Marek Saj CSsR

Małżeństwo katolicko-muzułmańskie. Aspekty prawne.

Autor artykułu przybliża pojmowanie małżeństwa w Kościele katolickim i małżeństwa w islamie, wskazując na istotne różnice między nimi, ale także i pewne podobieństwa. Każdy człowiek ma naturalne prawo do zawarcia małżeństwa. Jednak dana społeczność religijna może stawiać określone wymogi w tym względzie. Tak też dzieje się, gdy chodzi o małżeństwo strony katolickiej z muzułmańską. Mówimy wówczas o tak zwanej przeszkodzie różnicy religii. Żeby takie małżeństwo zawierane w Kościele katolickim było ważne, potrzeba do tego dyspensy ordynariusza miejsca i spełnienia przez stronę katolicką odpowiednich warunków. M. Saj (CSsR) analizując normy dotyczące zawierania i trwania wspólnoty małżeńskiej w obu religiach zauważa, że zarówno przed członkami Kościoła katolickiego, jak i wyznawcami islamu stanąć może wiele problemów.