s. Anna Siudak FMM

Dialog życia z wyznawcami Islamu - świadectwo katolickiej misjonarki.

Autorka artykułu Siostra Anna Siudak (FMM) należy do Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. W latach 1988-1993 przebywała na misjach w Północnej Afryce (Tunezja 1988-1989 i Libia 1989-1993). Studiowała teologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1996-2001). Odbyła studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2004-2007). Napisała rozprawę doktorską z teologii duchowości pt. Duchowość zakonna Franciszkanek Misjonarek Maryi na podstawie pism bł. Heleny de Chappotin (Marii od Męki Pańskiej). Obecnie pracuje w Papieskich Dziełach Misyjnych, należy do zespołu redakcyjnego "Misji Dzisiaj", współtworzy Magazyn Misyjny w Radio Maryja oraz stronę internetową Młodzi dla Misji. Dane biograficzne Siostry A. Siudak są pomocne w lepszym zrozumieniu problemów podjętych w artykule. Autorka uczestniczyła w dialogu życia z wyznawcami islamu będąc posłana przez Zgromadzenie Franciszkanek Misjonarek Maryi (FMM) do pracy w Afryce Północnej. W skład prowincji północnoafrykańskiej wchodzą takie kraje jak Algieria, Tunezja i Libia. Siostra A. Siudak podzieliła artykuł na sześć części: 1). Misja Franciszkanek Misjonarek Maryi w Libii, 2). Moja misja w Libii, 3). Dialog międzykulturowy, 4). Najgłębszy sens mojej misji, 5). Dialog życia z sąsiadami, 6). Misja towarzyszenia małżeństwom mieszanym. W artykule Autorka wielokrotnie wskazywała na różne praktyczne formy dialogu, który Kościół katolicki prowadzi z innymi religiami. Artykuł ma formę świadectwa życia i nie ma w nim odniesienia do literatury religijnej czy teologicznej.