Zeszyt 1(587) Tom 148

styczeń-luty 2007 r.

Do strony głównej

Artykuł Stanisława Stanowskiego pragnie przybliżyć nam rozumienie poezji przez ks. Janusza Pasierba. Autor artykułu wie, że choć ks. Janusz Pasierb zmarł w 1993 r., to uwagi, jakie spisał w swoich książkach wciąż są aktualne, odkrywcze i mało znane. Niektóre z nich przywołuje np. "Sztuka współczesna, współczesna poezja skupia uwagę na sobie, nie na tym, co ma do przekazania. Forma, styl, język - oto co dziś jest ważne. Nigdy więc sztuka nie była bardziej sobą, nigdy nie była bardziej szczera. Oto koniec wszelkich serwitutów, wysługiwania się ideom i . Trzeba jednak zrozumieć i tę lekcję: nauczyć się szanować autonomie. Doceniać formę, pracować nad nią. Niedbałość o formę jest zniewagą dla treści, a czasem czymś o wiele gorszym: jej zdradą. Obowiązkiem wobec prawdy jest szukanie słów celnych, jedynych, koniecznych" J. Pasierb, Gałęzie i liście , Pelplin 1993, 251 s.

Stanisław Stanowski zauważa, że lektura poezji Janusza Pasierba jest wędrówką przez stulecia, kraje, kontynenty, style i kierunki sztuk. Analizując utwory ks. J. Pasierba, czytelnik ma możliwość poznania opinii innych ludzi, często bardziej znanych twórców kultury. Liczne cytaty w tekstach J. Pasierba, nie są tylko przytoczeniem poglądów wybitnych autorytetów, ale to również myśli, ku którym skłaniał się poeta.

Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt