Ks. Wojciech Necel TChr

Polacy w państwach Unii Europejskiej wyzwaniem dla Kościoła w Polsce w świetle instrukcji Erga migrantes caritas Christi z maja 2004 roku.

Ks. Wojciech Necel (TChr) przywołuje informacje podaną przez GUS, że w końcu 2006 roku za granicami Polski przebywało 1, 95 mln Polaków, czyli o pół miliona więcej niż w 2005 r. i o 1,64 mln więcej niż w 2004 r. Zdecydowana większość 80-90% wybrało się za granice w poszukiwaniu pracy. W tym do Wielkiej Brytanii 580 tyś., do Niemiec 450 tyś., do Irlandii 120 tyś., do Włoch 85 tyś., do Holandii 55 tyś. Emigracja staje się zjawiskiem dość powszechnym, a Kościół katolicki winien sprostać wyzwaniom czasów współczesnych. Ks. W. Necel (TChr) podzielił artykuł na cztery zasadnicze części: 1). Polskojęzyczne duszpasterstwo w Europie Zachodniej przed 1 maja 2004 roku, 2). Niektóre czynniki kształtujące współczesne procesy migracyjne Polaków na obszarze Unii Europejskiej, 3). Eklezjalna podstawa apostolatu na rzecz przybysza, 4). Zasadnicze linie pastoralne Erga migrantescaritas Christi wobec dynamiki zmian w diasporze polskiej w Europie Zachodniej.