Do strony głównej


 

 

Wprowadzenie

W poprzednim, 581 zeszycie "Ateneum Kapłańskiego" zatytułowanym W mariologicznej szkole Jana Pawła II, znalazły się publikacje dotyczące maryjnych aspektów nauczania Papieża. W niniejszym numerze zostaje przedstawionych kilka opracowań dotyczących mało znanych sanktuariów maryjnych. Zamieszczone artykuły są niewielkim fragmentem dorobku Katedry Mariologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dotychczas powstało tam ponad 450 prac dyplomowych. Tematyka sanktuariów została poruszona przez autorów następujących prac: ks. Wojciecha Michniewicza, "Kult Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Wasilkowa" (1986); ks. Grzegorza Boraczewskiego, "Koronacja obrazu Matki Bożej Różanostockiej i jej znaczenie dla życia religijnego" (1988); ks. Antoniego Paniczko, "Koronacja Matki Bożej Krypniańskiej i jej znaczenie dla życia religijnego" (1989); ks. Ryszarda Kozioła, "Teologiczno-duszpasterska problematyka praktyk religijnych w sanktuarium różanostockim w świetle adhortacji Pawła VI Marialis cultus" (1992); Tatiany Karinen-Skiemskiej, "Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornem (Kazachstan)" (1998); Marianny Tyo, "Budowanie wspólnoty Kościoła w Szortandach w Kazachstanie 1936-1999" (2001); Sergyja Yakubowskyego MIC, "Kult Matki Bożej Latyczowskiej" (2001); Andrysa Sevelsa MIC (Łotwa), "Kult Matki Bożej Agłońskiej" (2002); Marcina Zarębskiego, "Teologiczna ikona Chrystusa w orędziach Maryi Królowej Pokoju z Medjugorie" (1999); Jany Moricovéj, "Matka Boża Siedmiobolesna - patronka Słowacji. Teologia i kult" (2002) i Krzysztofa Stańka "Teologia kazań wygłoszonych w czasie koronacji obrazów i figur Matki Bożej w Polsce w II połowie XX wieku" (2003).

Na łamach "Ateneum Kapłańskiego" z konieczności zdecydowano się na prezentację kilku artykułów o tematyce związanej z sanktuariami w Šaštinie, Oziornem, Medjugorie i Hoszowie. Słowaczka Jana Moricová jest autorką publikacji Šaštin - sanktuarium Siedmiobolesnej Patronki Słowacji. Moricová po ukończeniu studiów w swoim kraju rozpoczęła naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Staraniem KUL, w 2002 r. w serii: Mariologia w kontekście opublikowano jej rozprawę Matka Boża Siedmiobolesna - patronka Słowacji. Teologia i kult. Zainteresowani dziejami i teologią sanktuariów maryjnych w Polsce będą wdzięczni autorce za umożliwienie interesujących odniesień do słowackiego sanktuarium. Tatiana Karinen-Skiemska przyjechała na studia do Lublina z Kazachstanu. Jej artykuł Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornem przybliża czytelnikowi nieomal nieznane u nas sanktuarium - najmniejsze na świecie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. O Medjugorie Polacy wiedzą stosunkowo wiele, jednak to, czego dokonał Marcin Zarębski, okazuje się radykalnie nowe. Autor tekstu "Książę Pokoju" jako "ikona" Chrystusa w orędziach Maryi Królowej Pokoju z Medjugorie skupił uwagę na teologicznej ikonie Chrystusa w tzw. pobożności maryjnej. Oby jego studium stało się natchnieniem do podejmowania analogicznych opracowań. Na zakończenie wyjaśnijmy, że do tej pory nie powstała praca dyplomowa o sanktuarium maryjnym w Hoszowie; autorką artykułu Hoszów - ukraińska Jasna Góra jest Zofia Bator z Katedry Teologii Ikony.

Zaproszenie do podjęcia tematyki dotyczącej sanktuariów maryjnych na łamach "Ateneum Kapłańskiego" zachęca do pogłębienia tego pasjonującego przedmiotu. Katedra Mariologii na Wydziale Teologicznym w Radomiu, utworzona i kierowana przez o. prof. dr. hab. Zachariasza Jabłońskiego OSPIE, współpracuje z prof. dr. hab. Antonim Jackowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego i preferuje ujęcia historyczne i kulturowe, natomiast prof. dr hab. Józef Styk z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie - ujęcia socjologiczne. Katedrze Mariologii KUL wypada pogłębiać problematykę w jej aspekcie dogmatycznym; we współpracy z Instytutem Teologii Pastoralnej mogłaby z pożytkiem uwzględniać duszpasterską stronę zagadnienia. Nie ma potrzeby zatrzymywać się przy tym problemie podejmując w "Ateneum Kapłańskim" tematykę sanktuariów; warto jednak go zasygnalizować jako interesujący nie tylko teologów. Z pożytkiem można by opracować stan polskich badań nad sanktuariami, aby zaprogramować poważne, interdyscyplinarne studium.

Lublin o. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv

 

Redakcja 


Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt

 

"Ateneum Kapłańskie" 1999-2006