Do strony głównej

Literatura dotycząca podjętego zagadnienia jest obfita, a jego zakres szeroki, trzeba więc było przyjąć jakiś klucz przy opracowaniu podjętego problemu. Dnia 13 XI 2005 r. został ogłoszony błogosławionym Karol de Foucauld. W przedmowie do polskiego tłumaczenia książki Katryn Spink pt. Wołanie pustyni (Warszawa 1998), prof. Stefan Świeżawski przytoczył wypowiedź jednego z ludzi najwnikliwiej rozumiejących potrzeby duchowe naszej epoki (Yves Congara), który powiedział, że u schyłku drugiego tysiąclecia jako drogowskazy dla Kościoła i dla ludzkości zabłysły dwa wielkie światła, aby pełniej urzeczywistniało się posłanie Ewangelii w trzecim tysiącleciu. Tymi światłami są: karmelitanka Teresa od Dzieciątka Jezus i Karol de Foucauld, nowy Jan Chrzciciel - "głos wołającego" na pustyni naszych czasów. Dalej dodaje od siebie prof. Świeżawski, że można by do tych dwojga dołączyć wielu innych: brata Alberta Chmielowskiego, siostrę Faustynę Kowalską czy matkę Teresę z Kalkuty. Tak się składa, że w życiu i twórczości bł. Karola de Foucauld, duchowość życia rodzinnego miała znaczące miejsce. Tę duchowość brat Karol nazywał duchowością nazaretańską.

Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt