Pismo Święte online

 

 

 

 

 

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO

Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu świętego po Zmartwychwstaniu mówiąc do Apostołów: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"

(Mt 28, 19)

Chrzest Święty jest pierwszym najważniejszym sakramentem. Wyciska na Ochrzczonym niezatarty charakter duchowy. Włącza ochrzczonego do wspólnoty wierzących i zbawionych, gdyż chrzest jest do zbawienia koniecznie potrzebny. Szczególnie na rodzicach, ale i rodzicach chrzestnych ciąży wielki obowiązek, by odpowiednio przygotować i ochrzcić swoje dziecko.

 

Informacje dla rodziców.

Rodzice zgłaszają się do kancelarii najpóźniej tydzień przed planowanym terminem z cywilnym aktem urodzenia dziecka, ewentualnie ze Świadectwem ślubu. W kancelarii podają dane światków chrztu ( imię i nazwisko, wiek oraz dokładne miejsce zamieszkania). Rodzicami chrzestnymi są osoby ochrzczone, bierzmowane, wierzące i praktykujące. Chrzestnymi nie mogą być osoby niewierzące, niepraktykujące, żyjące w związkach nie sakramentalnych.

Rodzice chrzestni zobowiązani są postarać ze swojej parafii o zaświadczenie od księdza, że mogą dostąpić łaski bycia rodzicem chrzestnym. To zaświadczenie, jak również kartki od spowiedzi rodziców i chrzestnych dostarczają w dniu chrztu do zakrystii ( na 10 minut przed chrztem).

Tam również składają podpisy w księdze chrztu. Po czym uczestniczą w obrzędzie sakramentu chrztu. rodzice ponadto zaopatrują się w białą szatkę (symbolizującą czystość) oraz świecę( symbolizującą światło Chrystusa).

UWAGA!

By móc być dopuszczonym do przyjęcia zadania chrzestnego należy:

1. być wyznaczonym przez przyjmującego chrzest, albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje i posiadać wymagane kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.

2. mieć ukończone 15 lat (biskup diecezjalny może określić inny wiek, a nawet proboszcz mogą dla słusznej przyczyny dopuścić wyjątek w tym względzie).

3. być katolikiem, po I Komunii św., bierzmowanym, prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające tej ważnej funkcji jaką mają pełnić.

4. Są wolni od jakichkolwiek kar kanonicznych.

5. Nie są ojcem, matką przyjmującego chrzest.

6. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

7. Osoby niepraktykujące, małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego, a także młodzież nie uczęszczająca na katechizację nie mogą być rodzicami chrzestnymi dziecka.

Więcej informacji na stronach internetowych:

KOMISJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW EPISKOPATU POLSKI

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO

 

 

Benedykt XVI

Biskup Rzymu

16.04.1927-
Papież Kościoła Chrystusowego

Kancelaria Parafialna

Od poniedziałku do piątku w godzinach
15:00 - 17:00 w okresie zimowym

Od poniedziałku do piątku w godzinach
16:00 - 18:00 w okresie letnim

Msze święte

Niedziela:

7:00

8:30 - dla Młodzieży

10:30

12:00 dla dzieci - Msza za Parafian

17;00 w okresie zimowym

18:00 w okresie letnim

 

 

Dni powszednie:

7:00

7:30

17:00 w okresie zimowym

18:00 w okresie letnim

.

  • Sakramenty Święte.

.