Zeszyt 1(587) Tom 148

styczeń-luty 2007 r.

Do strony głównej


Kodeks Prawa Kanonicznego opublikowany w językach narodowych oraz liczne zainteresowa­nie ludzi świeckich studiami z prawa kanonicznego, przyczyniły się do większej popularyzacji tego prawa, a w konsekwencji także do korzystania z uprawnień w nim zawartych. Spowodowało to częstsze niż dawniej żądanie wyjaśnienia swojej pozycji w Kościele, poprzez sądowe ustalenie swojego stanu cywilnego w Kościele, czy jest się rzeczywiście związanym zawartym małżeństwem. Procesy o nieważność małżeństwa są najczęstszymi sprawami prowadzonymi w sądach kościel­nych. Do niedawna niewielu wiernych wiedziało o takiej możliwości.

Ks. Ryszard Sztychmiler omawia Instrukcję o prowadzeniu procesów o nieważność małżeństwa Dignitas connubii, podpisaną przez Jana Pawła II z dnia 25 stycznia 2005 r., która zastąpiła instrukcję Provida Mater z roku 1936. Pierwszoplanowe służy ona udoskonaleniu procedury sądowej w spra­wach małżeńskich, lecz zawiera także szereg norm zaczerpniętych z kodeksowych norm odnoszących się do procesu spornego, lub będących ich interpretacją. Nie zmienia ona przepisów kodeksowych, lecz je wyjaśnia, doprecyzowuje i daje oficjalną interpretację przepisów.

Autor, aby w krótkiej formie przybliżyć szerszej społeczności zasady procesu u nieważność małżeństwa, dokładniej omawia kwestie wstępne, a bardziej skrótowo dalsze etapy procesu kano­nicznego. Te pierwsze zagadnienia, przestawia szczegółowo, jak: możliwość prowadzenia takiego procesu i samo wniesienie sprawy do sądu, bardziej zależą bowiem od wiedzy i świadomości zain­teresowanych małżonków. Natomiast, zagadnienia związane z procedurami przeprowadzenia po­szczególnych etapów procesu są jedynie zasygnalizowane ponieważ za nie odpowiadają sędziowie kościelni, którzy te przepisy dobrze znają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt

 

"Ateneum Kapłańskie" 1999-2006