Sylwia Górzna

Dialog Kościoła Katolickiego z Islamem według Jana Pawła II.

S. Górzna podzieliła artykuł na cztery części: 1). Pojęcie dialogu międzyreligijnego, 2). Wybrane spotkania Jana Pawła II z wyznawcami islamu, 3). Dokumenty Ojca Świętego, 4). Polityczny wymiar dialogu. Autorka podkreśliła, że Jan Paweł II widział dialog Kościoła katolickiego z islamem jako dialog zbawienia, przełamujący bariery społeczne i psychologiczne między wiernymi, którzy przynależą do poszczególnych religii i służący rozwiązywaniu problemów świata. Umiłowanie woli Bożej miało być, według Ojca Świętego, wspólną płaszczyzną duchowego zbliżenia chrześcijańsko-muzułmańskiego. Im lepiej chrześcijanie poznają świat islamu, tym bardziej poznają siebie, bardziej będą cenić naukę Chrystusa - Jego Ewangelię.