KS. ROBERT MASZKOWSKI

Obraz Jezusa w Koranie i tradycji muzułmańskiej

Ks. R. Maszkowski postawił sobie za cel przybliżenie osoby Jezusa w Koranie i tradycji muzułmańskiej. Podobne zagadnienia były już kilkakrotnie podjęte w polskiej teologiczno-religioznawczej literaturze powojennej. Zamierzeniem Autora nie było jednak encyklopedyczne powtórzenie danych czy powielenie koncepcji wcześniejszych publikacji. Ks. R. Maszkowski w artykule zwrócił uwagę na dwa najbardziej podstawowe ujęcia islamskiego obrazu Jezusa: koraniczne i tradycyjne w taki sposób, by ukazać ich charakterystykę oraz wskazać na ich niektóre elementy wspólne i różniące. Oba ujęcia posiadają wspólne rysy i przesłania, ale też noszą sobie właściwe cechy charakterystyczne np. obraz koraniczny jest statyczny, zaś obraz tradycyjny jest dynamiczny. Artykuł pragnie być przyczynkiem w poznawaniu muzułmańskiego obrazu Jezusa, chce zachęcić Czytelnika do sięgnięcia po dorobek polskich autorów i chciałby nie tyle zaspokoić co rozbudzić zdumienie osobą Jezusa.