Ks. Jacek Szymański

Autor stara się odpowiedzieć, w jaki sposób Eucharystia staje się zarzewiem moralnej powinności i jakie niesie ze sobą zobowiązania. Zaznacza, że jest ona najskuteczniejszym narzędziem tworzącym, kształtującym jedność wspólnoty wierzących w Boga, która to wspólnota winna podejmować zobowiązania mobilizowania do właściwej troski duchowej i materialnej.
Zdaniem ks. Szymańskiego Eucharystia jest w najwyższym stopniu sakramentem społecznym. Jako dobro wspólne Kościoła dostarcza każdemu tego wszystkiego, co umożliwia mu bycie prawdziwym chrześcijaninem, wypełniającym nakazy Boga. Mysterium eucharystyczne, będąc źródłem, ośrodkiem i szczytem wszystkich dzieł duchowych i charytatywnych Kościoła w jego wymiarze powszechnym i lokalnym, zobowiązuje każdego, aby wziął na siebie odpowiedzialność za drugiego człowieka.