CMENTARZE PARAFIALNE
  • Parafialny
  • Żydowski
  • Ewangelicki
  • Przepisy
  • Regulamin
  • Bardzo prosimy o sortowanie śmieci.
  • W związku ze zbliżającymi się świętami prosimy o posprzątanie cmentarza.
  • Drzewa zagrażające bezpieczeństwu prosimy zgłaszać Zarządowi Cmentarza oraz panu Grabarzowi
  • Prosimy nie stawiać zbędnych rzeczy (sztucznych kwiatów, krzyżyków itp.) wokół cmentarnych krzyży.
  • Strona główna
    Drodzy, ważnym miejscem w Parafii jest cmentarz grzebalny - miejsce wiecznego spoczynku naszych bliskich zmarłych. Wymaga on szacunku, zachowania porządku i stałej troski.

    Pragniemy przypominać, że wszelkie prace budowlane i remontowe należy zawsze wcześniej zgłosić i uzgodnić z Administracją cmentarza. W naszej parafii od kilku lat administracją zajmuje się Pani Jadwiga Jaskulska a grabarzem jest Pan Jacek Jakubiak, mieszkający przy cmentarzu. Bez ich zgody nie wolno też stawiać ławek, kwietników, robić chodników przy grobach, sadzić ani wycinać drzew. Czasem, niestety, obserwuje się samowolę budowlaną. 
    Za porządek na cmentarzu odpowiedzialny jest pan grabarz. Po obejrzeniu miejsca i uzyskaniu zezwolenia z nim należy ustalić wykopanie grobu, ekshumację, bądź sprawę pogrzebu. On też ma klucze od bram cmentarzy. Jemu proszę zgłaszać wszystkie sprawy związane z porządkiem na cmentarzach parafialnych.

    Wszelkie prace budowlane można wykonywać tylko w dni powszednie. Zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac w dni nakazanych świąt kościelnych. Po remoncie lub budowie pomnika należy zabrać z cmentarza pozostały gruz i ziemię.
    Następnym problemem jest troska o czystość cmentarza. Ok kilku lat wywożeniem śmieci zajmuje się Pan Henryk Włodarzewski. od roku 2007 - PGKiM w Turku, od 2008 r. - Pan Baranowski. Na cmentarzu są  pojemniki - część stara cmentarza, oraz przed cmentarzem w części nowej. Do nich należy wrzucać śmieci z cmentarza.  Przypominamy, że roczny koszt wywozu śmieci wynosi około 55 tys. zł. Prosimy także o sortowanie śmieci cmentarnych.

    Za pochowanie na cmentarzu i wybudowanie pomnika pobierane są opłaty. Są one przeznaczone na opłaty za wywóz śmieci, prace porządkowe, (alejki i inne różne naprawy np. usuwanie chorych czy zagrażających bezpieczeństwu drzew).
    Proszę, aby ci wszyscy, którzy mają zaległości w opłatach cmentarnych, w najbliższym czasie je uregulowali. 

    Groby ziemne - zwykle, u wezgłowia mogiły wbija się krzyż oraz tablicę z napisem wskazującym imię i nazwisko zmarłego, wiek, itp. Niektóre mają kamienne nagrobki inne nie. Grób taki jest chroniony przez 20 lat od chwili pochowania zmarłego, czyli nie można użyć go wcześniej do pochowania innej osoby. Opłaty uiszcza się przy pochówku za cały 20-letni okres. Jeśli przed upływem tego okresu rodzina zmarłego nie wniesie opłaty za następne dwadzieścia lat, zarząd cmentarza ma prawo grób przekopać i użyć go do pochowania innej osoby.
    Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione. /Ustawa o Stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Dz.U.1989, nr 29, poz.154, art.7, ust.1 i 2./
    W wielu przypadkach zarządcy cmentarzy wyznaniowych nie domagają się opłat po upływie 20 lat. Nie korzystanie jednak z tego prawa nie oznacza rezygnacji z niego. Zarządcy nie mają obowiązku bowiem szukania odpowiednich osób do uregulowania tej opłaty. Troska o tę sprawę spoczywa na osobach zainteresowanych grobem. Osobie, która mimo upływu terminu 20 lat nie zgłosiła zastrzeżenia i nie wniosła odpowiedniej opłaty, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca oddanego przez zarząd cmentarza z przeznaczeniem na grób kogoś innego, chociażby nadal stale odwiedzała grób i utrzymywała go w należytym stanie. /Por. Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 29 marca 1977r., III CZP 17/77./ 

