Odpust - Parafia Piotra i Pawła w Ciechocinku

Odpust

Galerie > 2013

Uroczystość św. Piotra i Pawła w kościele ich imienia w Ciechocinku
      Na 10-ty odpust przybył do parafii Św.Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku J.E. ks.bp Wiesław Alojzy Mering, Pasterz Diecezji Włocławskiej. W koncelebrze było 8 kapłanów wraz z wikariuszem biskupim ks.inf.Leonardem Urbańskim,  kanclerzem kurii ks.prał.Arturem Niemirą i kustoszem Sanktuarium Św.Maksymiliana w Zduńskiej Woli ks.prał Dariuszem Kalińskim. Witając dostojnych gości, proboszcz Ciechocinka ks.prał. Grzegorz Karolak, przypomniał zebranym o obchodzonym jubileuszu Jego Eminencji 10 lecia otrzymania sakry biskupiej w katedrze we Włocławku i obchodzonych w tym okresie 600-leciu katedry. Grała Orkiestra Strażacka z Wagańca kierowana przez  kapelmistrza Romana Auguściaka.
     Homilię ks.bp rozpoczął od wytłumaczenia znaku ucałowania przez biskupa Ewangeliarza
jako wyraz najwyższego hołdu dla Jezusa Chrystusa za Jego słowa zawarte w Ewangelii i za wynagrodzenia Jezusowi za zdarzająace się wokół nas przypadki darcia i deptania Biblii. W Ewangelii jest mowa - mówił biskup - że bramy piekielne nie przemogą Kościoła Chrystusowego, ale to dlatego szatan stara się teraz ośmieszyć i oskarżyć Kościół. Dalej wspominał o szerzącej się fali horoskopów  i wróżbitów,  których jest pełno w telewizji, a za te bzdurne przepowiednie ludzie ochoczo wydają  nie małe pieniadze. Przypomniał też ks.bp, że Kościół zawsze był z biednymi i prześladowanymi i wspominał swoje czasy seminaryjne w latach 60-tych w Pelplinie, gdzie zabrano część seminarium na dzieci, których nie chciały rodziny. Opiekowały się nimi zakonnice, a te dzieci kleiły się do nich, bo tak bardzo były spragnione miłości. Na zakończenie bp Mering wspomniał o filmie „Christiada”, autentycznej historii 15-letniego zabitego Meksykanina, mądrzejszego od wielu współczesnych profesorów, który do innych mówił: ”A ty kim jesteś, jeśli nie umiesz bronić, tego w co wierzysz?”. Ojciec Św.Benedykt XVI wyniósł tego chłopca do chwały ołtarzy, ogłaszajac go błogosławionym.
      Pater Noster (Ojcze Nasz) śpiewano po łacinie. Na zakończenie zaśpiewano Pasterzowi Diecezji z okazji jubileuszu 10 lecia „Życzymy, życzymy,,,”, a kapłani z dekanatu nieszawskiego, obecni na Eucharystii, wręczyli wiązankę kwiatów Dostojnemu Jubilatowi wraz z życzeniami. W dniu następnym, niedzieli na sumie rozdawano obrazki z błogłosławieństwem ks.bp.W.A.Meringa.
     Przy rynku i przy kościele były ustawione stragany z obwarzankami, słodyczami i innymi upominkami.