Pismo Święte online

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Sakrament małżeństwa jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa. Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy . Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości.

Sprawując ten sakrament, małżonkowie chrześcijańscy wyznają Bogu swoją wdzięczność za udzielony im wzniosły dar, którym jest to, że w swym życiu małżeńskim i rodzinnym mogą przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Pana Jezusa do Kościoła - Jego oblubienicy.

Małżeństwo stanowi niejako domowy Kościół, Kościół w pomniejszeniu. A przy tym małżeństwo i rodzina nie są tylko jakimś obrazem i wyrazem Kościoła, one same przyczyniają się aktywnie do budowania Kościoła. Mają być żywymi komórkami w Kościele.

Wykaz dokumentów.

1. metryka chrztu (ważna tylko 3 miesiące),
2. świadectwo bierzmowania,
3. data i parafia I Komunii Świętej
4.świadectwo nauki religii z ostatniej klasy (ksero),
5. poradnictwo rodzinne ( 3 spotkania),
6. kurs przedmałżeński ( honorowany ze szkoły średniej lub z wojska),
7. zaświadczenie z USC ( 3 egzemplarze, do USC narzeczeni udają się z dowodami i cywilnymi aktami urodzenia), w razie okoliczności inne dokumenty ( akt zgonu lub inne pisma sądowe),
8. zapowiedzi,
9. kartki od spowiedzi, które młodzi otrzymują w kancelarii.

Ponadto konieczne informacje dotyczące świadków:

- imię i nazwisko,
- wiek,
- dokładne miejsce zamieszkania.

Na 2 miesiące przed ślubem należy zgłosić się z wyżej wymienionymi dokumentami do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Benedykt XVI

Biskup Rzymu