Ks. Jerzy Bagrowicz
Katecheza eucharystyczna jako  źródło wychowania do wspólnoty Kościoła    powszechnego i diecezjalnego.

Artykuł ks. Jerzego Bagrowicza jest poszerzoną wersją wykładu wygłoszonego podczas rejonowych konferencji katechetycznych w diecezji łowickiej w dniach 30-31 VIII. 2007r.
Autor omawiane zagadnienie rozpoczął od przypomnienia, że w drugiej połowie XX wieku Kościół katolicki dzięki dorobkowi Vaticanum II i współczesnej eklezjologii przywrócił biblijny i zgodny z tradycją sposób przekazu prawdy o sobie. Doświadczenie ponad czterdziestu lat od zakończenia II Soboru Watykańskiego uczy, że nie wystarczy upowszechnić choćby najbardziej doktrynalnie poprawnej koncepcji Kościoła. Nie prowadzi to jeszcze do intensywniejszego przeżywania łączności z Kościołem. Można powiedzieć, że dzięki  II Soborowi Watykańskiemu i eklezjologii posoborowej dopracowaliśmy się w katechezie odnowionej, zgodnej ze świadomością Kościoła o sobie, jego uwspółcześnionej wizji. Dokonało się także wiele dobrego, jeśli idzie o udział wiernych w liturgii, zwłaszcza liturgii Eucharystii. Ks. J. Bagrowicz zauważa, że pozostaje  jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie  oddziaływania nauczania religii i katechezy o Eucharystii na wychowanie do przeżywania Kościoła jako wspólnoty. Współczesne podręczniki katechetyczne, przeznaczone dla dzieci i młodzieży podejmują istotne wątki nauki Kościoła o Eucharystii, także w aspekcie jej wspólnotowego charakteru. Jednak ciągle za mało katecheza szkolna wychowuje do udziału w Eucharystii, za słabo zaprasza do przeżywania Eucharystii w grupie katechizowanych. Kończąc omawiane zagadnienie Autor wskazał na aktywny udział rodziny w niedzielnej Eucharystii, która winna wychowywać do wspólnoty parafialnej, diecezjalnej i Kościoła powszechnego.