    Groby murowane mają wymurowane boki, a nad trumną znajduje się sklepienie. Taki grób przeznaczony jest do pochowania więcej niż jednej osoby i nie może być skasowany jak grób ziemny.
    Zwykle przy wykonywaniu takiego grobu pobiera się opłaty za użytkowanie tzw. wieczyste, czyli wynoszące 99 lat, chociaż może być krótsze (40 lub 50 lat). Przez ten czas właściciel grobu lub jego rodzina winien co 20 lat uiszczać tzw. pokładne, czyli opłatę za opiekę nad grobem i związane z tym koszty administracyjne. Opłaty te mogą być pobierane regularnie po upływie 20 lat lub przy okazji chowania kolejnej osoby.

    Pieczary - grobowce są to groby murowane, w których są miejsca na pochowanie 6 osób w dwóch rzędach. Zwykle są to groby rodzinne, ufundowane do chowania osób należących do jednej lub dwu rodzin ze sobą spokrewnionych.
    Pamiętajmy też o tym, że nie jedyną formą troski i czci dla zmarłych jest postawienie drogiego nagrobka, ale modlitwa, pamięć, Msza św., wypominki. Niektórym wydaje się, że stawiając drogi i piękny nagrobek mają już ze zmarłym spokój na lata.

    Cmentarz jest ubezpieczony od nieszczęść czy wypadków dotykających ludzi w tym czasie tam przebywających, ale nagrobki nie są przez Parafię ubezpieczone. Zachęcamy, aby czynić to indywidualnie, szczególnie jeśli ktoś stawia bardzo drogie.

    Za porządek na cmentarzu odpowiedzialny jest pan Grabarz. 
    Zwracam się z apelem do wszystkich parafian i innych osób odwiedzających nasz cmentarz o wspólną troskę i zachowanie porządku na cmentarzu. Jest to wizytówka dla odwiedzających nasz cmentarz gości.
    Przez ostatni rok: nie licząc kosztów wywozu śmieci i opłat za wodę Parafia wydała ponad 120 tys. złotych na prace związane z utrzymaniem cmentarza; choćby ostatnie 60 tys. za kostkę na cmentarzu.

    Jeszcze kilka uwag z regulaminu cmentarza:
    1. Należy zachować ciszę, porządek i powagę. Pod żadnym warunkiem nie wolno palić papierosów czy pić alkoholu.
    2. Przy budowie nowego nagrobka należy zachować linię sąsiednich grobów nawet kosztem zmniejszenia nagrobka, aby pozostawić odpowiednie przejścia. Nie da się na starym cmentarzu stawiać wymiarowych pomników.
    3. Zabrania się pozostawiania dzieci do lat siedmiu bez opieki, wjazdu pojazdami mechanicznymi lub rowerami, wprowadzania zwierząt, zanieczyszczania cmentarza.
    4. Nieczystości; zwiędłe kwiaty, znicze itp. składamy w miejscu do tego wyznaczonym  a nie za ogrodzenie lub grób sąsiedni.
    5. Za opiekę i estetyczny wygląd grobu odpowiada rodzina zmarłego.
    Dbajmy o to i troszczmy się wspólnie. Bóg zapłać za dotychczasowe zrozumienie i współpracę w tym względzie.

    WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE