Patron Parafii - św. Wawrzyniec z Rzymu, Męczennik

Czczony był przez wszystkie czasy na Zachodzie i Wschodzie; jego głowa (uważana za jedną z najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego) przechowywana jest w Watykanie. W Rzymie, w hierarchii kultu, Wawrzyniec zajmuje trzecie miejsce po apostołach Piotrze i Pawle; kult świętego znany jest na całym świecie. Nie poświadczone w pełni przekazy podają, że Wawrzyniec pochodził z Hiszpanii. Był diakonem pełniącym służbę u Boku papieża Sykstusa II (257 - 258), z którym łączyły go więzi przyjaźni. Sykstus II został aresztowany 6 sierpnia 258 r. podczas nabożeństwa w Katakumbach Kaliksta, a wraz z nim czterech diakonów, w tym Wawrzyniec. Papież został ścięty jeszcze tego samego dnia; cztery dni później, 10 sierpnia 258 r. poniósł śmierć męczeńską i Wawrzyniec. Położono go na żarzącym się ruszcie i spalono (bardziej prawdopodobna wydaje się być jednak wersja, że został ścięty). Wawrzyniec towarzyszył ponoć Sykstusowi II w jego drodze na śmierć i płacząc miał powiedzieć: "Dokąd idziesz ojcze bez swojego syna?". Wtedy papież pocieszając diakona, zlecił mu, by rozdał biedakom cały skarb Kościoła. Gdy Wawrzyńca sprowadzono przed oblicze cesarza Waleriana, który chciał zagarnąć złoto chrześcijan, święty wskazał mu biedaków z Rzymu i zawołał : "Ci są prawdziwym skarbem Kościoła".

Do dziś szczątki Wawrzyńca spoczywają wraz ze szczątkami męczennika św. Szczepana w antycznym sarkofagu w kościele św. Wawrzyńca za Murami (S.Lorenzo furio le Mura), jednym z głównych kościołów Wiecznego Miasta, wzniesionym jeszcze przez Konstantyna Wielkiego, a później wielokrotnie przebudowywanego. W rolniczym kalendarzu Wawrzyniec zajmuje szczególne miejsce: w jego święto przewiduje się pogodę na cały rok, dzień ten również wyznacza początek jesiennych prac polowych, stąd święty nazwany jest "bratem jesieni". Ongiś 10 sierpnia na wsiach rozbrzmiewały dzwony. Ludność święciła chleb, który następnie rozdawano potrzebującym. Kawałki "chleba Wawrzyńca" otrzymywało także bydło, aby się zdrowo chowało. Wierzono ponadto, że "ziele św. Wawrzyńca" albo "laur św. Wawrzyńca", czyli nawłoć, mają leczniczą moc i przeciwdziałają groźnym chorobom. Natomiast przed pożarem chroniły "węgle św. Wawrzyńca" oraz "Błogosławieństwo św. Wawrzyńca", które ponadto strzegło przed mękami duchowymi. Z dniem tego męczennika zawiązane są ludowe porzekadła, np.: "Na Wawrzyńca drzewa rosnąć przestają", czy "Wawrzyniec pokazuje jaka jesień następuje". Z kolei "łzami Wawrzyńca" nazywano gwiazdy często spadające w połowie sierpnia. Do dziś do Gau-Algesheim w diecezji mogunckiej przybywają pielgrzymki ku czci Wawrzyńca (przy okazji święcone są też konie i auta).

IKONOGRAFIA: przedstawiany jako młody diakon, najczęściej z rusztem, męczony na ruszcie, z sakwą (skarb Kościoła), z chlebami, z kielichem, z palmą.

PATRONAT: Wuppertal i Norymbergia; bibliotekarze i archiwiści, kucharze, browarnicy, oberżyści, gospodarze, administratorzy, cukiernicy, szklarze, wytapiacze szkła, praczki i prasowaczki, straż pożarna, uczniowie i studenci; wzywany przez cierpiących na choroby oczu, rwę kulszową, bóle lędźwi, choroby skóry, gorączkujących; chroni przed pożarem i przed mękami czyśćcowymi; patron dusz czyśćcowych; proszony o pomyślny rozwój sadów i winnic.

Parafia p.w.
św. Wawrzyńca