Prezentowany artykuł to doskonała synteza teologiczno-pastoralna nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny zawarta w adhortacji Familiaris consortio. Warto zaznaczyć, że autor artykułu uczestniczył osobiście w obradach Synodu biskupów poświęconemu zagadnieniom małżeństwa i rodziny (26 IX – 25 X 1980). Ks. Profesor w sposób niezwykle trafny ukazał bogactwo papieskiego dokumentu. W części wstępnej swej publikacji omawia genezę, znaczenie i układ adhortacji, następnie przechodzi do ukazania blasków i cieni współczesnej rodziny, by w końcu przedstawić aspekty doktrynalne i pastoralne dokumentu. Artykuł ks. prof. Mierzwińskiego stanowi ważny komentarz do dokumentu, który wydany został 25 lat temu, niemniej ciągle wymaga lepszej recepcji.