Zeszyt 1 (548)
Lipiec -Sierpień 2000 r. | Tom 135
Logo AK

 
Wprowadzenie

     Powodem szczególnej radości dla Polaków było wyniesienie do chwały ołtarzy przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie uroczystej beatyfikacji 13 czerwca 1999 roku w Warszawie 108 męczenników z czasów II wojny światowej, będących jakby przedstawicielami wielkiego orszaku świetlanych postaci, którzy w tych trudnych i tragicznych czasach prześladowania wiary dali świadectwo swej wierności do końca Chrystusowi.
     Tę radość podzielił w czasie beatyfikacji Ojciec Święty, kiedy powiedział m.in.: "Jeśli dzisiaj radujemy się z beatyfikacji 108 męczenników duchownych i świeckich, to przede wszystkim dlatego, że są oni świadectwem zwycięstwa Chrystusa - darem przywracającym nadzieję". Kończąc zaś swoją beatyfikacyjną homilię stwierdził: "Raduj się, Polsko, z nowych błogosławionych. Spodobało się Bogu wykazać przemożne bogactwo Jego łaski na przykładzie dobroci twoich synów i córek w Chrystusie Jezusie. Oto bogactwo Jego łaski, oto fundament naszej niewzruszonej ufności w zbawczą obecność Boga na drogach w trzecim tysiącleciu".
     Jakże wymowny jest fakt charakteryzujący sylwetki owych błogosławionych, o których w czasie beatyfikacji powiedziano, że tych "108 błogosławionych Sług i Służebnic Bożych ukazuje obraz Kościoła w Polsce, który w czasie prześladowania za wiarę złożył świadectwo wierności Bogu i Jego Prawu, łącząc ofiarę swojego życia z Ofiarą Zbawiciela. Ich ofiara pozostaje ciągle żywa, wzmacnia naszą wiarę i jest dojrzałym owocem posiewu przelanej krwi św. Wojciecha, biskupa i męczennika".
     Znamienne jest, że Jan Paweł II w program wielkiego jubileuszu Roku 2000 wpisuje pamięć niezwykłych osobowych wzorów, jakimi w ciągu dwóch tysięcy lat od narodzenia Chrystusa byli męczennicy i złożone przez nich świadectwo wiary. W bulli "Incarnationis misterium", zapowiadającej Wielki Jubileusz, Papież w numerze 13 pisze: "Świadectwem prawdy chrześcijańskiej miłości - zawsze czytelnym, dziś jednak szczególnie wymownym - jest pamięć o męczennikach. Niech ich świadectwo nie będzie zapomniane. Głosili oni Ewangelię, oddając życie dla miłości. Zwłaszcza w naszej epoce męczennik jest znakiem owej największej miłości, w której zawierają się wszystkie inne wartości (...). Dlatego Kościół wszędzie na ziemi musi pozostać zakorzeniony w ich świadectwie i pieczołowicie chronić o nich pamięć". Życzeniem Jana Pawła II jest, by "Lud Boży, umocniony przykładem tych autentycznych mistrzów wiary (...) przekroczył z ufnością próg trzeciego tysiąclecia".
     Idąc za tym wskazaniem, w dwóch kolejnych zeszytach "Ateneum Kapłańskiego" chcemy bliżej przedstawić genezę i przebieg samego procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej, wskazać na nazizm hitlerowski jako "prześladowcę wiary" i przyczynę męczeństwa, jak również głębiej wniknąć w istotne elementy teologii męczeństwa. Oprócz artykułów podejmujących powyższe tematy w zeszytach tych zamieszczono inne materiały dokumentacyjne związane z beatyfikacją.

ks. Wojciech Hanc

Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt

"Ateneum Kapłańskie" 1999