147 (2006), z.2(585)

wrzesień - październik 2006 r.

Do strony głównej

Emilian Gołąbek OFM

Skuteczność oddziaływań Kościoła w zakresie nauczania i wychowania do życia modlitewnego młodzieży

O. Emilian Gołąbek OFM jest świadomy, że nowe stulecie, które rozpoczęliśmy, nie sprzyja integralnemu rozwojowi współcześnie żyjących ludzi, zwłaszcza zaś młodego pokolenia. Wielu ludzi ma poważne problemy z nawiązaniem modlitewnego kontaktu z Panem Bogiem. Przedmiotem artykułu jest skuteczność oddziaływań Kościoła i katechezy w zakresie nauczania i wychowania do życia modlitewnego, "zmierzona" na podstawie badań empirycznych przeprowadzonych w środowisku młodzieży uczestniczącej w rekolekcjach na Górze św. Anny. Badania empiryczne pozwoliły O. Emilianowi zweryfikować i ustalić, w jakim stopniu dydaktyczna działalność Kościoła oddziaływuje na modlitwę badanej młodzieży. Autor artykułu szukał odpowiedzi na pytania: Na ile uwarunkowania zewnętrzne współczesnego świata odcisnęły swoje piętno na doświadczeniu modlitewnym młodego człowieka? Czy dzięki szerokiej pomocy instytucji Kościoła, zaangażowaniu wielu kompetentnych wychowawców, duszpasterzy, katechetów czy rekolekcjonistów młodzi ludzie praktykują osobistą i wspólnotową rozmowę z Bogiem?

Strona główna | Zeszyt bieżący | Pomoce homiletyczne | Informacje dla autorów
Zeszyty archiwalne | Redakcja | Kontakt