Eugeniusz Sakowicz

Kościół katolicki wobec Islamu - historia i współczesność.

Artykuł E. Sakowicza stawia trzy konkretne pytania i poszukuje na nie odpowiedzi: Jakie było "wczoraj", jakie jest "dziś" i jakie będzie "jutro" Kościoła katolickiego wobec islamu? Dobrze by było, gdyby i druga strona podobnie stawiała pytania i poszukiwałaby na nie odpowiedzi. Autor artykułu zauważa, że dialog Kościoła z islamem, prowadzony jest intensywnie od czasu Soboru Watykańskiego II - służy on dobru całej ludzkości, a przede wszystkim chrześcijanom, muzułmanom (i Arabom) oraz Żydom wszędzie tam, gdzie oni żyją. E. Sakowicz przyglądając się przeszłości, analizując teraźniejszość i spoglądając w przyszłość jest przekonany, że jedynie słuszną drogą jest droga dialogu, a nie konfrontacji. Zarówno historia, jak i teologia przekonują, iż Kościół katolicki nie może przyjąć wobec islamu innego stanowiska jak stanowisko dialogu. Islam jest "znakiem czasu", danym dla Kościoła katolickiego.