Porządek Mszy św.:

Dni powszednie
7:00, 17:00 zima, 18:00 lato
Niedziele i święta
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00,
DPS 9:00Z życia parafii

Marana tha- Przyjdź Panie Jezu. Rekolekcje adwentowe


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

„Wierzę Panie zaradź memu niedowiarstwu” Z tym zdaniem na ustach z Pisma Świętego rozpoczęliśmy w dniach 9-11 grudnia 2012roku nasze Rekolekcje Adwentowe. Naszemu przygotowaniu na przyjście naszego Pana Jezusa na ziemie przewodził nam ksiądz Prałat Henryk Kowalski wieloletni misjonarz z naszej diecezji, który posługiwał w Afryce. W czasie rekolekcyjnego skupienia Ksiądz Henryk dzielił się doświadczeniem misyjnym ale przede wszystkim swoją wiarą chrześcijańską, swoją miłością do Boga i Kościoła. W czasie wytężonej pracy nad sobą mieliśmy zaszczyt cieszyć się obecnością Pasterza Diecezji Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Po wysłuchaniu koncertu Pasterz Diecezji udzielił w pierwszym dniu rekolekcji Pasterskiego Błogosławieństwa. W trakcie dni skupienia mieliśmy możliwość doświadczyć wielu atrakcji jedną z nich dzięki staraniom proboszcza parafii Ks. Kanonika Zbigniewa Cabańskiego było spotkanie w kościele ze Świętym Mikołajem, który dzieciom rozdał słodkie upominki. Podczas rekolekcji Adwentowych parafianie mieli okazje zgłębiać wiarę chrześcijańską a także skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Ks. Proboszcz na zakończenie rekolekcji podkreślił potrzebę wzrastania w wierze jako jeden z najważniejszych elementów chrześcijańskiego życia. Podziękował również parafiną z odpowiedzenie na zaproszenie Duszpasterzy na rekolekcje Parafialne.

Toruński Kwartet Smyczkowy - Koncert


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dzięki środkom unijnym w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, obok prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych w zabytkach na terenie województwa odbędzie się 120 koncertów i w ramach tego projektu w niedzielę 9-go grudnia o godz. 17.00 w czasie Mszy św. i po jej zakończeniu taki koncert odbył się w naszym kościele w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego z Torunia. Na tym koncercie zaszczycił nas swoją obecnością także Ks. Biskup Ordynariusz. Profesjonalny koncert sprawił zapewne przyjemność Ks. Biskupowi, nb. miłośnikowi muzyki, tym bardziej, że obchodził swoje urodziny. Nie brakowało więc serdecznych życzeń oraz bukietu róż.

Rekolekcje adwentowe


Plan Rekolekcji Adwentowych

Siostry Benedyktynki


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

W I Niedziele Adwentu w naszej parafii gościliśmy Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misionarek. W czasie Niedzielnych Nabożeństw dzieliły się z nami swoją posługą Misyjną w różnych zakątkach świata, swoimi charyzmatami i spostrzeżeniami z pracy z osobami niepełnosprawnymi i młodzieżą.

Nowenna


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

We wtorek 27 listopada br. Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem księdza proboszcza Kanonika Zbigniewa Cabańskiego zakończyliśmy w naszej parafii dziewięciodniową Nowennę Do Matki Bożej Cudownego Medalika. Ksiądz Proboszcz w homilii podkreślił znaczenie modlitwy w życiu człowieka, a także jak ważne jest świadectwo życia każdego chrześcijanina.

Kapłan pochodzący z naszej parafii został pomocnikiem ceremoniarzy papieskich


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Ks. Janusz Bartczak, kapłan diecezji włocławskiej i student liturgiki w Papieskim Instytucie San Anselmo w Rzymie, został przyjęty do grona pomocników ceremoniarzy papieskich w Watykanie. O tej decyzji poinformowany został ks. bp Wiesław Mering oficjalnym pismem wystosowanym przez mistrza ceremonii papieskich ks. prał. Guido Mariniego, datowanym na dzień 15 listopada br. Ks. Bartczak będzie należał do grona 20 pomocników ceremoniarzy z całego świata, rekrutujących się głównie ze studentów liturgiki, którzy przygotowują i biorą czynny udział w liturgiach papieskich na Watykanie. Niezaprzeczalnym walorem tej posługi jest praktyka ceremoniarska w celebracjach sprawowanych przez Ojca Świętego, w bliskości osoby Następcy św. Piotra. Warto dodać, że liturgia papieska jest liturgią wzorcową, co dla studiującego liturgikę stanowi najlepszą szkołę przygotowującą do przyszłych zadań. We Włocławku posługę ceremoniarza papieskiego można było obserwować podczas centralnej uroczystości jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej sprawowanej 26 czerwca 2011 r. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego, kiedy mistrzem ceremonii był przybyły z tej okazji z Rzymu ks. prał. Konrad Krajewski. Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych (łac. Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis) to urząd w Kurii Rzymskiej, podległy papieżowi i odpowiedzialny za przygotowanie liturgii, w której przewodniczy papież lub legat sprawujący funkcje w jego imieniu. Na czele Urzędu stoi Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, którym od 2007 r. jest ks. prał. Guido Marini. Wśród papieskich ceremoniarzy jest jeden Polak – ks. prał. Konrad Krajewski. Ks. Janusz Bartczak urodził się 29 maja 1983 r. w Radziejowie. Pochodzi z Piotrkowa Kujawskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 2008 r. Jako wikariusz pracował w parafii w Russocicach. Studia z zakresu liturgiki w Pontificio Istituto di San Anselmo w Rzymie rozpoczął w 2010 r.

1 listopada


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dnia 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Mszy Świętej na cmentarzu przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Cabański. Licznie zgromadzeni parafianie i goście wspólnie modlili się przy grobach swoich bliskich. Jak co roku odbyła wierni mogli wesprzeć Wyższe Seminarium Duchowne naszej Diecezji.

Nagrody dla najgorliwszych


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Na zakończenie miesiąca października, kapłani pracujący w parafii przygotowali niespodziankę dla tych, którzy najgorliwiej uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych. Wybrani przez losowanie otrzymali nagrody.


Wprowadzenie relikwii Jana Pawła II


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Od dzisiejszego dnia data 16 października dla parafii Piotrków Kujawski będzie datą szczególną. Bo oto, dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Kanonika Zbigniewa Cabańskiego zostały przekazane przez Kardynała St. Dziwisza, a dziś uroczyście wniesione do naszej świątyni w pięknym Relikwiarzu Relikwie Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Uroczystości Wniesienia Relikwii przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Mering.
Wzięli w niej udział zaproszeni księża, burmistrz p. M. Skonieczny, poczty sztandarowe, Apostolat Maryjny i licznie zgromadzeni wierni.
Koncelebrowanej Mszy Św. przewodniczył Pasterz Kościoła Włocławskiego, który wygłosił okolicznościową homilię prezentującą istotę duszpasterstwa Jana Pawła II.
Podczas Mszy Św. miał również miejsce obrzęd włączenia przez Ks. Biskupa siedmiu kandydatów do grona ministrantów.
Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w rozpoczynający się Rok Wiary. Niech więc duchowa obecność Błogosławionego Papieża Polaka dzięki otrzymanym relikwiom przyczynia się do umocnienia wiary w naszej parafii, w każdym z nas.


12 Dzień Papieski


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dwunasty Dzień Papieski w parafii Piotrków Kujawski został uczczony poprzez słowno-muzyczne czuwanie, w którym znalazło odbicie tegoroczne hasło: Jan Paweł II - Papież Rodziny.
W podniosły sposób rozpoczął je chór parafialny wykonując pieśń po łacinie. Do serc uczestników niezwykłego wieczoru przemawiała przedstawiona przez gimnazjalistów zarówno przejmująca poezja Naszego Papieża jak i odpowiednia narracja oraz mini-scenka nawiązujące m.in. do życia rodzinnego Karola Wojtyły a ożywione multimedialną prezentacją i wspaniałym oświetleniem. Gromkimi brawami nagradzano piosenki w wykonaniu scholi Latorośl i Credo.
Nastrój podkreślała wymowna scenografia z portretem Błogosławionego Ojca Świętego oraz relikwiarzem oczekującym na uroczyste wprowadzenie dnia 16 października przez księdza biskupa Wiesława Meringa relikwii - Kropli Krwi Umiłowanego Błogosławionego Papieża. Wzruszający wieczór został zakończony Apelem Jasnogórskim.


Gimnazjaliści w Licheniu


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Księża wikariusze: Łukasz Sztylka i Paweł Osiński wraz z uczniami trzecich klas gimnazjum, udali się na pielgrzymkę autokarową do Lichenia. Po powitaniu wszystkich pielgrzymów, uczniowie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym. Centralnym punktem spotkania, była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Gębicki, a okolicznościową homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz młodzieży. Pamiątką jaką przywieźli trzecioklasiści był dziesiątek różańca.


pojechali do Kalisza...


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Ksiądz kanonik Zbigniew Cabański zorganizował pielgrzymkowo- rekreacyjny wyjazd do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Duchowym przeżyciem wyprawy do Kalisza była wizyta w sanktuarium św. Józefa, modlitwa przed obrazem św. Rodziny oraz uczestnictwo we Mszy Świętej, podczas której służyła Liturgiczna Służba Ołtarza, a oprawę muzyczną zapewniły scholki Credo i Latorośl. Następnie uczestnicy zjedli obiad i udali się na spacer po Kaliszu. Kolejnym rekreacyjnym punktem było gospodarstwo agroturystyczne w Modlibogowicach, gdzie nie zabrakło gry w piłkę, karuzeli, zjeżdżalni i jazdy konnej, oraz podziwiania mini-ZOO.


Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore w naszej parafii


Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tłumy wiernych wypełniły kościół parafialny i przykościelny plac w Piotrkowie Kuj. podczas historycznej dla tej niewielkiej miejscowości wizyty nuncjusza apostolskiego w Polsce. O godz. 10 abp Celestino Migliore poświęcił zrekonstruowaną płaskorzeźbę papieża Piusa XI. Wcześniej, bo o godz. 9, w kościele parafialnym Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Po przybyciu nuncjusza apostolskiego nastąpił uroczysty ingres abp. Migliore do kościoła i powitanie watykańskiego dostojnika. Bp Wiesław Mering powiedział: „W osobie Waszej Ekscelencji widzimy i witamy przedstawiciela Ojca Świętego. Pragnę zapewnić, że w diecezji zawsze modlimy się w jego intencji”. Miejscowy proboszcz ks. kan. Zbigniew Cabański przytoczył słowa wypowiedziane do Achillesa Rattiego przez papieża Benedykta XV, wysyłającego go z misją wizytatora apostolskiego do Polski: „Nie obawiaj się trudności, idziesz przecież do narodu, u którego wiara zawsze pierwsze zajmuje miejsce i który wśród innych narodów słynie powszechną religijnością: Polonia semper fidelis”. Zapewnił, że dla mieszkańców Piotrkowa wizyta nuncjusza jest chwilą historyczną i wielkim wyróżnieniem.


Konto parafialne:
Parafia Rzymskokatolicka w Piotrkowie Kujawskim 14 9551 0002 0005 9154 3000 0001

Strona główna