym kościele była sprawowana liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. W Wielki Czwartek Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, na której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia w kościołach odprawiana jest tylko jedna Msza - jest to Msza Wieczerzy Pańskiej. Jedynie w kościołach katedralnych biskup odprawia rano, wraz ze swoimi kapłanami, Mszę Krzyżma w czasie, której święci oleje służące do sprawowania sakramentów. Wieczorna liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką ustanowienia przez Pana Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Według Ewangelii św. Jana, w czasie tej wieczerzy Jezus umywał uczniom nogi, dając im przykład pokory i wskazując, że mają być sługami. Obrzęd umycia nóg, po którym celebrans całuje stopy dwunastu mężczyznom wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, nie jest po to, żeby mu służono, lecz aby służyć, takiego obrzędu ks. Proboszcz dokonał również podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, umył nogi dwunastu mężczyzną z naszej parafii. Na koniec liturgii przeniesiono Jezusa eucharystycznego to tzw. Ciemnicy. Adoracja trwała do godz. 22.00. W tym dniu na znak rozproszenia się Apostołów obnaża się ołtarz. Takiego obnażenia również dokonano w naszym kościele. W tym dniu nie zapomniano także o Ks. proboszczu z racji jego święta. Były życzenia i kwiaty.


Obchody V rocznicy śmierci Ojca św. Jana Pawła II

W środę 31 marca 2010 roku o godz. 16.00 była sprawowana Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. Przed Mszą św. został przedstawiony program modlitewny przygotowany przez dzieci pod kierunkiem p. katechety. Obchody zostały zakończone o godz. 18.00 modlitwą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Każdy uczestnik uroczystości przyniósł ze sobą znicze, które zapaliliśmy w odpowiedniej chwili po Mszy św. Po zakończeniu wyszliśmy z nimi przed świątynię i ustawiliśmy je przy pomniku Jana Pawła II. Na zakończenie zaśpiewano "Barkę".



Niedziela Palmowa

28.03.2010 roku rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, w którym każdy chrześcijanin przeżywa wielkie tajemnice zbawienia. Ich rozpamiętywanie i udział w nabożeństwach ma posłużyć do tego, aby pogłębić naszą więź ze Zbawicielem - Jezusem Chrystusem. Główna Liturgia rozpoczęła się przed kościołem o godz.12.00. Dzieci i młodzież z palmami przybyli na godzinę 11.45 w celu przygotowania Liturgii. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się celebracja Niedzieli Palmowej. Ks. Proboszcz odczytał ewangelię i po niej poświecił palmy. Następnie procesyjnie przeszliśmy wokół kościoła, tym samym uobecniliśmy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym roku nasi parafianie mogli podziwiać palmy w wykonaniu naszych dzieci i młodzieży gimnazjalnej, która wykonała palmę klasową oraz palmę Zespołu "Smólnik", która miała około 5 m długości.

Misterium Męki Pańskiej

W piątek przed Niedzielą Palmową tj. 26 marca br. o godz.16.45 Droga Krzyżowa w naszej parafii miała charakter misterium o Męce Pańskiej. Została przygotowana przez młodzież pod kierunkiem ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka. Młodzież w formie inscenizacji przedstawiła ostatnie godziny z życia Jezusa. Spektakl wyreżyserowany przez ks. Proboszcza nosił tytuł "Miłość zwycięża wszystko". Udział w przedstawieniu wzięli uczniowie z tutejszego gimnazjum. Ta inscenizacja wprowadziła wszystkich w bezpośrednie przeżywanie Niedzieli Palmowej. Udział w przedstawieniu wzięli Jezus - Adrian Wesołowski IIIb, Jan - Adrian Wilczyński Ib , Piotr - Cezary Jarzębiński III a, Jakub - Konrad Ruczewski I b, Tomasz - Eryk Bogdanowicz I b, Bartłomiej - Bartłomiej Kowalski II a, Judasz - Łukasz Gabryszewski IIIb, Malchus - Sebastian Rozwora Ib, Annasz - Damian Ciećwierz II a, Nahum - Krystian Weber II b, Kajfasz - Szymon Krzeszewski Ib, Gamaliel - Bartłomiej Barański Ia, Piłat - Damian Szatkowski, Żyd 1 - Damian Nowacki IIIb, Żyd 2 - Andrzej Wesołowski Ib, Żyd 3 - Mateusz Brzeziński Ia, Kapłan 2 - Marcin Kryska Ia, Kapłan 1 - Kornel Wilczyński Ib, Sługa - Jakub Wojciechowski IIa, Kapłan 3 - Adrian Wiśniewski Ib, Setnik - Sebastian Madajczyk IIIb, Decymus - Szymon Baranowski IIIa, Septymus - Patryk Ciszewski IIa, Oktawiusz - Kamil Madajczyk IIb, Kapłan 4 - Kamil Ruczewski IIa, Józef - Brajan Szatkowski Ib, Maryja - Daria Górska, Weronika - Gabriela Kędzierska, Niewiasta - Edyta Buziewska, Salome - Monika Szatkowska, Maria Magdalena - Magda Nowakowska. Atmosfera powagi i głebokiej refleksji skłoniła zebranych wiernych do pochylenia sie na swoim życiem. Ukazane w sposób realistyczny ostatnie godziny z życia Jezusa spowodowały, że po przedstawieniu nastała głęboka cisza.


Rekolekcje parafialne

W dniach 21 i 23 marca 2010 roku odbyły się w naszej parafii rekolekcje parafialne i szkolne. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne prowadzi ks. mgr lic. Mariusz Piecyk, kapłan naszej diecezji, obecnie pracujący we Francji. Spotkania rekolekcyjne odbywały się w godz. 9.00, 11.00 dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół z oddziałami Integracyjnymi w Smólniku, 16.00 i 18.00. W poniedziałek o godz. 9.00 było sprawowane nabożeństwo dla ludzi starszych, chorych i cierpiących, podczas którego to nabożeństwa udzielono Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po wieczornej Mszy św. odbyła się procesja na cmentarz. Podczas procesji odmawiano modlitwę różańcową w intencji wszystkich naszych wiernych zmarłych. Następnie przy krzyżu na cmentarzu odmówiono modlitwę za zmarłych i wierni z zapalonymi zniczami przeszli na groby swoich bliskich. We wtorek na wieczornej Mszy św. odbyło się błogosławieństwo matek oczekujących narodzin swojego dziecka jak również błogosławieństwo małych dzieci. Młodzież i dzieci ze szkoły gromadziła się na Mszy św. o godz. 11.00.

Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu

17 lutego br. rozpoczął się Okres Wielkiego Postu. Okres ten rozpoczyna się Środą Popielcową. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od pokarmów mięsnych oraz całkowita abstynencja od napojów alkoholowych. Obrzęd posypania popiołem w naszej wspólnocie parafialnej odbył się podczas Mszy św. o godz. 15.30 w kościele filialnym w Dębie Polskim a o godz. 17.00 w kościele parafialnym. Wielki Post to czas, w którym nie urządzamy zabaw, wesel i hucznych imprez. W obrządku rzymsko-katolickim podczas każdej Mszy św. sprawowanej w tym dniu, kapłan posypuje wiernym głowę popiołem na znak gotowości przyjęcia postawy nawrócenia. Również nasza wspólnota parafialna zgromadziła się licznie w dniu 17 lutego 2010 roku na celebracjach liturgicznych, aby podjąć próbę swego nawrócenia. Ks. proboszcz w homilii powiedział min. że, wielu chrześcijan zadaje sobie dziś pytanie, czy w XX wieku post ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy nie jest to przypadkiem ponura, średniowieczna praktyka, która nieodwołalnie należy do przeszłości? Inni nawet nie zadają sobie tego pytania - dawno o poście zapomnieli. Chrystus pozostawia nam te trzy praktyki pokutne; post modlitwę i jałmużnę. To nie wymysł Kościoła. To nie "widzimisię" księży. To wola naszego Pana Jezusa Chrystusa. On pozostawił nam je jako najpewniejsze środki do osiągnięcia nawrócenia, a przez nie - życia wiecznego. Pamiętajmy, że tylko w Jezusie i Jego Ewangelii znajdziemy lekarstwo na nasz grzech. Tylko Bóg - nasz kochający Ojciec - wie, czego na potrzeba, byśmy odziedziczyli życie wieczne. Postu, modlitwy, jałmużny i nawrócenia.


Obchody Światowego Dnia Chorego w naszej parafii


Dnia 11 lutego br. o godz. 16 w naszej parafii był obchodzony Światowy Dzień Chorego. Na Mszy św. zgromadzili się chorzy, cierpiący i starsi z naszej parafii. Podczas homilii ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk podkreślił, że chorzy, cierpiący i starsi, mają szczególny udział w głoszeniu współczesnemu światu "swoistej Ewangelii", "Ewangelii cierpienia". Powiedział do zgromadzonych: "niejako pośrodku Waszej misji, Waszej biedy, w samym centrum Waszego cierpienia, lęku i dramatycznych pytań jest zawsze Maryja, Mater Dolorosa, cudowna Lekarka - zatroskana, współczująca i wspierająca, podobnie jak ongiś w Galilejskiej Kanie. Pierwsze, co wypada zrobić, to dostrzec Jej obecność i przyjąć ofiarowaną pomoc - tak, jak przyjęli ją z wdzięcznością uczestnicy wesela w Kanie. Matka Jezusa działa przez ludzi - lekarzy, pielęgniarki, szpitalny personel, kapelanów, wolontariuszy posługujących w hospicjach. Kończąc homilię Ks. Proboszcz powiedział: "Starajcie się, drodzy chorzy, dostrzegać i szanować jej wartość. Zdarza się bowiem niekiedy, że osoba dotknięta cierpieniem, chora czy starsza próbuje "egzaminować" swych opiekunów czy domowników z cierpliwości i miłości; bywa też, że odpycha pragnących pośpieszyć jej z opieką i wsparciem. Brońcie się zawsze przed pokusami podobnych zachowań. Pamiętajcie, że osoby te posyła Wam sam Bóg. Inspiruje ich przykład Maryi służącej Elżbiecie, czy przykład Szymona. Oni są po to, aby Wam pomagali nieść krzyż, aby przywracali Wam, ubogim w zdrowie, błogosławioną nadzieję". Podczas Mszy św. odmówiono specjalna modlitwę nad chorymi, po czym udzielono błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki


Gimnazjaliści naszej szkoły zmierzyli się z wiedzą religijną

Dnia 11 lutego br. odbył się w naszej szkole szkolny etap Konkursu Wiedzy Religijnej Diecezji Włocławskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych. Organizatorem Konkursu jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Hasło konkursu brzmi: "Żyjąc tak, ‹‹ jakby Bóg nie istniał››, człowiek zatraca nie tylko tajemnicę Boga, ale również tajemnicę świata i swego istnienia"/EV nr 22/. Cywilizacja miłości w nauczaniu Jana Pawła II. Celem konkursu jest kształtowanie postawy ewangelicznej i misyjnej wśród młodzieży, zachęcenie do pogłębienia lektury Pisma Świętego, inspirowanie uczniów do kształtowania postaw mających na celu pogłębienie własnej wiary oraz pogłębienie znajomości nauczania Jana Pawła II. W etapie szkolnym wzięło udział 47 uczniów z klas gimnazjalnych od I-III, których przygotowywał ks. Krzysztof Graczyk katecheta klas gimnazjalnych. Do etapu Dekanalnego Wiedzy Religijnej Diecezji Włocławskiej, który odbędzie się 18 marca 2010 roku, zakwalifikowały się: Górska Daria 44 pkt., Barańska Aneta 35 pkt., Nowakowska Magda 31 pkt.


Spotkanie formacyjno-organizacyjne dla rodziców dzieci rocznicowych

Dnia 14 lutego 2010 roku odbyło się spotkanie formacyjne rodziców dzieci klas trzecich (rocznicowych). Katechezę nt.: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15b) przeprowadził ks. Krzysztof, który podkreślił, że nawrócić się to znaczy odwrócić się od zła, grzechu a zwrócić się do Boga. Może tak bardzo przyzwyczailiśmy się już do grzechu, do pewnych postaw, zachowań, może nawet tak bardzo, że uważamy, że bez tego nie potrafimy żyć, że nie jesteśmy w stanie z tym skończyć. I tu musi zapaść pierwsza i podstawowa decyzja, że ja chcę od teraz zerwać z grzechem, że chcę żyć inaczej - po Bożemu. Musi być dobra wola, chęć zmiany postępowania. Jeśli tego nie będzie, to będzie to tylko udawanie, że chcemy się poprawić. A w rzeczywistości wcale tego pragnienia poprawy nie będzie a tym samym nie będziemy świadkami dla naszych dzieci - dodał ks. Krzysztof. Nawrócenie to przemiana całego człowieka. To zmiana nie tylko postępowania, ale także zmiana myślenia, oceniania. Człowiek, który się naprawdę nawrócił jest innym, nowym człowiekiem i wówczas dokonawszy refleksji stara się zmienić swoją postawę wobec swoich najbliższych a to w procesie kształtowania sumień naszych dzieci jest bardzo pożądane. Jednak żeby się nawrócić trzeba uwierzyć. Uwierzyć, że Jezus mnie kocha, że oddał za mnie swoje życie, że On ciągle jest przy mnie i pragnie mi pomóc i tego winniśmy uczyć nasze dzieci, aby przekonały się, że być dobrym to się opłaca - podkreślił ks. Krzysztof. Uwierzyć Bożemu Słowu, Bożej miłości i odważnie świadczyć o niej wobec innych. Oto nasze zadanie - dodał ks. Krzysztof. Omówiono też sprawy organizacyjne związane z uroczystością komunii rocznicowej w Wielki Czwartek.


Harce zapustne w par. Smólnik

Od dawien dawna kuligi, nazywane też staropolskimi zabawami zapustnymi są najwspanialszym pomysłem na wykorzystanie uroków prawdziwej zimy. Taka śnieżna sceneria to idealne miejsce do beztroskiej dziecięcej zabawy lub też ekstremalnych wyczynów odmładzających dusze nieco starszych osób. Jak się okazuje, tegoroczna zima wraz ze śniegiem i niskimi temperaturami może mieć również i pozytywne strony. Biały puch pokrył grubą warstwą nie tylko chodniki, jezdnie, ale także pola i lasy. Żyjąc z dala od miejskiego zgiełku można beztrosko poddać się zimowemu szaleństwu. Przekonała się o tym grupa 35 osobowa, dzieci i młodzieży z par. Smólnik, dla której w sobotę (13.02) ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk wraz z innymi parafianami, zorganizowali kulig. Choć mroźny wiatr niekiedy mocno dawał się we znaki, śniegowej zabawy było w bród. Nie zabrakło też, oczywiście, tradycyjnej wojny na śnieżne kule. Po przejażdżce urokliwymi o tej porze roku leśnymi zakątkami, na Kukawach, na dzieci i młodzież czekało ognisko i kiełbaski. Tam też uczestnicy kuligu bawili się świetnie zjeżdżając z górki na wypchanych sianem workach foliowych. Nie zabrakło tradycyjnych śpiewów. Po powrocie do Smólnika Ks. Proboszcz, dzięki życzliwości parafian zorganizował słodki poczęstunek i gorącą herbatę w salce katechetycznej. Dzieci i młodzież, po pięciogodzinnej zabawie, z apetytem zajadały się ciastem, faworkami, jeżykami i wieloma innymi słodkościami. Serdeczne podziękowania składamy Ks. Proboszczowi Krzysztofowi Graczykowi,który nie szczędzi sił, aby nam było dobrze i abyśmy sie nauczyli jak dostrzegać człowieka i jak z nim przebywać, rodzinie Jaroszewskich ze Smólnika, którzy pomogli nam zorganizować w dniu 13 lutego br. kulig dla nas ministrantów oraz dzieci i młodzieży z naszej parafii. Dziękujemy z całego serca p. Wiesławie Bąkowskiej, p. Beacie Kotwickiej, p. Beacie Ulanowicz, p. Sybilli Bąkowskiej i p. Wiesławie Dydak za przygotowanie słodkości na ten kulig. Dziękujemy tym wszystkich, którzy byli z nami i się wspaniale bawili: Wioletcie i Przemysławowi Kotwickim, Tomaszowi i Bartłomiejowi Jaroszewskim. W ten właśnie sposób zakończyliśmy okres karnawału w naszej wspólnocie, przy ognisku i gorących kiełbaskach a w salce parafialnej przy słodkościach i gorącej herbacie.

Uczestnicy kuligu



Spotkanie Rady Parafialnej

Dnia 02 lutego 2010 roku w kaplicy zimowej o godz. 18.00, odbyło się spotkanie Rady Parafialnej. Tematem spotkania było omówienie spraw bieżących, zapoznanie ze stanem finansowym parafii a także ostateczna akceptacja planowanego remontu dachu na kościele i plebanii. Pozostałe tematy to: przygotowania do okresu Wielkiego Postu, wyjazd integracyjny Rady Parafialnej, jak również sprawy związane z planami dotyczącymi najważniejszych przedsięwzięć parafialnych.


Poświęcenie świec dzieciom pierwszokomunijnym

Dnia 2 lutego 2010 roku na Mszy św. o godz. 17.00 zostały poświecone świece dzieciom pierwszokomunijnym. Poświęcenia świec dokonał ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk, odpowiedzialny za przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej. Ks. Krzysztof sprawował Msze św., jak również wygłosił katechezę formacyjną na temat znaczenia światła w życiu człowieka. Podkreślił, że ten tylko, kto trwa, kto czeka, jak Symeon i Anna w świątyni Pana, może przyjąć Boga do swego serca, przyjąć Jezusa Chrystusa, przyjąć Jego światło. Dodał, że przyniesione dzisiaj do świątyni gromnice oznaczają Jezusa, który jest naszą światłością. W Nim wypełniło się wszystko, co Bóg przyrzekł przez usta proroka Izajasza: "Ustanowię Cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi". Potwierdza to też starzec Symeon, gdy bierze w ramiona małego Jezusa, woła "Światło na oświecenie pogan i chwalę ludu Twego Izraela". W końcu sam Jezus Chrystus powiedział o sobie "Ja Jestem światłością świata. Kto idzie za Mną nie błądzi w ciemnościach". Podkreślił, że zapalona świeca oznacza chrześcijanina. To już nie symbol Jezusa Chrystusa, który bierzemy do ręki w ważnych chwilach naszego życia. Zapalona świeca, to chrześcijanin, który plonie Jezusowym światłem. To chrześcijanin, który świeci swoim życiem. W świecie zła, mroku, obojętności religijnej, mamy się stawać takimi latarniami. Mamy być pochodniami w ciemnościach. Swym życiem wskazywać kierunek pielgrzymowania. I takim światłem macie być, wy kochani rodzice, dla swoich dzieci, macie wskazywać im drogę do Boga poprzez przykład waszego życia. Był to kolejny etap przygotowania do pełnego uczestnictwa tychże dzieci we Mszy św. Na tej uroczystości zgromadziły się wszystkie dzieci, które w tym roku będą przystępować do I Komunii Świętej wraz ze swoimi rodzicami.


Kulig ministrancki

Z inicjatywy Ks. Proboszcza naszej parafii Krzysztofa Graczyka, który również był uczestnikiem, ministranci i lektorzy, w sumie około 25 chłopców, pojechało 31 stycznia br. na kulig. Trasa prowadziła spod kościoła parafialnego w Smólniku, poprzez Przerytkę, do Telążnej Starej i z powrotem. Długi sznur sanek ciągnął traktor, kierowany przez Patryka Bąkowskiego z Telążnej Starej. Po trudzie jazdy w kilkudziesięciometrowym kuligu, ubogaconym w liczne przygody w postaci "wypadania z biegu", rzucania się śnieżkami, tarzanie się w śniegu, uczestnicy spotkania posilili się pieczonymi przy ognisku kiełbasami. Kulig ministrancki, to inicjatywa Ks. Proboszcza, mająca na celu integrację ministrantów i zawiązanie między nimi głębszej więzi koleżeńskiej a także jest formą nagrody i jednocześnie relaksu dla młodzieży szkolnej i pozaszkolnej działającej w parafialnych służbach liturgicznych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszej przygody.


Ministranci na feriach zimowych

"Dopomóż dzisiaj odchodzącym chwilom, by jutro były warte wspomnień" (Małgorzata Stolarska)


W dniach od 18-23 stycznia roku 2010 odbył się wyjazd ministrantów do Zakopanego. Piękne miasto, w szacie zimowej pozwoliło na prawdziwy wypoczynek i chwilę rozrywki. W dzień wyjazdu tj.18 stycznia zatrzymaliśmy się w Oświęcimiu - miejscu, któremu szczególnie Polacy poświęcają wiele uwagi. Jest to przecież miejsce niezliczonych tortur, mordów i ciężkich prac, które prowadziły do śmierci. Wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć w jakich warunkach, spali, jedli, pracowali więźniowie tego obozu. Każdy z niedowierzaniem patrzył jak można było traktować ludzi dorosłych, a nawet małe dzieci. Później zatrzymaliśmy się w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Polaka- Jana Pawła II. Dotarliśmy pod dom rodzinny Karola Wojtyły lecz był on zamknięty. Odwiedziliśmy Kościół, w którym papież otrzymał sakrament chrztu. Zobaczyliśmy chrzcielnicę, którą Jan Paweł II ucałował kilkakrotnie. Przy niej też był czas na zadumę modlitewną. Przechodząc przez Kościół można było zobaczyć jeszcze wiele rzeczy związanych z Wojtyłą np. tron na, którym zasiadał podczas wizyty w tym kościele, czy też wspaniałą postać papieża, która całkowicie oddawała emanującą przez całe jego życie miłość do Boga i radość. Potem wyruszyliśmy do miejsca zakwaterunku. Kiedy dojechaliśmy do miejsca noclegu w Białym Dunajcu- od razu uderzyło nas piękno tych okolicznych miejscowości. Następny dzień był dniem wspinaczek. Na początek podziwialiśmy Dolinę Kościeliska, następnie zdobywaliśmy o wiele cięższą w przejściu Gubałówkę. Jednak każdy z uczestników doszedł do krańca tych wędrówek, wszyscy byli wytrwali i mogą poszczycić się zdobyciem szczytów gór podczas pobytu. Co prawda wycieczki te były dość męczące, a nogi odmawiały posłuszeństwa, lecz wszyscy mogą teraz uznać, że było warto. Potem był relaks. Wody termalne szybko pozwoliły zapomnieć o bolących nogach i wszystkim, szybko wróciła chęć do zabawy. Termy podhalańskie zakończyły kolejny dzień pobytu. W następnym dniu wybraliśmy się na stok narciarski i tak, podzieleni na kilka grup uczyliśmy się jeździć na nartach. Dużo było przy tym śmiechu i zabawy, dużo upadków. Lecz po czasie wszyscy, samodzielnie zjeżdżali ze stoku. Po jeździe narciarskiej wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch. Piękne widoki rozciągały się po stronie polskiej jak i po stronie Słowackiej. Piękne, wielkie czapy śniegu pokrywały całą okolicę. Nie było miejsca, którego nie chciałoby się sfotografować. Po powrocie każdy otrzymał dyplom zdobycia szczytu Kasprowego Wierchu. Następnego dnia kontynuowaliśmy nasze wędrówki. Doszliśmy do Morskiego Oka, widok był piękny. Jednak mgła uniemożliwiała ujrzenie Tatr i tak już wsławionego Mnicha. Po chwili odpoczynku wróciliśmy do domu, wieczorem zaś uczestniczyliśmy w kuligu i ognisku z pieczeniem kiełbasek. Było bardzo wesoło. Każdy z uśmiechem na twarzy wrócił na noc do domku, aby odpocząć. Rano w piątek- ostatniego dnia pobytu w Zakopanem po raz kolejny na dwie godziny odwiedziliśmy wody termalne, zabawy nie było końca. Następnie był czas na pamiątki pod Gubałówką i na Krupówkach. Zaś wieczorem uczestniczyliśmy w sesji eliminacyjnej skoków narciarskich Pucharu Świata w Zakopanem 2010 pod wielką Krokwią. Rankiem dnia następnego wyjechaliśmy z Zakopanego, a drogi zaprowadziły nas do Krakowa. Tam zwiedziliśmy Katedrę Wawelską z grobami władców Polski, Dzwon Zygmunta, zobaczyliśmy smoka ziejącego ogniem na tyłach zamku pod jego legendarną grotą. Następnie zaś zatrzymaliśmy się pod Kościołem Mariackim, i chwilę czasu spędziliśmy na sukiennicach. W dalszej drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Częstochowie, gdzie poszliśmy pod obraz Czarnej Madonny. Tam był czas na skupienie i modlitwę, wypraszanie Łaski u Maryi z dzieciątkiem. Potem już tylko został powrót do domu, żal było odjeżdżać.
Za wyjazd szczególne podziękowania należą się księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Graczykowi bez niego wyjazd nie doszedł by do skutku i nie moglibyśmy zwiedzić tylu miejsc. Następnymi osobami, którym należą się podziękowania są: Pani Beata Ulanowicz, Sybilla Bąkowska - opiekunowie wyjazdu, którzy dbali o porządek i bezpieczeństwo. Podziękowania należą się też panom kierowcą: Zygmuntowi i Józefowi, którzy planowali trasy przejazdu i dzięki nim wszędzie byliśmy na czas. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy.

Uczestnicy wyjazdu - Zakopane 2010



Inscenizacja "Jasełek" przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Integracyjnych w Smólniku

6 stycznia 2010 roku w święto Trzech Króli na Mszy Świętej dzieci z miejscowej szkoły przedstawiły jasełka. Pod czujnym okiem opiekunów bardzo starannie przygotowali się do tego wydarzenia. Tradycji stało się zadość: Józef wraz z Maryją nie znaleźli miejsca dla siebie, zatrzymali się w ubogiej szopce gdzie na świat przyszedł Zbawiciel- Jezus. Jednak teraz do Jezusa przyszli także: Calineczka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i wiele innych bajkowych postaci. Inscenizacja zakończyła się piękną kolędą- Wśród nocnej ciszy. Podczas tej Mszy miało również miejsce poświęcenie wody, kredy i kadzidła. Ks. Krzysztof Graczyk przypomniał, że wodą należy skropić mieszkanie, obejście i pola, kredą na drzwiach wejściowych nakreślić pierwsze litery imion trzech mędrców, a woń kadzidła winna się unosić podczas modlitw i spotkań duchowych. Ks. Proboszcz podkreślił, że kreśląc na drzwiach pierwsze litery imion Trzech Mędrców, pragniemy przez to wyrazić, tak jak kiedyś oni, tak my teraz również chcemy szukać Chrystusa i cieszyć się z Jego zamieszkania w naszym życiu. Oznakowanie w ten sposób drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie czekają.




,,Pójdźmy wszyscy do stajenki". Koncert kolęd Zespołu Folklorystycznego "Smólnik"

Okres Bożego Narodzenia i bezpośredni czas po nim do święta Matki Bożej Gromnicznej, w tradycji polskiej to czas spotkań przy śpiewie kolęd. Słowo "kolęda" pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae". Początkowo kolędy wywodziły się z tradycji ludowej, inspirowały także wielu znanych kompozytorów. Fryderyk Chopin w jednym ze swoich utworów wykorzystał na przykład fragment znanej kolędy "Lulajże Jezuniu". Pastorałki to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego, które ze względu na swój świecki charakter nie są jednak wykorzystywane w nabożeństwach religijnych. Zgodnie z tradycją autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najbardziej znaną kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów, jest "Cicha noc". Piękno treści i aranżacja powoduje, że słuchający otrzymują prawdziwą ucztę, która pozwala na mistyczne przeżywanie tajemnic naszego Odkupienia. Ks. Krzysztof Graczyk wychodząc naprzeciw pragnieniom swoich parafian, zorganizował koncert kolęd. W słowie wprowadzającym, Ks. Proboszcz tejże parafii przytaczając słowa Sługi Bożego Jana Pawła II: Przyjmijcie orędzie Bożego Narodzenia, które dziś rozlega się w świecie! Jezus narodził się, aby umocnić więzi między ludźmi i narodami, aby w Nim wszyscy stali się braćmi. Przyszedł, aby obalić "rozdzierający (….) mur - wrogość (por. Ef 2,14) i zespolić ludzkość w jedną rodzinę, podkreślił, że człowiek musi zapamiętać te słowa na zawsze, aby stawać się świadkiem Bożej prawdy w świecie spragnionym Miłości i Pokoju. W świecie, gdzie mieszają się wartości i człowiek tak często staje bezradny wobec wyboru dobra, Ewangelia Chrystusa jest jedyną drogą do właściwego działania i do stawania się świadkiem, dlatego dzisiejszy koncert niech stanie się tą okazją, aby każdy z nas mógł spojrzeć na własne życie z perspektywy tajemnicy Wcielenia i dokonać naprawy tego, co jest jeszcze słabe. Dnia 3 stycznia roku Pańskiego 2010 Mszę świętą uświetnił występ zespołu ,,Smólnik", który zaśpiewał przepiękne polskie kolędy w rytm równie pięknej muzyki. Kolędy takie jak: ,,Wśród nocnej ciszy", ,,Do szopy, Hej pasterze", ,,Gdy śliczna Panna'', ,,Lulajże Jezuniu'', ,,Jezus malusieńki'' i wiele, wiele innych, przepięknie zostały wkomponowane w strukturę sprawowanej Mszy św. Wszyscy obecni parafianie, głęboko wsłuchiwali się w słowa tych pieśni, nucąc po cichu razem z zespołem. Piękny śpiew przeplatała historia i legenda ich powstania, przedstawione przez dwie najmłodsze członkinie zespołu: Dominikę Miziołek i Weronikę Król. Po koncercie, Zespół Folklorystyczny ,,Smólnik" został nagrodzony gromkimi brawami i słowami podziękowania ze strony ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka.




Odnowienie przyrzeczeń ministranckich i przyobleczenie nowych szat liturgicznych

25 grudnia 2009, podczas Pasterki, miało miejsce odnowienie przyrzeczeń ministranckich. Każdy ministrant wspominając swoje własne obłóczyny, przypomniał sobie, że służy Bogu, że jego obowiązkiem jest Go kochać i oddawać Mu się całym sercem. Każdy z ministrantów jeszcze raz, głęboko przeżył zawierzenie swojej posługi jedynemu Bogu. Należy wspomnieć, że służba ołtarza zaprezentowała się w nowych strojach liturgicznych, czemu towarzyszyło poświęcenie nowych szat. Czerwone kardynałki- symbol miłości, miłości do Boga i białe komże- symbol niewinności. Kolory te powinny mówić każdemu ministrantowi jak ważna jest jego rola przy ołtarzu Pana. Powinien służyć Mu dumnie i co za tym idzie zachowywać się odpowiednio. Podczas Mszy ksiądz proboszcz Krzysztof Graczyk uroczyście poświęcił nowe szaty i zachęcił ministrantów do głębszego poznawania Boga, do rozwijania swojej wiary. Szaty można było zakupić dzięki pomocy parafianom, którzy składali ofiary za opłatek wigilijny, a także dzięki dobroci serca ks. Krzysztofa, który cały czas wspiera ministrantów w ich posłudze. Za ten, a także inne dary, za wsparcie duchowe i modlitwę z serca dziękujemy!!!



Parafialne rekolekcje adwentowe

Tegoroczne rekolekcje adwentowe odbywały się w dniach od 11 do 13 grudnia 2009 roku. Nauki głosił ks. dr Janusz Borucki, wiceoficjał Sądu Biskupiego we Włocławku. W wygłoszonych naukach rekolekcyjnych ks. Janusz nawiązywał do sakramentu Pokuty i Pojednania, wskazując na nasze zaufanie w miłosierdzie Boże i całkowite się jemu powierzenie. To człowiek zdążający w pielgrzymce wiary winien często spotykać się z Jezusem Miłosiernym w sakramencie Pokuty, aby bardziej otwierać swoje życie na przemianę. Ta przemiana ma doprowadzać nas do podchodzenia do Sakramentu Miłości, jakim jest Eucharystia. W Eucharystii człowiek zespala się z ofiarą Jezusa Chrystusa, czerpiąc uzdrowienie duszy i ciała. W ten sposób otwiera się na łaskę, która czyni w sercu jego pokój i uzdalnia go do dobra.



Poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej

We wtorek 8 grudnia br. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Mszy Świętej o godz. 17.00 miał miejsce kolejny etap przygotowania do Pierwszej Komunii św. dzieci z klas drugich naszej parafii. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk jak również wygłosił kazanie. Ksiądz Krzysztof poświęcił medaliki, a rodzice uroczyście wręczyli je dzieciom, aby były dla nich drogowskazem na drodze życia. W kazaniu ks. Krzysztof podkreślił rolę medalika w życiu człowieka. Człowiek jest jednak istotą duchowo-cielesną. Potrzebuje symboli, by się przybliżyć do tego, co duchowe. Symbole religijne łączą w sobie znak widzialny z tym, co bezpośrednio bez pomocy rzeczywistości widzialnych trafia do duszy człowieka. Taką rolę pełni medalik. Nosząc na szyi medalik wyrażam naszą przynależność do Boga - podkreślił ks. Krzysztof. Noszenie krzyżyka lub medalika z wyobrażeniem Pana Jezusa, czy Matki Bożej jest takim właśnie przyznaniem się do Boga, wyznaniem wiary. Nosząc medalik ufamy także, że Maryja, której postać widoczna jest na medaliku, ochroni nas od złego. Medalik przypomina nam, że Najświętsza Maryja Panna jest Matką Chrystusa i naszą Matką; do Niej możemy się uciekać w każdej potrzebie. Dzisiaj modlimy się, abyśmy, jak Ona, naśladowali Pana Jezusa - powiedział ks. Krzysztof.

Spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci klas IV-VI

Dnia 06 grudnia br. po Mszy św. o godz.12.00, odbyło się spotkanie formacyjne rodziców dzieci klas IV-VI. Katechezę dla rodziców nt.:"Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu." (Rz 13,11) wygłosił ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk. Rozpoczynając katechezę ks. Krzysztof nakreślił czym jest Adwent i co on oznacza w życiu chrześcijańskim. Przypomniał, że Adwent to okres szczególnego oczekiwania na przyjście Pana. Wspominając początki historii zbawienia razem z narodem wybranym przeżywamy tęsknotę za Mesjaszem, który przychodzi wyzwolić człowieka z niewoli grzechu. Ale przecież chrześcijanie nie poprzestają na tym dokonanym przed dwoma tysiącami lat fakcie, chrześcijanin czeka nadal na Chrystusa, który "przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych", dodał ks. Krzysztof. Całe życie chrześcijanina powinno być więc stałym oczekiwaniem Pana, ciągłym czuwaniem. Niestety, najczęściej bywa inaczej. Codzienne sprawy doczesne pochłaniają człowieka w takim stopniu, że na dłuższą modlitwę i głębszą refleksję po prostu brakuje jemu czasu. Dlatego, ks. Krzysztof zadał pytanie: Cóż więc mam czynić, aby być gotowym na spotkanie z Panem? Także i na to pytanie znajduję, powiedział ks. Krzysztof, odpowiedź już na samym początku Adwentu w Liście św. Pawła Apostoła do Rzymian: "Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień" (Rz. 13,12b). Te słowa niech więc się staną programem naszej duchowej pracy na cały Adwent, pracy z naszymi dziećmi. Znajdźmy czas na wspólną modlitwę, wspólne roraty, częstsze rozmowy o Chrystusie z naszymi dziećmi. Niech będzie im bardziej przybliżone to co Chrystus dokonał, abyśmy umieli żyć miłością i dobrocią na co dzień, a co z kolei pozwoli na lepsze przygotowanie dzieci do ofiarności i zaangażowania dla wspólnoty jaką jest rodzina - zakończył ks. Krzysztof.


Katecheza dla rodziców dzieci kl. III

Dnia 29 listopada 2009 roku po Mszy św. o godz. 12.00 odbyła się katecheza dla rodziców spotkanie rodziców dzieci kl. III. Po wstępnej modlitwie, ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk wygłosił katechezę nt.: "Przekazywanie wzorców osobowych przez rodziców", w której ks. Krzysztof podkreślił, że nie można ograniczyć wychowania religijnego dziecka do posyłania go "do kościoła". Nie wystarczy też jego obecność na katechezach. Rodzice, przez swój przykład i słowo, mają doprowadzić dziecko do Chrystusa i nauczyć je przyjacielskiego dialogu z Nim, ciągłego odpowiadania na wezwanie Boże. Przez podkreślanie miłości Bożej, rodzice winni wzbudzać zaufanie do Ojca niebieskiego i pragnienie oparcia swego życia na Jego nakazach, będących wyrazem Jego życzliwości i troski o nasze prawdziwe szczęście i wieczne życie. Ucząc wierności przykazaniom Bożym, nakazom sumienia - podkreślił ks. Krzysztof- rodzice mają przygotowywać dziecko do ciągłego pełnienia woli Bożej i do realizowania swojego życiowego powołania, wyznaczonego przez Pana. Wszelkie formy oddziaływania rodziców na dziecko powinny zmierzać do tego, aby uczyło się ono żyć dla innych i w ten sposób dążyło do osiągnięcia wiecznego zbawienia. Rodzice mają rozbudzać w dziecku nadzieję życia wiecznego, dlatego tak ważne jest, aby rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi kroczyli drogą zbawienia i temu służy: odprawienie I Piątków miesiąca, uczestnictwo we Mszy Świętej niedzielnej, Msze roratnie. Rodzice powinni troszczyć się o dobro duchowe swych dzieci a tym samym pogłębiać własną relację z Bogiem - dodał ks. Krzysztof. Następnie ks. Proboszcz podał program przygotowania do rocznicy I Komunii, która u nas będzie w Wielki Czwartek. Wskazał na potrzebę wspólnej celebracji Mszy Świętej rodziców i dzieci oraz zaangażowanie modlitewne w rodzinach.



Wycieczka dzieci ze SP w Smólniku do Planetarium
im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu oraz Orbitarium

Toruńskie planetarium im. Władysława Dziewulskiego, działa od 1994 roku. Główną działalnością tej placówki jest prezentowanie spektakli popularno-astronomicznych. Korzystając z tej możliwości ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk dnia 25 listopada br. zafundował dzieciom klas II i III ze SP w Smólniku wycieczkę do toruńskiego Planetarium i Orbitarium. Dzieci pojechały tam ze swoimi opiekunami; p. Halina Jachimczak, p. Izą Bitkowską, p. Małgorzatą Michalską i Ks. Proboszczem. Po przybyciu do planetarium, dzieci wchodząc do niego zobaczyły szereg wspaniałych wystaw, nadających kosmiczny charakter całej placówce. Zapoznały się z najróżniejszymi obiektami wszechświata, pojazdami kosmicznymi oraz makietami. Wśród ekspozycji nie brakowało bardzo wzniosłych momentów w historii ludzkości, takich jak choćby lądowanie człowieka na Księżycu. Kierując się na piętro, dzieci dotarły do sali projekcyjnej, gdzie czekało na nie sklepienie niebieskie, które tworzyła 15 metrowa kopuła, poza tym wygodne krzesło i przygotowanie do wędrówki w kosmos. Oprócz gwiazd, pod kopułą planetarium dzieci mogły ujrzeć również wspaniałe panoramy, wszystko, dzięki 360-cio stopniowej projekcji panoramicznej All-Sky, dzięki której ekranem staję się cała powierzchnia kopuły. Serce planetarium tworzy projektor ZEISSA RFP, składający się z blisko 30 000 części. Przy jego pomocy można odtworzyć obraz nieba widoczny na różnych szerokościach geograficznych w dowolnym momencie teraźniejszości, przeszłości, a nawet przyszłości. Z pewnością niezbędnym elementem kosmicznych spektakli jest muzyka elektroniczna, wprowadzająca widzów w odpowiedni nastrój. Bardzo charakterystycznym miejscem jest 'centrum dowodzenia', z którego astronom sprawuje pieczę nad kosmicznym spektaklem. Wyświetlane z doskonałą jakością ruchome obrazy stwarzają wrażenie przestrzennych, przez co widzowie mogą poczuć się jakby byli wewnątrz galaktyki. Takie wrażenie można uzyskać przez zastosowaniu systemu projekcji video. Następnie dzieci zwiedziły Orbitarium. To dość nowy i bardzo oryginalny pomysł na popularyzację astronomii. Natchnienia do jego realizacji dostarczyła misja sondy Cassini. Celem misji Cassini było zbadanie Saturna i jego satelitów. W punkcie kulminacyjnym misji, zrzucono lądownik Huygens, który wylądował na największym księżycu planety - Tytanie. Podczas lądowania sondy, które miało miejsce 14 stycznia 2005 roku, toruńskie Orbitarium stało się studiem telewizyjnym relacjonującym na żywo przebieg lądowania na antenie TVP 1. Sercem Orbitarium jest makieta sondy Cassini oraz lądownika Huygens. Posługując się licznymi panelami, dzieci mogły poczuć się niczym operatorzy w Centrum Kontroli Kosmicznych i wprawić w ruch poszczególne elementy sondy. Jednak toruńska atrakcja nie została poświęcona jedynie atrakcjom związanym z sondą Cassini. W sali znajdują się również liczne urządzenia interaktywne, które w bardzo pomysłowy sposób ukazują różne zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Dzieci mogły sprawdzić ile ważyłyby na powierzchniach innych światów, zaobserwować spłaszczenie planet oraz doświadczyć opóźnienia sygnału w trakcie rozmowy. Dzieci zobaczyły także lampę plazmową, ilustrującą zjawisko zorzy polarnej, w której mogły obserwować światło powstające w skutek przepływu ładunków elektrycznych. Wsuwając dłoń przez otwór i dotykając szklanej kuli, układ przepływu ładunków natychmiast ulega zmianie. Szklana kula wypełniona cieczą, w bardzo prosty sposób ilustruje powstawanie poziomych prądów i licznych zawirowań w atmosferach planet. Dzieci zobaczyły również urządzenie zatytułowane "Ocean Chmur". Dmuchając, bądź poruszając powstającą mgłę rękoma, mogły zaobserwować zmianę barw obłoków na różnych głębokościach. Bardzo niszczycielskie zjawisko - tornado, ujarzmione właśnie w Orbitarium. Natomiast po uruchomieniu pionowego przepływu wody w szklanej tubie, po kilkudziesięciu sekundach możemy stanąć oko w oko z żywiołem. Dzięki prostym urządzeniom mogły znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań, zaczynając od zjawisk zachodzących w ziemskiej atmosferze, a kończąc na warunkach panujących na zupełnie innych światach. Po tej lekcji dzieci zobaczyły Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, w którym przebywał Mikołaj Kopernik ora skosztować toruńskich pierników, którymi zostali obdarowani przez Ks. Proboszcza.


Spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci Pierwszokomunijnych

Dnia 22 listopada br. po Mszy św. o godz. 12.00, odbyło się spotkanie formacyjne rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Katechezę dla rodziców nt.:"Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu." (Rz 13,11) wygłosił ks. Krzysztof. Rozpoczynając katechezę ks. Krzysztof nakreślił czym jest Adwent i co on oznacza w życiu chrześcijańskim. Przypomniał, że Adwent to okres szczególnego oczekiwania na przyjście Pana. Wspominając początki historii zbawienia razem z narodem wybranym przeżywamy tęsknotę za Mesjaszem, który przychodzi wyzwolić człowieka z niewoli grzechu. Ale przecież chrześcijanie nie poprzestają na tym dokonanym przed dwoma tysiącami lat fakcie, chrześcijanin czeka nadal na Chrystusa, który "przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych", dodał ks. Krzysztof. Całe życie chrześcijanina powinno być więc stałym oczekiwaniem Pana, ciągłym czuwaniem. Niestety, najczęściej bywa inaczej. Codzienne sprawy doczesne pochłaniają człowieka w takim stopniu, że na dłuższą modlitwę i głębszą refleksję po prostu brakuje jemu czasu. Dlatego, ks. Krzysztof zadał pytanie: Cóż więc mam czynić, aby być gotowym na spotkanie z Panem? Także i na to pytanie znajduję, powiedział ks. Krzysztof, odpowiedź już na samym początku Adwentu w Liście św. Pawła Apostoła do Rzymian: "Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień" (Rz. 13,12b). Te słowa niech więc się staną programem naszej duchowej pracy na cały Adwent, pracy z naszymi dziećmi. Znajdźmy czas na wspólną modlitwę, wspólne roraty, częstsze rozmowy o Chrystusie z naszymi dziećmi. Niech będzie im bardziej przybliżone to co Chrystus dokonał, abyśmy umieli żyć miłością i dobrocią na co dzień, a co z kolei pozwoli na lepsze przygotowanie dzieci do ofiarności i zaangażowania dla wspólnoty jaką jest rodzina - zakończył ks. Krzysztof. Po katechezie przedstawił sprawy związane z bezpośrednim przygotowaniem się dzieci do I Komunii Świętej, zwracając szczególnie uwagę na braki jakie mają dzieci i na to, aby bardziej rodzice angażowali się w całokształt przygotowania swojego dziecka do tak ważnej chwili w ich życiu.



Spotkanie formacyjne rodziców dzieci I klasy podstawowej

W niedzielę 15 listopada, po Mszy św. o godz. 12.00 odbyło się spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku poszły do I klasy szkoły podstawowej. Było to spotkanie już drugie spotkanie. Podczas krótkiej katechezy, którą wygłosił ks. Krzysztof Graczyk, zostało nakreślone zadanie, jakie ciąży na rodzicach chrześcijańskich, wobec ich dzieci. Podkreślono konieczność stałej formacji duchowej z uwzględnieniem modlitwy wspólnotowej, uczestnictwa we Mszy św. i troski o rozwój intelektualny dzieci. Po katechezie swoje uwagi i spostrzeżenia przedłożył p. Bartłomiej Wiśniewski katecheta. Ks. Proboszcz w swoim słowie do rodziców wskazał na konieczność zainteresowania się dzieckiem w aspekcie religijnym. Uwypuklił praktyczne rzeczy, a mianowicie uwrażliwienie dziecka na poranną i wieczorną modlitwę, staranne czynienie znaku krzyża, przyklękanie na dwa kolana i konieczność podprowadzania dziecka jak najbliżej Ołtarza Chrystusowego, a by w ten sposób dziecko mogło bardzie dostrzegać i uczyć się czci do Jezusa Eucharystycznego



Święto Niepodległości - Uroczystości gminno-parafialne
w par. Smólnik

Mszą św. o godz.11.00 w kościele parafialnym w Smólniku, uczczono 91 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Krótki rys historyczny drogi do wolności: Rankiem 10 listopada 1918 r., uwolniony przez Niemców po 15 - tu miesiącach pobytu w twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski wrócił do Warszawy. Jego powrót z twierdzy wywołał entuzjastyczne demonstracje oraz wyzwolił długo tłumioną wolę pozbycia się z miasta 30 - tysięcznego garnizonu niemieckiego. 10 i 11 trwało rozbrajanie Niemców, w czym szczególną rolę odegrała młodzież Warszawy, skupiona w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej, milicji, socjalistów oraz niezrzeszona. Po kilkudziesięciu zaledwie godzinach, dawna oraz przyszła stolica Polski była znów w polskim posiadaniu. 11 wieczorem Rada Regencyjna, która 7 października proklamowała niepodległość Polski, zdecydowała się przekazać Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, oraz w trzy dni później, tj. 14 listopada, Regenci zrzekli się na jego rzecz całej władzy cywilnej. Tego samego dnia Józef Piłsudski, rzeczywisty, choć nieformalny jeszcze przywódca odradzającej się Polski, wydał swój pierwszy urzędowy akt. 16 listopada 1918 r. Piłsudski wysłał, datowaną na 11 listopada, depeszę do USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec informującą o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Tak właśnie jesienią 1918 roku Polska - jak się wówczas potocznie mówiło - "wybuchła". Polska "wybuchła" 11 listopada, ale były to dopiero początki niepodległego państwa. Uroczystość zorganizowano dzięki staraniom Pani Wójt Ewy Braszkiewicz i naszego Ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka. Na uroczystej Mszy św., którą sprawował nasz Ks. Proboszcz zgromadziła się cała Rada Gminy na czele z Panią Wójt Ewą Braszkiewicz, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Elżbietą Sadowską. Obecni byli również przedstawiciele władz powiatowych na czele z wiceprzewodniczącym Wiktorem Muratow oraz młodzież szkolna na czele z Panią Dyrektor Marzenną Kwiatkowska i Panią wicedyrektor Jolantą Wilińską, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni parafianie. Podniosłą uroczystość wzbogacił swym śpiewem nasz miejscowy zespół folklorystyczny "Smólnik". Młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przedstawiła program patriotyczno-religijny, będący krótką lekcją historii o drodze dojścia do wolności naszej Ojczyzny. Po Mszy św. zebrani na niej uczestnicy udali się, przy dźwięku bijących dzwonów kościelnych, pod pomnik pamięci narodowej, aby tam złożyć kwiaty i zapalone znicze. Przy pomniku pamięci narodowej po odśpiewaniu Hymnu Narodowego złożono kwiaty i znicze, a następnie Przewodnicząca Rady Gminy Pani Elżbieta Sadowska wygłosiła przemówienie, a po niej Ks. Proboszcz, który podkreślił znaczenie tegoż święta, powiedział min. 11 listopada obchodzony był w II Rzeczpospolitej jako Święto Narodowe mające ogromne znaczenie dla milionów Polaków. Jest to dzień naszego szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadziei przyszłych - myślących o jej rozwoju oraz potędze. Pamięć o tym dniu, pomimo niekorzystnych dla Polski następstw II wojny światowej, pozostała nadal w mentalności Polaków. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny, a następnie odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny według Ks. Piotra Skargi. Po czym odśpiewano "Boże coś Polskę" i zakończono uroczystości błogosławieństwem i rozesłaniem.


Uroczystości poświecenia dzwonnicy, dzwonu, Krzyża misyjnego i obrazu tytularnego w kaplicy filialnej w Dębie Polskim

W uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła własnego w parafii św. Bartłomieja w Smólniku, w kaplicy filialnej w Dębie Polskim Ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, odprawił Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej Smólnik, jaki i dokonał również aktu poświęcenia dzwonu, krzyża, który został postawiony na placu kościelnym, dzwonnicy oraz obrazu tytularnego tejże kaplicy pw. Narodzenia NMP. W uroczystości udział wzięli: duchowieństwo, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni parafianie. Oprawę muzyczną przygotował zespół "Smólnik"z rodzimej parafii oraz tutejszy organista.
Do dawnej parafii Wistka Szlachecka, obecnie Smólnik, należała bardzo od niej oddalona, wieś Dąb Wielki, Dąb Polski, Dąb Mały, dawniej Niemiecki. Poprzednio zamieszkiwali go głównie osadnicy niemieccy, wyznania protestanckiego. Po wojnie ich miejsce zajęli Polacy. Dla ich wygody w 1951 r. erygowano w Dębie Polskim kaplicę filialną, ale w pomieszczeniu stanowiącym własność prywatną. W 1981 r., postanowiono kaplicę tę zastąpić nowym kościołem filialnym. Tego przedsięwzięcia podjął się ówczesny Proboszcz par. Smólnik ks. prał Witold Kujawski. Po uzyskaniu pozwolenia od władz państwowych w 1983 r., wybudowano kościół według projektu architekta Zbigniewa Kaweckiego, który został poświęcony 9 września 1984 roku, przez J.E. Ks. Bp. Jana Zarębę. Nadano mu wezwanie Narodzenia NMP. Uroczystość odpustowa odbywa się w niedzielę po świecie Narodzenia NMP. Upływ lat, warunki atmosferyczne spowodowały zniszczenie nawierzchni dachowej, kilku połaci blachy pokrywającej dach, zniszczenie parkanu wokół kaplicy oraz krzyża misyjnego. To stało się przyczyną, że dach kaplicy filialnej w Dębie Polskim zaczął przeciekać i powodować zniszczenia wewnątrz kaplicy. Było koniecznością podjąć prace remontowe. Po rozmowach z Radą Parafialną obecny Proboszcz, podjął decyzję rozpoczęcia tegoż przedsięwzięcia. Prace remontowe rozpoczęto w lipcu tegoż roku. Przygotowano najpierw powierzchnię dachową do pokrycia farbą, poprzez wymianę zniszczonych płatów blachy, uzupełniono ubytki tynku elewacyjnego a następnie metodą piaskową oczyszczono całą powierzchnię dachu, nałożono na całości podkład "mini" a następnie naniesiono na powierzchnię dachu farbę nawierzchniową chlorokauczuk. Poddano także renowacji parkan wokół kaplicy, który polegał na piaskowaniu elementów drewnianych i betonu do równej powierzchni. Koniecznością było również dokonanie uzupełnień ubytków parkanu. Po czym naniesiono emalię na drewno i farby elewacyjnej na beton. Renowacji poddano także przydrożną kaplicę Matki Bożej. Działanie czynników zewnętrznych i ciągle zmieniająca się aura spowodowały, ze stojący tam krzyż misyjny uległ zniszczeniu. W jego miejsce postawiono nowy wykonany z drzewa sosnowego i umocowano na nim figurę Chrystusa Ukrzyżowanego wykonanego z kauczuku. Tak odnowiona kaplica potrzebowała również dzwonnicy i dzwonu. Staraniem parafian wybudowano dzwonnicę, a trudu jej postawienia podjął się parafianin Zbysław Barański. Ufundowano dzwon, który nosi imię "Święty Ojciec Pio". Kaplica pw. Narodzenia NMP nie miała również swojego obrazu tytularnego. Postanowiono taki obraz namalować. Namalowała go p. Maria Jarzemska, artystka z Konina. Po czteromiesięcznej mozolnej pracy nadszedł czas jej uwięczenia. Na zaproszenie obecnego Proboszcza parafii i Rady Parafialnej dnia 25 października 2009 roku do parafii Smólnik przybył Jego Ekscelencja Ks. Bp Wiesław Mering, aby sprawować Msze św. w kaplicy w Dębie Polskim, podczas której dokonał poświęcenia dzwonnicy i dzwonu, poświęcenia i pobłogosławienia Krzyża misyjnego oraz poświęcenia obrazu tytularnego. Na uroczystość przybyli księża z dekanatu jak i z ks. Adam z par. Nowy Duninów diec. Płocka. Mszę św. koncelebrowali: ks. Dziekan dekanatu włocławskiego II Kazimierz Grabowski i ks. prał. Witold Kujawski były proboszcz i budowniczy tejże kaplicy. W homilii Ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę na niezwykle piękną wymowę Liturgii Słowa. Powiedział m.in., że człowiek, jak dzwon - może być i piękny i mądry, wielki i szlachetny. Jeżeli nie ma serca, jest niczym. Tak jak dzwon bez serca jest stopem pięknie udekorowanym tak człowiek bez serca jest pięknie ukształtowaną materią. Wezwał parafian do tego, aby zawsze pamiętali, że serce jest symbolem miłości, tak, jak było nim serce Boga. Poznać człowieka, poznać Boga, to znaczy poznać Go sercem. Obrzęd poświęcenia dzwonów w tradycji Kościoła był zawsze czymś niezwykłym. Dźwięk dzwonów nie tylko zwołuje wiernych na modlitwę, ale towarzyszy im w każdej życiowej sytuacji, radosnej i smutnej, a poświecenie krzyża jest swoistym wyznaniem wiary i opowiedzeniem się za Chrystusem. Dla wspólnoty parafialnej był to szczególny dzień. Przygotowania trwały cały tydzień. Zaangażowanie wspólnoty parafialnej zaowocowało głębokim przeżyciem duchowym.



Obchody IX Dnia Papieskiego

W naszej parafii obchody IX Dnia Papieskiego rozpoczęliśmy piątkową modlitwą różańcową tj. 09 października br., podczas której dzieci ze szkoły podstawowej przygotowały rozważania tajemnic. Rozważania oparte były na podstawie książki Ks. Kard Stanisława Dziwisza "Świadectwo". Dzieci przygotował p. katecheta Bartłomiej Wiśniewski. W sobotę parafianie uczestniczyli w apelu poświeconym Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Natomiast w niedzielę młodzież gimnazjalna kwestowała przed kościołem na stypendia dla dzieci uzdolnionych a pochodzących z ubogich rodzin. Podczas każdej Mszy Świętej były głoszone homilie nt.: Jan Paweł II - Papież Wolności.

