147 (2006), z.2(585)

wrzesień - październik 2006 r.

Do strony głównej

Adam Józef Sobczyk MSF

Znaczenie Katechizmu Kościoła katolickiego w procesie kształtowania podstaw życia duchowego chrześcijanina

Współczesny człowiek pragnie rozwijać swoje życie duchowe w oparciu o wiary-godne eklezjalne podstawy. Katechizm Kościoła katolickiego posiada przede wszystkim formę kerygmatyczną i katechetyczną, dlatego wymaga bardziej szczegółowych opracowań. Autor wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, przeprowadza dokładną analizę katechizmu pod kątem życia duchowego i ukazuje szereg myśli przewodnich dla duchowości posoborowej. Koncentrując się przede wszystkim na tym, czym jest życie duchowe, podkreśla, że jest ono współpracą chrześcijanina z uświęcającym działaniem Ducha Świętego. Co więcej, życie duchowe posiada charakter relacyjny i stanowi odpowiedź na inicjatywę Ducha Świętego. Autor analizuje założenia nowego katechizmu i ocenia jego przydatność dla rozwoju życia duchowego, pogłębiając tym samym zagadnienie życia duchowego współczesnego człowieka.

Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt