Ks. Jacek Kędzierski

Autor podkreśla, że zrozumienie istoty wychowania jest pilną potrzebą, znacznie ważniejszą niż szukanie właściwych metod zdobywania wiedzy. Kościół poczuwa się do obowiązku wspierania wszystkich rodzin w wypełnianiu ich zadań, dlatego w szkołach katolickich silny akcent jest położony na chrześcijańskie wychowanie. Co nie oznacza, że oferta edukacyjna tychże szkół jest adresowana tylko do rodzin rzymskokatolickich. Społeczność uczniowska każdej szkoły jest złożona. Również do szkół katolickich uczęszczają uczniowie, którzy nie są katolikami, a nawet nie są chrześcijanami. To nie przeszkadza, ważniejsze jest, by uszanowali program wychowawczy szkoły katolickiej. Niezależnie od przekonań religijnych, rodzice dostrzegają, że wychowanie jest pierwszym i podstawowym darem, który stanowi o istocie ich rodzicielstwa. Aby mogli sprostać wyzwaniom tego daru muszą otworzyć się na inne wspólnoty, a w sposób szczególny na wspólnotę szkolną.