Ministranci i scholka parafialna z wizytą w JuraParku

Dnia 10 października 2009 roku nasi ministranci i scholka parafialna pod opieką naszego Proboszcza ks. Krzysztofa Graczyka i kilkoro rodziców ministrantów pojechała na całodniową wycieczkę do Solca Kujawskiego, aby podziwiać atrakcje w JuraParku. Była to nielaba atrakcja i wielka zabawa, gdyż uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć ponad 160 unikalnych rekonstrukcji dinozaurów, których nie zobaczymy nigdzie indziej! Modele tworzone przez najlepszych na świecie rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w tematyce paleontologicznej, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlają anatomię ciała, strukturę skóry i inne cechy charakterystyczne każdego z gadów. Cała nasza grupa udała się wraz z przewodnikiem w podróż 2 km ścieżką wiodącą wśród tematycznych scenek rodzajowych, naturalnej i niepowtarzalnej roślinności tworzącej wyjątkowy mikroklimat. A to był tylko przedsmak naszej wielkiej przygody. Oprócz poznania tajników życia wielkich gadów zaznajomiliśmy się z geologiczną historią naszej planety w największym muzeum tego typu w Polsce. Eksponowane zbiory pochodzą z samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Team organizowanych na potrzeby JuraParku w Solcu Kujawskim. To setki niepowtarzalnych eksponatów pochodzących z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Po lekcji przyrody nadszedł czas na szaleństwo na bogato wyposażonym placu zabaw i w parku zabaw. Po zabawie nadszedł czas na posiłek. Wszyscy bawili się świetnie. Po tak całodziennym wypoczynku i zabawie wróciliśmy do swoich domów. Wyjazd mógł się odbyć dzięki przychylności i hojności ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka.

Poświęcenie różańców dzieciom pierwszokomunijnym

Dnia 04 października br. na Mszy św. o godz. 9.00 zgromadziły się dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej. Wraz z nimi uczestniczyli ich rodzice. Był to I etap ich przygotowania do pełnego uczestnictwa we Mszy św. Po homilii ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk poświecił różańce. Cała uroczystość obejmowała: przyrzeczenie rodziców złożone na ręce ks. proboszcza, że będą dokładać starań, aby wiarę swych dzieci pogłębiać, zapewnili o codziennej modlitwie wraz ze swymi dziećmi, przyrzekli uczęszczać na coniedzielną Mszę św. Po tym przyrzeczeniu wręczyli swoim dzieciom różańce prosząc o to, aby modlitwa różańcowa była dla nich orężem obronnym przed złem.

Spotkania formacyjne rodziców dzieci II klasy podstawowej

W niedzielę 04 października, po Mszy św. o godz. 9.00 odbyło się spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. Było to spotkanie organizacyjne na początek spotkań formacyjnych. Podczas krótkiej katechezy, którą wygłosił ks. Krzysztof Graczyk, zostało nakreślone zadanie, jakie ciąży na rodzicach chrześcijańskich, wobec ich dzieci. Podkreślono konieczność stałej formacji duchowej z uwzględnieniem modlitwy wspólnotowej, uczestnictwa we Mszy św. i troski o rozwój intelektualny dzieci. Ks. Proboszcz wskazał na konieczność zainteresowania się dzieckiem w aspekcie religijnym. Uwypuklił praktyczne rzeczy, a mianowicie uwrażliwienie dziecka na poranną i wieczorną modlitwę, staranne czynienie znaku krzyża, przyklękanie na dwa kolana i konieczność podprowadzania dziecka jak najbliżej Ołtarza Chrystusowego, a by w ten sposób dziecko mogło bardzie dostrzegać i uczyć się czci do Jezusa Eucharystycznego.




Młodzież i dzieci uczciły swojego Patrona
"Do wyższych rzeczy zostałem stworzony" (Św. Stanisław Kostka, Zak.)

Dnia 18 września br. w naszej świątyni zgromadzili się uczniowie naszej szkoły, aby obchodzić święto patronalne ku czci patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki. W celebrowanej wieczornej Mszy św. Ks. Proboszcz w homilii przybliżył postać tegoż Świętego. Podkreślił, że w tamtych czasach, kiedy żył Stanisław Kostka, nikt się nie dziwił, że młody człowiek chciał zostać kimś znaczącym, zrobić karierę, wzbogacić się. Jego krótka, bo osiemnastoletnia droga życia z Rostkowa na Mazowszu, przez Wiedeń do Rzymu była drogą do świętości. Usłyszeliśmy dzisiaj z Księgi Mądrości takie słowa: "Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele". W tym jednym biblijnym zdaniu zawiera się cała treść życia św. Stanisława. W krótkim czasie zdołał osiągnąć ogromną dojrzałość powołania chrześcijańskiego i zakonnego. Wykorzystał dobrze czas dany mu od Pana Boga. Zatrzymajmy się na moment. Pomyślmy co w naszym życiu jest priorytetem? Czy potrafimy jak Staś Kostka być sobą? Czy odważnie realizujemy nasze dobre postanowienia? Czy chcemy dobrze wykorzystać czas jaki daje nam Bóg? Byle jak i byle co, to zawsze się zrobi. Ale nie o to przecież w życiu chodzi. Dzisiaj stawia się na jakość. Nie kupisz byle jakiego komputera, telefonu, roweru… Chcesz mieć coś dobrego, żeby ci służyło. Następnie Ks. proboszcz powiedział: Szukamy wśród siebie wartościowych ludzi, chcemy się z nimi zaprzyjaźnić. Nie lubimy obłudy, kłamstwa. Pragniemy szczerych, otwartych rozmów. Dlaczego? Bo wtedy czujemy, że jesteśmy sobą. A co to znaczy być sobą? To znaczy być człowiekiem w pełnym znaczeniu tego słowa. Człowiekiem, który został stworzony na Boże podobieństwo. Takim właśnie był św. Stanisław Kostka. Miał on swoje życiowe zawołanie: "Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich pragnę żyć". Niech na nowo stanie się dla was patronem dzisiejszy Święty. Niech będzie dla was wskazówką, światłem i ostoją w poszukiwaniach, zagubieniach i podejmowanych decyzjach. Życzmy sobie tego nawzajem u progu nowego roku szkolnego. Na zakończenie Ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa. Całą oprawę liturgiczną przygotowała nasza młodzież.


Dzień intronizacji Krzyża Świętego

Dnia 14 września br. na wieczornej Mszy św. zgromadziła się nasza społeczność parafialna, aby uczestniczyć w celebracji intronizacji Krzyża św. Na Liturgię przybyli: młodzież gimnazjalna, dzieci oraz pozostali wierni naszej parafii. Cała oprawa liturgiczna miała uroczysty charakter. Ks. Proboszcz wniósł procesjonalnie "Drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", po czym cała liturgia oparta o tematykę Krzyża św. sprawiła, że wierni przeżyli bardzo duchowo to nabożeństwo. Intronizacja Krzyża przypomniała każdemu z nas o naszej przynależności do Chrystusa, który za nas umarł, o wyższości i godności tego "Znaku" naszego zbawienia. Liturgia dzień 14. września określa mianem święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które na celu ma podkreślenie tajemnicy Krzyża, "na którym zawisło Zbawienie świata". Dlaczego we wrześniu jeszcze raz szczególnie rozpamiętujemy tajemnicę Wielkiego Piątku? Otóż przed reformą kalendarza, jaka miała miejsce po Soborze Watykańskim Drugim, obchodzono dwa święta: 3. maja jako święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14. września -święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Po reformie pozostawiono jedynie święto wrześniowe łącząc niejako w jedno zarówno znalezienie i podwyższenie. O losach Drzewa Krzyża trudno jest jednoznacznie coś powiedzieć, chociaż pojawia się myśl o jego ukryciu w obawie przed zniszczeniem przez Żydów, czy Rzymian. Niestety tylko dzięki legendom możemy wnioskować o odnalezieniu ukrytego Krzyża. Być może znalazła go żona cesarza Klaudiusza, Petronika, nawrócona dzięki nauczaniu św. Piotra. Bardziej rozpowszechniona tradycja wskazuje na św. Helenę, matkę Konstantyna Wielkiego. Podaje się, iż odnaleziony Krzyż miał wskrzesić, poprzez kontakt bezpośredni, jakiegoś nieznanego zmarłego. Wskazuje się także na św. Helenę, jako mającą udział w zbudowaniu dwu bazylik w Jerozolimie, z których to poświęceniem związano święto odnalezienia Krzyża. Podaje się także, iż pielgrzymi w radości z jego odnalezienia brali udział w podwyższeniu Drzewa Krzyża, które polegało na podnoszeniu go w czterech miejscach świątyni dla adoracji ludu. Tak właśnie pojawiło się wrześniowe święto, a ugruntowało się jeszcze bardziej, gdy cesarz bizantyjski Herakliusz po pokonaniu Persów (wcześniej zdobyli Jerozolimę i zabrali Relikwie do Persji) odzyskał Relikwię Krzyża i osobiście wniósł ją do Jerozolimy. Pamiątkę tego wydarzenia, które było ponownym podwyższeniem Krzyża, obchodzono corocznie 14. września. Tak więc nabożeństwo do Krzyża Świętego sięga początków chrześcijaństwa, wcześniej w Jerozolimie i na Wschodzie, następnie w całym Kościele. W liturgii jest obecne od IV w., a obchodzone tak przez katolików, jak i prawosławnych. W Rzymie zaznacza się szczególnie w uroczystej procesji z bazyliki pw. Matki Bożej Większej do bazyliki pw. św. Jana na Lateranie.


Dożynki Gminno-parafialne - Smólnik 2009


Dnia 06 września br. o godz. 13.00 w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Smólniku, uroczystą Mszą św. sprawowaną przez naszego Księdza Proboszcza Krzysztofa Graczyka, rozpoczęły się obchody tegorocznego dziękczynienia za plony. Na tę uroczystość przybyły władze samorządowe: gospodarz dożynek pani wójt Ewa Braszkiewicz i przewodnicząca Rady Gminy pani Elżbieta Sadowska, radni i pracownicy Urzędu Gminy, władze powiatowe reprezentował p. Wiktor Muratow oraz wielu innych przedstawicieli różnych instytucji i zakładów naszej gminy, straży pożarnej i szkół. Były poczty sztandarowe: OSP z Kruszyna i Smólnika, szkól z ternu naszej gminy. Podczas homilii Ks. Proboszcz powiedział, że dożynki są dziękczynieniem ludzi za otrzymane dobra ziemi, plony. To dziękczynienie dla człowieka wierzącego jest złączone w szczególny sposób z Eucharystią - dziękczynieniem Bogu za dar stworzenia, odkupienia i zbawienia. Umiejętność dziękowania jest jedną z najważniejszych pozytywnych cech człowieka, która jest źródłem prawdziwej pokory. Następnie Ks. Proboszcz podkreślił, że nasza dzisiejsza obecność w tym Wieczerniku ma nam przypominać, że Ziemia rodzi, żywi, jest jak matka i potrzebuje naszej miłości. Chleb potrzebuje naszego szacunku. To jest to, z czego wyrastamy, to są te nasze korzenie, to jest nasza godność, to jest nasza polskość, to jest duma, że jesteśmy u siebie, że polski chleb możemy spożywać. Następnie analizując historię naszej tożsamości rolniczej ks. Proboszcz mocno zaakcentował fakt, że dziś, w okresie wolności, trzeba wszystko czynić, aby rolnika nie zniechęcić do ziemi. Ale dziś już wiele ziemi leży odłogiem, mówił kaznodzieja, bo ludziom pracę na roli obrzydzono, uczyniono ją nieopłacalną. Ludzie wsi, dzięki takiej koniunkturze, jaka jest, przestają czuć potrzebę kontaktu z ziemią, przestają ją kochać. Wyzysk rolnika przez państwo, sprzedawanie ziemi to zbrodnia popełniana na rolniku, to zamach na jego wolność i jego człowieczeństwo. Rolnika nie można traktować jako człowieka niższego rzędu. Bez rolnika państwo zginie. Następnie Ks. Proboszcz zwrócił uwagę słuchaczy na znaczenie chleba w naszym życiu. Powiedział: Patrzymy dzisiaj na ten chleb, którym będziemy się dzielić. Patrzymy na chleb, który był zawsze na polskim stole i choć go mogło być nie wiele, to zawsze jakoś starczyło i dla rodziny, i dla biednego, i potrzebującego. Ten chleb - on nas ciągle uczył być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko. Chleb nas łączy przy stole. Chleb nas łączy w miłości, w zatroskaniu o siebie. Chleb zawsze otwiera oczy na naszych bliźnich potrzebujących pomocy. Po homilii Ks. proboszcz poświęcił wieniec dożynkowy a następnie w procesji z darami przyjął tegoroczny chleb. Po Mszy św. nastąpiło przekazanie wieńca dożynkowego pani Wójt i korowodem dożynkowym udano się na stadion przy Zespole Szkół w Smólniku,, aby tam świętować świecką część dożynek.



Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2009/2010 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku



Dnia 01 września br. o godz. 9.00 cała społeczność naszej szkoły w Smólniku wraz z p. Dyrektor Marzenną Kwiatkowską i Gronem Pedagogicznym zebrała się w naszym parafialnym kościele, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przez naszego ks. Proboszcza Krzysztofa Graczyka, na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego. Liturgię przygotowali nasi uczniowie, a oprawę liturgiczną p. Wioleta Skrajna z chórkiem młodzieżowym. Ks. Proboszcz podczas homilii powiedział min.: "Przychodzimy dziś do Chrystusa, by najpierw Mu dziękować za ten letni czas odpoczynku, za poznanych nowych ludzi, za zdobyte doświadczenia, za to, że mogliśmy innym pomóc, ofiarować swój czas i życzliwość. Niech we wszystkich naszych dobrych wakacyjnych przeżyciach będzie uwielbiony Pan Bóg. Na początku roku szkolnego powinniśmy zadać sobie pytanie: co to znaczy być uczniem? Co najpierw i przede wszystkim robi uczeń? Wielu odpowie: uczy się! Ale my chcemy iść dalej. Co to znaczy uczyć się? Od czego zaczyna się każde uczenie? Uczenie zaczyna się od słuchania. Uczeń najpierw słucha i to nie byle czego, ale słucha mądrości. A gdzie mieszka mądrość, gdzie ją znaleźć, by móc jej słuchać? Mądrość zamieszkuje w dobrych książkach i w sercu oraz umyśle ludzi, których nazywamy nauczycielami. Oni chcą nas nauczyć życiowej mądrości. Wiemy, że mądrości nie można wyczytać wyłącznie z podręczników szkolnych, że nauczyciel, to nie tylko pan czy pani ze szkoły. Nauczyciele to też rodzice, dziadkowie, starsi, którzy uczą nas dobrze żyć. A i nasi rówieśnicy, koledzy, przyjaciele też! Od nich możemy często nauczyć się czegoś dobrego. My dzisiaj przychodzimy do Nauczyciela nad nauczycielami i słuchamy słów Księgi nad księgami! Jezus jest naszym pierwszym i najlepszym nauczycielem, a najwspanialszym podręcznikiem życia i mądrości jest Pismo Święte. Dziś po wakacjach mamy pierwszą lekcję słuchania! Co z tego, że Jezus mówi - jeśli nikt Go nie słucha? Co z tego, że Biblia zawiera mądrość - jeśli nikt nie sięga do jej słów? O czym opowiada dziś nasz Nauczyciel Jezus w Ewangelii? Kochani! Na początku roku warto uświadomić sobie na nowo, że Bóg każdemu człowiekowi rozdaje talenty, zdolności. Nie można ich zakopać w ziemi, ale trzeba z nich zrobić użytek, puścić je w obrót, by przyniosły zysk. Jakże wielu uczniów zakopuje swoje talenty. Przez lenistwo, niesolidność, nieobowiązkowość, marnowanie czasu. O ile lepszy byłby świat wokół nas, gdybyśmy lepiej wykorzystywali nasze talenty. Mamy talenty pomnażać dla dobra innych ludzi i na chwałę Boga. Bo przecież Bogu najbardziej zależy na dobru drugiego człowieka. Nasza wiedza i zdolności mają służyć innym. Dlaczego nasze zdolności miałyby być zakopane, zasypane lenistwem i głupotą, jeśli mogą uczynić tyle dobra? Jezus daje nam talenty i oczekuje naszej współpracy, naszego wysiłku. Jesteśmy współpracownikami Boga w budowaniu dobra i miłości. To wielkie zadanie. Jezus bardzo nam ufa, skoro przekazuje nam talenty. Nie możemy Go zawieść. Nowy rok szkolny to nowa szansa, to wielki kredyt zaufania od Jezusa. Wszystko zawsze zaczyna się od słuchania. Słuchać Jezusa, starszych, nauczycieli to tajemnica mądrości. Bez słuchania nigdy nie pomnożymy żadnego talentu. Potrzeba nam współpracy w tym dziele i tym zadaniu wszystkich, nauczycieli, rodziców i was droga młodzieży i drogie dzieci. Słuchajcie i bądźcie posłuszni Bogu i nauczycielom, a osiągniecie cel waszego życia. Na to niech wam Bóg Błogosławi!"- zakończył ks. proboszcz. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego przed gmachem szkoły. Na tę urczystośc przybyła p. wójt Ewa Braszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Feliks Bogdanowicz i inni. Pani wójt wręczyła, na ręce wychowawców przedszkolaków zabawki, które ufundowała Gmina, po przemówieniach okolicznościowych odczytach uczniowie wraz ze swymi wychowawcami rozeszli się do klas.



Odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja Apostoła

Dnia 23 sierpnia br. roku nasza wspólnota parafialna przeżywała swoją uroczystość parafialną ku czci św. Bartłomieja Apostoła. Tegorocznym uroczystością przewodniczył były długoletni proboszcz tej parafii Ks. prof. dr hab. Witold Kujawski. W homilii Ks. Witold Kujawski ukazał postać św. Bartłomieja Apostoła jako orędownika za chrześcijanami obecnego czasu. Św. Bartłomiej uwierzył Chrystusowi, uwierzył Jego miłości. To wiara św. Bartłomieja uczyniła go wiernym uczniem Jezusa. Dzisiaj potrzeba każdemu z nas głębokiej wiary i ufności, abyśmy na nowo umieli odkryć prawdziwą słodycz służby Jezusowi. Św. Bartłomiej oddał swoje życie za Jezusa i za prawdę, której był wierny aż do śmierci. Czy my dzisiaj jesteśmy wierni Chrystusowi, w świecie gdzie czyha na nas wiele niebezpieczeństw, zarówno doktrynalnych jak i ideologicznych. Ks. prof. wskazał również zagrożenia, które dewaluują naszą osobowość: zeświecczenie w sprawach wiary, upadek morale naszego narodu, wpływ różnych ideologii i wszelkiego rodzaju nurty myślowe. Trzeba mieć dzisiaj wiarę, aby nie ulec tej degradacji naszego człowieczeństwa i godności ludzkiej. Po zakończonej Mszy św. Ks. Witold Kujawski poprowadził procesję eucharystyczną i na koniec udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Uroczystość zgromadził liczną rzeszę wiernych, kapłanów z dekanatu jak i gości, którzy przybyli na naszą uroczystość do swoich rodzin.


Zmarł Ks. Biskup Senior Czesław Lewandowski (1922-2009)

Dnia 16 sierpnia br. w godzinach popołudniowych zmarł we włocławskim szpitalu J.E. Ks. Biskup Senior Czesław Lewandowski. Od 1 kwietnia 1973 r. do 6 grudnia 1997 r. był biskupem pomocniczym (sufraganem) diecezji włocławskiej. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 20 sierpnia br. o godz. 11.00 w Katedrze Włocławskiej.


Życiorys Ks. Biskupa Czesława Lewandowskiego

Urodził się 15 VIII 1922 r. w Kole (Wielkopolska). Był trzecim z siedmiorga rodzeństwa. Do wybuchu wojny w 1939 r. ukończył szkołę podstawową i cztery klasy dawniejszego gimnazjum. W okresie okupacji nie miał możliwości kontynuowania nauki, lecz musiał pracować. Po wojnie, w lipcu 1945 r. uzyskał świadectwo dojrzałości i od października tegoż roku rozpoczął studia we włocławskim Wyższym Seminarium Duchownym. Ukończył je otrzymując święcenia kapłańskie 18 VI 1950 r. z rąk biskupa Karola Radońskiego. Pierwszą placówką duszpasterską był Lubraniec, gdzie pełnił obowiązki wikariusza i prefekta. Po dwóch latach został przeniesiony do Sieradza i pracował tam jako wikariusz do roku 1955. Stamtąd wyjechał na studia, które ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w roku 1958 uzyskaniem magisterium z zakresu teologii moralnej. Powierzono mu stanowisko ojca duchownego w Niższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz naukę religii w innych szkołach włocławskich. W 1961 r., gdy Niższe Seminarium zostało zlikwidowane przez władze państwowe, został przeniesiony do Kalisza na stanowisko kapelana szpitala. W tym czasie prowadził również katechizację wśród dzieci i młodzieży. W 1965 r. otrzymał nominację na ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Pełnił tę funkcję do czerwca 1973 r. Ks. Czesław Lewandowski został mianowany biskupem tytularnym fidolomeńskim i pomocniczym włocławskim w dniu 16 lutego 1973 r. Wyświęcony na biskupa w dniu 1 kwietnia 1973 r. w katedrze włocławskiej. Jego konsekratorem był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Dewizą biskupią stały się słowa: "In Domino Speravi". Funkcję biskupa pomocniczego pełnił do 6 grudnia 1997 r., kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę. Przez dwadzieścia cztery lata służył w diecezji włocławskiej jako biskup pomocniczy u boku trzech kolejnych ordynariuszy: bpa Jana Zaręby, bpa Henryka Muszyńskiego i bpa Bronisława Dembowskiego. Był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Powołań Duchownych i Podkomisji ds. Seminariów Duchownych oraz Komisji ds. Duchowieństwa. Na terenie diecezji włocławskiej pełnił bp Lewandowski, oprócz funkcji wikariusza generalnego, również funkcję przewodniczącego wielu komisji diecezjalnych, a zwłaszcza rady kapłańskiej, rady duszpasterskiej i kolegium konsultorów. Zajmował się przez lata formacją duchową kapłanów, życiem zakonnym w diecezji oraz świeckimi pracownikami kościelnymi. Przewodniczył komisji misyjnej, komisji ds. sanktuariów oraz prowadził diecezjalną komisję synodalną II Polskiego Synodu Plenarnego. A więc w kręgu zainteresowań księdza biskupa leżało wszystko, co dotyczy powołań do stanu duchownego, ich formacji w seminarium i życia kapłańskiego. Niewątpliwie do największych i fizycznie najtrudniejszych przedsięwzięć duszpasterskich, w jakich uczestniczył bp Czesław Lewandowski, należała jego obecność w latach 1974-75 w poszczególnych 260 parafiach diecezji włocławskiej w okresie nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego. Prawie w każdej parafii głosił homilię, przewodniczył uroczystościom i celebrował Eucharystię. Były to podnoszące na duchu doświadczenia wiary i pobożności ludzi tamtych czasów. To, co z działalności biskupiej dało się ująć w liczbach, sam biskup Czesław skrzętnie odnotował w czterech grubych brulionach. I tak: 565 wizytacji w parafiach, czyli średnio biorąc w każdej był przynajmniej dwa razy; 195.225 osobom udzielił sakramentu bierzmowania; 469 alumnom udzielił święceń diakonatu, a 87 - święceń kapłańskich; sześciokrotnie uczestniczył w udzielaniu święceń biskupich. Nie da się bowiem uchwycić, a tym bardziej "ocenić efektów" jego osobistej modlitwy. Nie da się "zmierzyć" owoców godzin spędzonych w konfesjonale, wśród chorych, ani tego, co zrodziło się, zostało w duszach ludzkich dzięki szczeremu słowu, życzliwości, duchowemu wsparciu. Katedra włocławska, a zwłaszcza konfesjonał, stał się dla Księdza Biskupa drugim miejscem, gdzie każdego wieczoru, długo przed nabożeństwem, można go było zastać jako spowiednika, dopóki starczyło mu sił fizycznych. Kiedy nie mógł już przychodzić do katedry, penitenci umawiali się na spowiedź w biskupim domu. W ostatnich latach swojego życia bp Czesław Lewandowski oddał się więc temu, co w kościelnym informatorze wymienił jako swoje umiłowanie… konfesjonał. W wyniku postępującej w ostatnim czasie choroby stopniowo opadał z sił. Trwały coraz częstsze wizyty w szpitalu, aż do tej ostatniej w szpitalu włocławskim, gdzie zmarł w niedzielę 16 sierpnia 2009 r., dzień po swoich 87 urodzinach.

/Oprac. na podst. księgi pamiątkowej pt. "W Panu złożyłem nadzieję", ku czci Biskupa Czesława Lewandowskiego w 80. rocznicę urodzin/

Program uroczystości pogrzebowych

Środa, 19 sierpnia br.

Godz. 16.30 - Wyrusza kondukt pogrzebowy z gmachu Kurii Diecezjalnej do katedry
Godz. 17.00 - Msza św. w katedrze włocławskiej (przewodniczy ks. bp Stanisław Gębicki, homilia: ks. bp Bronisław Dembowski)

Czwartek, 20 sierpnia br.

Godz. 11.00 - Msza św. pogrzebowa w katedrze włocławskiej
ok. godz. 13.30 - pochowanie w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu komunalnym we Włocławku przy Al. Chopina (przewodniczy ks. bp Wiesław Mering, homilia: ks. abp Marian Gołębiewski).

Źródło: www.diecezja.wloclawek.pl


Na szlaku pątniczym

W Święto Przemienienia Pańskiego z włocławskiej katedry na pątniczy szlak wyruszyła 21 Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej. Na pątniczy szlak udało się ok. 400 pielgrzymów. W trakcie trasy pielgrzymkowej jeszcze wielu pątników w miejscowościach, przez które idzie pielgrzymka. Specyfiką naszej pielgrzymki jest to, że co roku pielgrzymują w niej osoby niepełnosprawne, przy wsparciu wolontariuszy z grupy "Caritas". W grupie obecnych jest 10 księży i kilkunastu kleryków - duchowi przewodnicy pielgrzymki. Na Jasną Górę pielgrzymka wejdzie 13 sierpnia. Pielgrzymi swoją drogę rozpoczęli uroczystą Eucharystią sprawowaną we włocławskiej katedrze pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa, Pasterza Diecezji. Mszę św. koncelebrowali biskupi Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski. Zgromadzonych w świątyni pątników, ich rodziny oraz mieszkańców Włocławka powitał ks. prał. Stanisław Waszczyński, kustosz katedry. Homilię podczas Mszy św. wygłosił kierownik grupy włocławskiej ks. Robert Nawrocki. Na zakończenie Eucharystii Pasterz Diecezji udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Polecił pielgrzymom intencje Kościoła powszechnego i diecezjalnego, zwłaszcza modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne. W tej grupie pątniczej są także nasi parafianie. Na pierwszym odcinku trasy z Włocławka do Brześcia Kujawskiego odwiedził naszych pielgrzymówich nasz duszpasterz ks. Krzysztof Graczyk, który przeszedł z nimi końcowy odcinek tej trasy. Polecił im nasze parafialne sprawy, jak również obiecał z naszej strony modlitwę różańcową podczas tych dni pielgrzymowania po wieczornej Mszy św.

Spotkanie artystów nieprofesjonalnych na plenerze malarskim w Smólniku


Pomysł pleneru malarskiego w Smólniku narodził się w Włocławskim Stowarzyszeniu Artystów. Taka forma wymiany doświadczeń zafascynowała wielu artystów, którzy pragnęli takich spotkań. Przemówiła do młodych, początkujących uczestników pleneru, którzy, być może, powątpiewali już w istnienie dzisiaj prawdziwego, "rasowego" i ponadczasowego malarstwa. Takiego uniwersalnego malarstwa, w którym jednocześnie obecne są wszystkie czasy. Nawiązując do pałacowej tradycji uczestnicy pleneru pracowicie wykorzystali czas pobytu w Smólniku. Każdy z nich czytał, spacerował, haftował, malował i rozmawiał do woli w taki sposób, iż nie było najmniejszej wątpliwości co do tego, iż zna temat, o którym mówi. Pierwsza grupa artystów z Integracyjnego Stowarzyszenia Artystów Nieprofesjonalnych "Pasja" przebywała od 25-31 lipca br. na naszych terenach, następna grupa ze Stowarzyszenia Artystów Włocławskich pojawi się w sierpniu. Dzięki życzliwości Pani dyr. Szkoły Marzanny Kwiatkowskiej grupa ta mogła znaleźć schronienie w szkole, gdzie nocowała. Fakt, że na tych plenerach pojawiają się artyści z różnych pokoleń, należy uznać za ważną differentia specifica. Należy zwracać uwagę na ten szczegół zwłaszcza tym osobom, które organizatorom pleneru zarzucały pokusę sztucznej reanimacji przeszłości. Pomysłodawcy i organizatorzy pleneru malarskiego nie wstępują drugi raz do tej samej rzeki. Pragną natomiast we współczesnym malarstwie odnaleźć zbyt pochopnie zapomniany węzeł tradycji i współczesności. Tematyka jak również technika prac na tym plenerze była różnorodna: malarstwo olejne, które prezentowała Bożena Broniszewska, Marta Kołtun, Krystyna Walecka, Jadwiga Cieślińska, Cezary Szunejko, Wojciech Gruszewski, Anna Stasiak, Irina Potewska; pastela sucha: Katarzyna Rysińska; technika zdobienia decoupage czyli efektowne zdobienie przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę. Do ozdobienia przedmiotów tą techniką potrzebne są zazwyczaj farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej do serwetek, lakier pękający środki konserwujące, lakiery. Do uzyskania najlepszego efektu czasem trzeba nałożyć nawet do 30 warstw lakieru tak, aby powierzchnia była zupełnie gładka; tkactwo: Beata Rakoczy; florystyka: Sławomira Tańska; rzeźba: Zbigniew Błaszczyk i koronkarstwo: Wiesława Floryńska. To spotkanie dało kolejny krok w kierunku ratowania piękna naszej kultury. Pozostały obrazy, rzeźby uwieczniające naszą sakralność i piękno okolicy. Warto było spotkać się i podpatrzeć pracę artystów, aby zrozumieć, że można ocalić to co uważa się za zaginione. Moja społeczność parafialna miała okazję do przeniesienia się w czasy minione i przypomnienia sobie tego co umknęło z naszej kultury.

Ks. Krzysztof Graczyk - proboszcz


Harcerska nuta w parafii Smólnik

Wypoczywali, uczyli się samodzielności, rozwijali swoje zainteresowania, kształtowali charakter i przede wszystkim świetnie się bawili - harcerze z Hufca ZHP Kilece-Południe, którzy przyjechali na wakacyjny obóz na teren parafii św. Bartłomieja w Smólniku.

Baza ich znajdowała się w środku lasu leśnictwa Ruda a za drzewami wieczorem było czuć chłodny powiew jeziora. W takim to miejscu, niczym z bajkowej opowieści, spotykałem się z harcerzami i harcerkami a także z zuchami, na wieczornych spotkaniach gawiedziowych. Cały obóz zaczął powstawać z początkiem lipca, kiedy kilkanaście osób z chorągwi kieleckiej podjęło zadanie zbudowania miejsca zakwaterunku dla przyszłych obozowiczów. Postawili namioty, uruchomili stołówkę, kuchnię, zaplecze sanitarne. Kilkanaście dni później trzy autokary przywiozły 150 obozowiczów z Hufca ZHP Kilece-Południe. Do 24 lipca przeżywali swój obóz, bo taki obóz trzeba przeżyć, to nie jest po prostu obóz, to wspaniała przygoda. Obozowicze mówili mi, że taki harcerski obóz to inny świat. Zupełnie różniący się od kolonii, a do takiego codziennego funkcjonowania w Kielcach, w domu, nie da się tego porównać. Pewnikiem jest, że harcerze spędzają czas na obozie ze swoimi przyjaciółmi, bo ten obóz to kontynuacja pracy w drużynach harcerskich. Tutaj też obozowiczów obowiązują pewne reguły. Pomagają przy rozkładaniu posiłków, pełnią służbę wartowniczą, wreszcie sami wykonują niektóre prace przy urządzaniu obozu. I co najważniejsze, a nie ma tego na koloniach, oprócz wychowawców czy kierownika obozu, w ZHP instruktorów i komendanta, jest jeszcze zespół programowy, który dba o to by obóz był super atrakcyjny. A co robili obozowicze z Kielc w naszych smólnickich lasach. Patrząc na plan obozu, można wymienić kilkanaście różnych form zajęć, w których również udało mi się uczestniczyć jako obserwator. Były warsztaty, w czasie których, np. obozowicze sami malowali sobie logo obozu na koszulkach czy tworzyli pamiątkowy znaczek, ale też uczyli się fotografii, filmowania czy mogli wziąć udział w zajęciach z treeclimbingu, czyli wspinaczce po drzewach przy pomocy lin. Swoje wokalne, aktorskie czy taneczne umiejętności odkrywali w czasie integracyjnych wieczorów kabaretu, karaoke czy śpiewanek. Adrenalina rosła, gdy brali udział w grze przygodowej. Celem było zdobycie proporca przeciwnej drużyny. Trzeba było biegać, maskować się, podchodzić, skradać i wykazywać ciągle sprytem. To okazał się hit obozu. Ale też nie zabrakło sportowych rozgrywek, wycieczek pieszych. Jeśli do tego dołożyć naukę samodzielności czy zaradności, bo harcerze na obozie przecież swoich "mam" nie mają, wszystko wykonują samodzielnie, naukę posługiwania się narzędziami, przy budowie urządzeń obozowych i edukację ekologiczną, w czasie licznych zwiadów czy zajęć przyrodniczych, to trudno tu o nudę. Temu również przypatrywała się moja parafialna młodzież, którą zabierałem do obozu, aby tam zapoznali się z codziennością harcerską.
Harcerze organizują obozy zgodnie ze stuletnią tradycją. Nadal są apele, na maszt wciągana jest biało-czerwona flaga, obowiązują harcerskie stopnie i sprawności i sprawdzony harcerski system wychowawczy, który powstał właśnie sto lat temu. W niedzielę 12 lipca br. o umówionej godzinie, cały obóz przybył na niedzielną polową Mszę św. sprawowaną w plenerze niedaleko obozowiska. Harcerze czynnie zaangażowali się w przygotowanie Liturgii zarówno od strony muzycznej jak i służby ołtarza, natomiast 19 lipca br. uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. w kościele parafialnym w Smólniku. Po Mszy św. odbyło się spotkanie w parafialnym ogrodzie. Spotkanie mojej wspólnoty parafialnej z harcerzami to wielka lekcja otwartości na drugiego człowieka i lekcja krzewienia patriotyzmu. Harcerze pokazali, że stawianie wymogów, celów i zadań młodemu człowiekowi jest źródłem zdobywania umiejętności przydatnych w dorosłym życiu oraz rozwijania zainteresowań, a takiego przykładu potrzebują moi parafianie.

Ks. Krzysztof Graczyk - proboszcz









-???-


-???- | -???-